Trzeci Black Hawk trafi do Policji. Porozumienie w najbliższych dniach

13 listopada 2018, 09:41
Black Hawk, fot. j. sabak
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

"W najbliższych dniach będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji" - powiedział dziś rano w programie Gość Radia Zet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Poprzednią umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk Policja popisała 30 maja. Już wtedy informowaliśmy o tym, że istnieje opcja zakupu kolejnych dwóch maszyn.

Zgodnie z zapowiedziami szefa MSWiA w najbliższych dniach ma zostać podpisane porozumienie na zakup trzeciego śmigłowca Black Hawk dla Polskiej Policji. Jak narazie nie wiadomo czy trzecia maszyna, podobnie jak dwie kupione pod koniec maja, trafi do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Nie wiadomo też, w ramach jakiej procedury zostanie dokonany zakup. 

"Program modernizacji postępuje" - powiedział Joachim Brudziński w porannej rozmowie Gość Radia Zet. 

Prowadzimy nadal program modernizacji, wymieniamy sprzęt, wymieniamy samochody, kupujemy helikoptery. Po raz pierwszy w historii Polskiej Policji zakupiono dwa nowoczesne Black Hawki. I tutaj uwaga, żeby była też jakaś dodatkowa korzyść z tej naszej rozmowy, to dam Pani najświeższą informację otóż w najbliższych dniach, będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji.

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaci ponad 142 mln złotych. Nie wiemy ile kosztować będzie kolejna maszyna. Warto jednak podkreślić, że wartość kontraktu nie jest tożsama z ceną maszyn i nie należy dzielić jej przez liczbę zakupionych śmigłowców, gdyż nie zawiera ona jedynie kosztów ich pozyskania. W umowie poza dostawą dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk w ustalonej przez zamawiającego konfiguracji zawiera się również utworzenie infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji oraz program szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu śmigłowców Black Hawk.

Jak przekonywał Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców”.

Przypomnijmy, Policja śmigłowce Black Hawk kupiła w ramach tzw. procedury z wolnej ręki. Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 10 sierpnia oddaliła odwołanie wniesione przez Airbus Helicopters dotyczące udzielenie zamówienia z wolnej ręki.

Radio Zet/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
zły porucznik
niedziela, 18 listopada 2018, 02:32

@Maciek Prosta odpowiedź: jest tylko jedna jednostka zdolna do podjęcia próby SAMODZIELNEGO rozwiązania sytuacji zakładniczej o znacznym stopniu skomplikowania - ta jednostka to BOA KGP, która stacjonuje w Warszawie. Z Warszawy do takiego np. Szczecina to ponad 400 km. Śmigłowce pełnią tutaj niezbędną rolę transportową. Natomiast SPAP-y są samodzielne i antyterrorystyczne tylko z nazwy. Zwłaszcza te małe. Jeśli "duże" SPAPy np. z Gdańska czy Łodzi często z trudem wystawiają do realizacji jedną sekcję bojową to co powiedzieć o mniejszych jak np. z Olsztyna gdzie jest circa about 24 f-szy łącznie z pirotechnikami?

Ja66
czwartek, 15 listopada 2018, 09:41

@W3-pl ciężko zrozumieć cokolwiek z twojej wypowiedzi.

Maciek
środa, 14 listopada 2018, 23:36

Ponawiam proste pytanie: po co policji te śmigłowce? Jakież to operacje antyterrorystyczne wymagające użycia śmigłowców się u nas odbywają?

KOSA
środa, 14 listopada 2018, 19:53

Co za malkontenci piszą większość komentarzy . TAK ŹLE I TAK ŹLE.. NO NIE DOGODZISZ. A tak wg mnie szkoda, że nie kupili od razu 4. A obecne śmigłowce używane przez policyjnych specjalsów sprzedać. A Pieniądze przeznaczyć na zakup kolejnych śmigłowców dla Policji . wg mnie kompleksowo. I Jestem zwolennikiem EC 135 i 145 . skoro LPR Ma symulatory do szkolenia na EC 135 i procedury to dlaczego nie iść tym tropem jak zrobili to Ukraincy kompleksowo wymieniając flotę śmigłowców. I BYŁO BY TANIEJ !!! moja opcja dla POLICYJNEGO LOTNICTWA 4 BLACK HAWK + 4 EC 135 + 4 EC 145. Kompleksowo . a maszyny obecne w Policji sprzedać lub przekazać dla wojska lub Straży granicznej która jak wiecie też zakupiła EC 135 W ilości 1 szt !!! i też przepłacili ? Gdzie sens gdzie logika? Kto kupuje pojedyncze szt maszyn?

W3-pl
środa, 14 listopada 2018, 19:44

wyjcie dalej. dropik losy 40 % offsetu za Rosomaki, gwarantowane w umowie przez EU-sojusznika? marniutkie 40 miliony....w euro. Wiesz Ci z airbusa straszyli arbitramiDyktatorek oferta na korwety, 6-7 sztuk, POtem 2 - od sojusznika z Niemiec to w PRZETARGU wybrana???jassm-158-kedy to ratowali finanse POlski na drugi rok PODNIESIENIEM taryfikatora na MANDATY drogowe?????

Tweets InfoSecurity24