Trzeci Black Hawk trafi do Policji. Porozumienie w najbliższych dniach

13 listopada 2018, 09:41
Black Hawk, fot. j. sabak
fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

"W najbliższych dniach będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji" - powiedział dziś rano w programie Gość Radia Zet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński. Poprzednią umowę na dostawę dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk Policja popisała 30 maja. Już wtedy informowaliśmy o tym, że istnieje opcja zakupu kolejnych dwóch maszyn.

Zgodnie z zapowiedziami szefa MSWiA w najbliższych dniach ma zostać podpisane porozumienie na zakup trzeciego śmigłowca Black Hawk dla Polskiej Policji. Jak narazie nie wiadomo czy trzecia maszyna, podobnie jak dwie kupione pod koniec maja, trafi do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Nie wiadomo też, w ramach jakiej procedury zostanie dokonany zakup. 

"Program modernizacji postępuje" - powiedział Joachim Brudziński w porannej rozmowie Gość Radia Zet. 

Prowadzimy nadal program modernizacji, wymieniamy sprzęt, wymieniamy samochody, kupujemy helikoptery. Po raz pierwszy w historii Polskiej Policji zakupiono dwa nowoczesne Black Hawki. I tutaj uwaga, żeby była też jakaś dodatkowa korzyść z tej naszej rozmowy, to dam Pani najświeższą informację otóż w najbliższych dniach, będzie podpisane porozumienie na zakup kolejnego Black Hawka dla Policji.

Joachim Brudziński, szef MSWiA

Za dwa dotychczas kupione śmigłowce, Policja zapłaci ponad 142 mln złotych. Nie wiemy ile kosztować będzie kolejna maszyna. Warto jednak podkreślić, że wartość kontraktu nie jest tożsama z ceną maszyn i nie należy dzielić jej przez liczbę zakupionych śmigłowców, gdyż nie zawiera ona jedynie kosztów ich pozyskania. W umowie poza dostawą dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk w ustalonej przez zamawiającego konfiguracji zawiera się również utworzenie infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji oraz program szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu śmigłowców Black Hawk.

Jak przekonywał Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka "co bardzo ważne dla nas, umowa obejmuje też serwisowanie tych śmigłowców”.

Przypomnijmy, Policja śmigłowce Black Hawk kupiła w ramach tzw. procedury z wolnej ręki. Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z 10 sierpnia oddaliła odwołanie wniesione przez Airbus Helicopters dotyczące udzielenie zamówienia z wolnej ręki.

Radio Zet/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
jassm-158
wtorek, 13 listopada 2018, 23:20

PAN Mister Msw nie długo ogłosi że wyposaży Polską Policje w Pociski przeciwpancerne a zamiast radiowozów na poziomie europejskim bedzie policja jezdziła Rosomakami i jaki sukses przy okazji że wspieramy własna gospodarkę w rzeczywistosci to skandal to co sie dzieje w policji i czym policja jezdzi!!! brak pieniedzy na papier do drukarek czy długopisów , komendy i nieruchomości zajmowane przez jednostki przypominaja ruiny,a malajaca liczebnośc kandydatów chcacy służyc w policji ciagle maleje wniosek końcowy dla ministra kto bedzie te pana lepsze wyposażenie panu obsługiwał te miliardy złotych które pan tak chetnie wymienia jesli po prostu policjatów nie bedzie.

Pablo
wtorek, 13 listopada 2018, 22:49

Ktoś powinien za to pójść siedzieć. Mam nadzieję że stanie się tak zaraz po zmianie rządu.

sża
wtorek, 13 listopada 2018, 20:33

Myślę, że jest to całkiem niezły śmigłowiec do przewożenia policyjnych VIP-ów.

n-x
wtorek, 13 listopada 2018, 19:15

Wydawało mi się że nasz kochany rząd miał zakupić takie śmigłowce dla armii.

anty 50 C-cali przed 500+
wtorek, 13 listopada 2018, 18:36

@prawnik..."Bucharest on 14 March. ( roku 2018) Lockheed Martin said in a statement that the programme – which will involve the completion by Romaero of Black Hawk helicopters constructed at the Sikorsky-owned PZL Mielec factory in Poland"...poczekaj na koniec rozprawy. czyli wyrok. Bo poprzedni klienci na H215M orzekli -nie tylko w Chile ALE i w Turcji! bierzemy s70i. Ci drudzy, frontowy kraj NATO; po tych kilku dla policji -( dawniej brali Milki-17) @ yaro a po co Rosiji Mistrale? podpatrzymy co nie co jak sami takiego Isdielije nie robiMy??? np TAKA KROWA ma rozdzielone silniki, jak Milki-28 . Ale dwa rozbili kozacy w tej Syrii ( z tych ILU skieroweanych na testy??) ObserwujMy losy tych 6-ciu zmontowanch, przetransportowanych z Mielca. dla Chile zamiast H215 i Mi-17

Reklama
Tweets InfoSecurity24