Ustawa dezubekizacyjna do zmiany?

16 grudnia 2019, 11:50
MSWiA
Fot. MSWiA

Przywrócenie dawnych zasad ustalania emerytur i rent dla b. funkcjonariuszy służb mundurowych i tym samych uchylenie rozwiązań zawartych m.in. w tzw. ustawie dezubekizacyjnej - zakłada projekt ustawy przygotowany przez klub Lewicy. Projekt zostanie przedstawiony w Senacie.

Projekt Lewicy zakłada nowelizację ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy służb mundurowych z 1994 roku. Uchwalona pod koniec 2016 r. tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. 

Poseł Lewicy Andrzej Rozenek powiedział, że przygotowany przez jego klub projekt przywraca funkcjonariuszom dawne prawa. "Ustawa przywraca prawa nabyte funkcjonariuszom. Krótko mówiąc: zwraca im emerytury i przywraca te emerytury, które powinni otrzymywać zgodnie z ustalaniami m.in. poczynionymi przez ministra spraw wewnętrznych Andrzeja Milczanowskiego i ministra spraw wewnętrznych Henryka Majewskiego oraz ustawę z 1994 roku" - wyjaśnił Rozenek.

W uzasadnieniu projektu Lewicy napisano, że proponowane zmiany stanowią powrót do ustawowego wskaźnika 2,6 proc. podstawy wymiaru emerytury za każdy rok służby pełnionej zarówno przed jak i po 31 lipca 1990 r. Odwołują się do uregulowań prawnych wprowadzonych w tym zakresie ustawą zaopatrzeniową z dnia 18 lutego 1994 r., uchwaloną przez Sejm RP. 

"Projekt przywraca uchylone wcześniej zasady systemu emerytalnego, którego istotą jest indywidualizacja świadczeń emerytalnych i rentowych. Oczywistym jest, że każdy emeryt policyjny otrzymuje inną wysokość świadczenia. Jego wymiar uzależniony jest od pobieranego wcześniej uposażenia, o którym decydowały staż służby, zajmowane stanowisko oraz stopień służbowy" - napisano w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Podkreślono, że projektowana ustawa zniesie skutki prawne i społeczne nowelizacji z dnia 16 grudnia 2016 r., uchwalonej w Sali Kolumnowej Sejmu, "w warunkach naruszenia norm konstytucyjnych, ustawowych i regulaminowych, a tym samym przywróci naruszoną istotę i zasady systemu emerytalnego służb mundurowych, odbuduje też zaufanie obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa".

Autorzy projektowanych zmian twierdzą ponadto, że tzw. ustawa dezubekizacyjna "narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, ochrony praw nabytych, równości wobec prawa oraz gwarancji należytego zabezpieczenia społecznego osób niezdolnych do pracy i szczególnie potrzebujących". "Przedstawiany projekt ustawy przywraca zgodność przyjętych rozwiązań z Konstytucją RP oraz Europejską Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności" - napisano w uzasadnieniu. 

Autorzy projektu szacują, że wejście noweli w życie będzie kosztowało budżet państwa 1,8 mld zł.

Tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła od 1 października 2017 r. emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie mogą być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,5 tys., renta rodzinna - 1,7 tys. zł.

Ustawa dotyczy funkcjonariuszy m.in. Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz ich rodzin. 

MSWiA znokautowane?

Na 18 skarg kasacyjnych, które rozpatrywał w ostatnich dniach Naczelny Sąd Administracyjny, aż w 17 przypadkach zapadł wyrok korzystny dla funkcjonariuszy, których tzw. ustawa dezubekizacyjna pozbawiła znaczącej części świadczeń emerytalnych – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". 

"DGP" podaje, że były to pierwsze tego typu sprawy, które trafiły do NSA. Sąd wziął pod lupę decyzje, jakie w każdym z tych przypadków wydawało wcześniej MSWiA. Bo funkcjonariusz, który poczuł się niesprawiedliwie potraktowany, mógł odwołać się do resortu. Taką furtkę dał art. 8a ustawy, który mówi, że "minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie ustawy". 

Chodzi o "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia". Ale była to furtka, z której ministerstwo korzystało niezwykle oszczędnie. Gazeta podaje, że na 4,6 tys. złożonych odwołań zapadło zaledwie ok. 40 decyzji o przywróceniu pełnej emerytury.

