"Każdemu po równo". Mundurowi czekają na decyzję ws. uposażeń w 2020 roku

11 grudnia 2019, 07:10
IMG_9270
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Mundurowi związkowcy wystąpili do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania projektu rozporządzenia kształtującego uposażenia na rok 2020. Funkcjonariusze podkreślają, że czekają na jak najszybsze przedstawienie propozycji w tym zakresie, ze względu na zbliżający się termin realizacji tego punktu porozumienia, podpisanego jesienią 2018 roku. 

Jak czytamy w pismach, gdyż temat przyszłorocznych uposażeń, a dokładnie ich zwiększenia, poruszył zarówno NSZZ Policjantów, jak i Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w imieniu wszystkich funkcjonariuszy, których sprawa dotyczy, wyrażają oni oczekiwanie, że każdy funkcjonariusz otrzyma podwyżkę w jednakowej wysokości. Oba dokumenty podpisał Rafał Jankowski, pełniący funkcję zarówno przewodniczącego NSZZP, jak i FZZSM. 

Zgodnie z zapisami § 2 porozumienia <<Od dnia 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze otrzymają podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną).>>

fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do ministra Mariusza Kamińskiego

Związkowcy przypominają również, że podwyżki uposażenia, zgodnie z ustaleniami, mają zostać przyznane dla każdego funkcjonariusza w równej kwocie, uwzględniającej wzrost wszystkich składników uposażenia oraz nagrody rocznej.

Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w przygotowanym piśmie wnioskuje do ministra o pilne przygotowanie i przedstawienie do uzgodnień projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Także policjanci podkreślają "egalitarność" podwyżki. "Oznacza to, że przeciętna kwota 500 zł brutto, przeznaczona na wzrost uposażeń ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r., musi być przyznana każdemu policjantowi w równej wysokości, na takiej samej zasadzie, jak podwyżka, którą policjanci otrzymali od dnia 1 stycznia 2019 roku". W komunikacie funkcjonariusze dodają, że jedynym odstępstwem od tej reguły może być niewielka różnica wynikająca ze stażu służby.

Jak zapewniali jeszcze w październiku br. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, środki na ten cel zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Natomiast Wiesław Szczepański, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że posłowie przyjrzą się temu, jak wygląda realizacja porozumienia zawartego między rządem a związkami zawodowymi działającymi w służbach mundurowych w listopadzie 2018 roku. "Jak wiemy, nie wszystkie punkty zawarte w tym porozumieniu zostały zrealizowane. Na jednym z posiedzeń w pierwszym kwartale przyszłego roku będę chciał, żeby komisja to przeanalizowała" - zapewniał.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
wyrobnik
środa, 11 grudnia 2019, 15:54

Po pierwsze - Każdemu po równo plus wysługa. Po drugie - Wszyscy równi wobec art. 15 UoP bez względu na datę przyjęcia.

Fuga
czwartek, 12 grudnia 2019, 16:47

Popieram

środa, 11 grudnia 2019, 18:04

Tak

taki tam
środa, 11 grudnia 2019, 15:50

Panowie związkowcy przestańcie mydlic oczy mediom i policjantom. Gdzie byliście do tej.pory. Porozumienie zakładali do końca października realizację podpisanego porozumienia. A tu mówi się, że dopiero teraz będą proponowane jakieś pomysły. Jak długo można czekać na coś co.powinno.byc juz realizowane. Czemu związki nic nie robią. Znów policjanci muszą pokazać siłę.

Maro
środa, 11 grudnia 2019, 14:30

Emerytom za urlopy niech wypłacą bo wstyd na całą Polskę!

Warzycha
czwartek, 12 grudnia 2019, 23:11

Emeryt do roboty !! Siedzisz , pierdzisz , narzekasz . Wstyd to siedzieć młodemu emerytowi i ciagle płakać . Ehh

Policeman
środa, 11 grudnia 2019, 13:06

Zimno jest grypa zaczyna szaleć żadne naciski przełożonych nie zmuszą mnie abym chory z gorączką pracował w Święta i Sylwestra...

Hshs
środa, 11 grudnia 2019, 12:49

Niech postępują tak dalej a Policjantów coraz mniej i lepiej nie będzie.

Tomo
środa, 11 grudnia 2019, 16:08

Nie chcę się pracowac...

Tyt
środa, 11 grudnia 2019, 16:28

Śmiało. Zatrudnij się i pokaz jak się pracuje. Po pół roku będziesz się żalił na wszystko na forum. Potem ktoś ci napisze, ze nie chce ci się pracowac. Ciekawe jak się wtedy poczujesz.

Tweets InfoSecurity24