"Każdemu po równo". Mundurowi czekają na decyzję ws. uposażeń w 2020 roku

11 grudnia 2019, 07:10
IMG_9270
Fot. Marta Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Mundurowi związkowcy wystąpili do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z pilnym wnioskiem o przygotowanie i przedstawienie do zaopiniowania projektu rozporządzenia kształtującego uposażenia na rok 2020. Funkcjonariusze podkreślają, że czekają na jak najszybsze przedstawienie propozycji w tym zakresie, ze względu na zbliżający się termin realizacji tego punktu porozumienia, podpisanego jesienią 2018 roku. 

Jak czytamy w pismach, gdyż temat przyszłorocznych uposażeń, a dokładnie ich zwiększenia, poruszył zarówno NSZZ Policjantów, jak i Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w imieniu wszystkich funkcjonariuszy, których sprawa dotyczy, wyrażają oni oczekiwanie, że każdy funkcjonariusz otrzyma podwyżkę w jednakowej wysokości. Oba dokumenty podpisał Rafał Jankowski, pełniący funkcję zarówno przewodniczącego NSZZP, jak i FZZSM. 

Zgodnie z zapisami § 2 porozumienia <<Od dnia 1 stycznia 2020 roku funkcjonariusze otrzymają podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną).>>

fragment pisma Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych do ministra Mariusza Kamińskiego

Związkowcy przypominają również, że podwyżki uposażenia, zgodnie z ustaleniami, mają zostać przyznane dla każdego funkcjonariusza w równej kwocie, uwzględniającej wzrost wszystkich składników uposażenia oraz nagrody rocznej.

Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów w przygotowanym piśmie wnioskuje do ministra o pilne przygotowanie i przedstawienie do uzgodnień projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Także policjanci podkreślają "egalitarność" podwyżki. "Oznacza to, że przeciętna kwota 500 zł brutto, przeznaczona na wzrost uposażeń ze skutkiem od 1 stycznia 2020 r., musi być przyznana każdemu policjantowi w równej wysokości, na takiej samej zasadzie, jak podwyżka, którą policjanci otrzymali od dnia 1 stycznia 2019 roku". W komunikacie funkcjonariusze dodają, że jedynym odstępstwem od tej reguły może być niewielka różnica wynikająca ze stażu służby.

Jak zapewniali jeszcze w październiku br. przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji, środki na ten cel zostały zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie. Natomiast Wiesław Szczepański, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, zapowiedział w rozmowie z InfoSecurity24.pl, że posłowie przyjrzą się temu, jak wygląda realizacja porozumienia zawartego między rządem a związkami zawodowymi działającymi w służbach mundurowych w listopadzie 2018 roku. "Jak wiemy, nie wszystkie punkty zawarte w tym porozumieniu zostały zrealizowane. Na jednym z posiedzeń w pierwszym kwartale przyszłego roku będę chciał, żeby komisja to przeanalizowała" - zapewniał.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 47
znawca
wtorek, 7 stycznia 2020, 18:37

Po pierwsze nie beczcie bo ze by dostac sie do policji trzeba zaliczyc multiselekt po znajomosci bo zwykly szarak sie nie dostanie. Po drugie w policji pelnisz sluzbe w miejscu zamieszkania.Po trzecie nikt nikomu nie kazuje pracowac w policji. W wojsku tez nie kazuja robic tyle ze sluzba w wojsku jest poza miejscem zamieszkania np 100 km i sa non stop poligony.Podsumowujac jest stare powiedzenie: zwolnij sie jak ci nie pasuje i na budowe do roboty.

aaa
środa, 18 grudnia 2019, 11:39

A kiedy wroci 15 lat?

Adam
wtorek, 17 grudnia 2019, 15:33

Pracowałem 5 lat w policji i teraz 3rok w wojsku. Zdecydowanie policjant powinien więcej zarabiać

Co by tu napisać
piątek, 13 grudnia 2019, 20:47

To ile wyniesie ten dodatek motywacyjny dla najstarszych?

RK
środa, 18 grudnia 2019, 09:04

A kto ten dodatek dostanie ? przecież przełożony z krótszym stażem a takich jest teraz multum nigdy nie wystąpi z wnioskiem aby jego podwładny zarabiał więcej od niego. To jedna wielka ściema ten dodatek motywacyjny za staż.

Eror
piątek, 13 grudnia 2019, 16:59

Za... Scie! Czyli związki i MSW dopiero ustalaja szczegóły ewentualnych podwyżek.. A mamy już połowę grudnia. Wojsko ma zaklepane podwyżki od września. Normalnie ręce opadają...

Tweets InfoSecurity24