Przypomnijmy, że z informacji jakie pod koniec czerwca tego roku podawał ówczesny wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, od 1 października 2017 roku - od kiedy zaczęła obowiązywać tzw. ustawa dezubekizacyjna - do 27 czerwca 2019 roku wydatki budżetu państwa na świadczenia emerytalno-rentowe dla funkcjonariuszy, którzy pełnili "służbę na rzecz totalitarnego państwa" zmniejszyły się o 1,17 mld zł.

Zieliński zaznaczył, że już w pierwszym roku obowiązywania ustawy oszczędności przekroczyły założenia zawarte w Ocenie Skutków Regulacji do projektowanej ustawy. "Od października 2017 roku do września 2018 roku oszczędności wyniosły ponad 676 mln zł, co stanowi 125 proc. kwoty przewidywanej w uzasadnieniu do projektu ustawy, która wynosiła ok. 543 mln zł" - powiedział.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
autor komentarza
piątek, 20 grudnia 2019, 22:37

Logicznie byłoby wypłacać emerytury również gestapowcom i ssmanom, których związek z Rzeczpospolitą Polską jest podobny. Dlaczego dzielić okupantów na lepszych i gorszych?

emeryt 39 l
środa, 18 grudnia 2019, 12:39

DO LEWICY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zróbcie porządek a art 15 a potem mówcie ze jesteście najlepsi. Pozdrowienia emeryt mundurowy!!!!!!

bbbb
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:46

Ta ustawa z samego założenia była wadliwa. Jak można kogoś, a w zasadzie grupowo, uznać winnym nie sprawdzając tej winy. Sprawa jest prosta. Wystarczy udowodnić, że ktoś był bandytą, postawić przed sądem i ukarać go. Poczekajmy jak ruszą sprawy w Brukseli. Panie Zieliński, jeżeli szukasz pan oszczędności to nie kosztem Bogu ducha winnych gliniarzy, którzy w policji przepracowali kilkadziesiąt lat.

Ja
czwartek, 16 stycznia 2020, 13:23

To po co pracowali w MILICJI? a nie w żadnej policji!

Eter
środa, 18 grudnia 2019, 02:11

Nikt nie musiał w milicji pracować. Siłà do służb nikogo nikt nie zaciągnął. Należy się minimalna emerytura.

mario
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:43

W 2003 roku SLD wprowadziło art.15a do ustawy emerytalnej i objęło to funkcjonariuszy przyjętych od 1999 roku i dotyczy obecnie pracujących. Nad tym co oni sami spaprali nie chcą się pochylić bo to mało medialne - nie dało by się krytykować PIS.

KS
wtorek, 17 grudnia 2019, 17:26

Miało być to zniesione do końca tego roku...

exglina1
wtorek, 17 grudnia 2019, 10:30

Jestem za lewica, ale sb i ub nie powinni sluzyc w Policji. Stare metody przeniesli na nowy grunt i tyle. Wyrownali emki do cywilnych, prawidlowo. Nie wyobrazam sobie, ze tacy dostawali po kilka tys. miesiecznie emerytury, a ludzie walczacy z komuna 1,8 tys zl. Jedyny dobry pomysl PiS.

Olga
piątek, 27 grudnia 2019, 19:54

UB i SB to służyli w latach 40 i może 50,60, nie kieruj się propagandą obecnej władzy która niby nie ale kocha ten okres,odwołuje się do idei tego okresu,zatrudnia w Sądach ludzi z tego okresu a drugą ręka sami wyznaczają sobie okres totalitaryzmu na lata od 1944 i przesuwają do 1990?(przyjdzie kolejna władza i co dalej???)zagarniając do jednego wora tych już wymarłych i tych jeszcze żyjących którzy się w tych latach jeszcze nie urodzili ale Służących dla Wolnej Polskipo drodze 2 razy zweryfikowani,zlustrowani wraz z całą rodziną i znajomymi a na końcu oszukani,ograbieni i shańbieni.Mam nadzieję że jeżeli doczekają powrotu demokracji i Wolnych Sądów nie bojących się władzy ta władza za to zapłaci i to z własnej kieszeni!!!!!

Pokrzywdzony
środa, 18 grudnia 2019, 10:26

Zastanow sie co piszesz za glupoty

Tweets InfoSecurity24