Black Hawki dla Policji za ponad 142 mln zł

3 lipca 2018, 10:37
S-70i Black Hawk, fot. Lockheed Martin
fot. Lockheed Martin

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Komendę Główną Policji wartość kontraktu na 2 śmigłowce S-70i Black Hawk to 142,66 mln zł. Maszyny przeznaczone są dla Biura Operacji Antyterrorystycznych i będą służyć do działań na terenie całego kraju. W cenie zakupu oprócz samych maszyn zawiera się także program szkolenia zarówno mechaników, jak i samych pilotów z których dwóch ma uzyskać uprawnienia instruktorskie.

Zgodnie z treścią komunikatu o udzieleniu zamówienia, zamieszczonego w Suplemencie do Dziennika Urzedowego Unii Europejskiej, zakup został zrealizowany bez uprzedniej publikacji zaproszenia do ubiegania się o zamówienie ze względu na „brak konkurencji ze względów technicznych”.  W obszernym uzasadnieniu dotyczącym tej decyzji czytamy co następuje:

Na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy Pzp, zachodzą przesłanki obligujące do udzielenia zamówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki. Niniejszy zakup wynika z przeprowadzonej analizy potrzeb i jest uwarunkowany charakterem zadań realizowanych przez Policję. Produkowany przez Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o. o. śmigłowiec S-70i Black Hawk jako jedyny spełnia wszystkie parametry, niezbędne w pracy operacyjnej jednostki, na potrzeby której dokonywany jest zakup (Biuro Operacji Antyterrorystycznych).

Komenda Główna Policji podkreśla, bardzo szczegółowo, że wybrana konstrukcja jako jedyna spełniała wymagania zawarte w poufnych dokumentach. Natomiast same wymagania nie zostały celowo zawężone, co zdarzało się już w postępowaniach tego typu prowadzonych w ramach procedur konkurencyjnych.

Analiza dostępnych na rynku rozwiązań[…], z uwagi na powiązanie zawartych tam informacji z elementami pracy operacyjnej, została objęta klauzulą „poufne” – zgodnie z ustawą o ochronie informacji niejawnych. Niemniej jednak należy wyjaśnić, iż w przedmiotowej sprawie Zamawiający dokonał analizy wszelkich okoliczności […] Wybrana konstrukcja posiada unikatowe rozwiązania techniczne, konstrukcyjne, funkcjonalne. Nie istnieją rozsądne rozwiązanie alternatywne lub rozwiązanie zastępcze. Brak konkurencji nie jest wynikiem celowego zawężenia parametrów zamówienia. [….] Należy podkreślić, że uzasadnienie wskazuje na dokumenty niejawne potwierdzające realność potrzeb Zamawiającego, co stanowi również potwierdzenie, iż są to wymagania obiektywne, niezależne od przedmiotowego zamówienia.

Na koniec, bardzo obszernego jak widać uzasadnienia, po raz kolejny podkreślono, iż wybranie innego producenta i dostawcy „było obiektywnie niemożliwe”, co wynika z „niebudzących wątpliwości faktów, nie zaś tylko z subiektywnego przekonania Zamawiającego”.

Udzielenie zamówienia innemu niż wskazany przez Zamawiającego Wykonawca było obiektywnie niemożliwe. Zamawiający dokonał szczegółowej analizy dostępności śmigłowców. Analiza ta w sposób jednoznaczny wykazała, że jedynie wybrana konstrukcja spełnia wszystkie wymogi Zamawiającego. Istnienie tylko jednego dostawcy zdolnego do realizacji zamówienia jest oczywista i wynika z obiektywnych, niebudzących wątpliwości faktów, nie zaś tylko z subiektywnego przekonania Zamawiającego.

Jak widać z powyższego uzasadnienia KGP, pomimo oparcia decyzji na niejawnych analizach i wymaganiach, dokłada wszelkich starań, aby podkreślić że decyzja oparta była na merytorycznych podstawach, a zastosowana procedura była zgodna z polskim prawem. Według informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, wypracowana, dzięki temu kontraktowi procedura, może zostać wykorzystana również w zakupach przeprowadzanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jeśli chodzi o wartość kontraktu, to z ogłoszenia można dowiedzieć się, że Policja wstępnie przeznaczyła na zakup dwóch śmigłowców średnich 117 950 000 zł netto, natomiast ostateczna całkowita wartość umowy, to 142 660 600 zł.

Należy w tym miejscu podkreślić, że wartość kontraktu nie jest tożsama z ceną maszyn i nie należy dzielić jej przez liczbę zakupionych śmigłowców, gdyż nie zawiera ona jedynie kosztów ich pozyskania. W umowie poza dostawą dwóch śmigłowców S-70i Black Hawk w ustalonej przez zamawiającego konfiguracji zawiera się również utworzenie infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji oraz program szkolenia mechaników i pilotów, w tym co najmniej dwóch instruktorów uprawnionych do szkolenia w zakresie pilotażu śmigłowców Black Hawk.

KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Gts
środa, 4 lipca 2018, 14:18

Pewnie te zapisy mowilyno tym ze ma byc amerykanski... a tak na powaznie troche drogo jak za sama skorupe. Ciekawe czy certyfikowane chociaz do lotow nocnych, no i co z wyposazeniem dla jednostek Policji w tym desantowym, chyba bedzie trzeba dokupic. Jesli ktos porownuje do Caracali niech nie zapomina jak wiele czynnikod dodatkowych bylo uwzglednione w kontrakcie a czego nie ma tu. Pomijajac ofset i ilosc maszyn tam mielismy w kontrakcie 25 letnie utrzymanie i czesci w stalych cenach. Dodatkowo tam wchodzilo do kontraktu duzo smiglwcow ze specjalna zabudowa jak ZOP, CSAR czy SAR. To sa praktycznie puste smiglowce transportowe, w dodatku nie bardzo nawet widac zeby mialy cos wiecej. Dla mnie po prostu odebrano smiglowce co je sobie Antek ubzdural, zeby nie skonczylo sie siara albo nawet i procesami.

Anty 50 C-cali przed 500+
środa, 4 lipca 2018, 14:11

@Bash pisze w ostatnich wersetach...infrastruktury niezbędnej dla ich eksploatacji oraz program szkolenia!!! Wiki pisze o losach offsetu za Rosie. Takie Tam marniutkie 100 mln euro...NIE zrealizowane BO nie kupili Finowie@EUagencje tego CO POdpisali w umowie!!! Jako zadowolony podatnik - mimo apeli Autora - poLecam przeliczenie 50 egzemplarzy po 60 mln pln.! Nie wychodzi tak 1/2 ceny z tych 7 mld pln za golasy C-cale? 19 montowanych w Francji? Podatek vat od montowancych na terenie Rzeczpospolitej, w PZL - a nie Sikorsky Poland zostanie gdzie?

MI6
środa, 4 lipca 2018, 13:31

My policja zapewniamy ze byliśmy obiektywni i ze żaden inny śmigłowiec nie spełniał naszych wymagań których jednak nie możemy ujawnić... hihihi ale się uśmiałem z tego merytorycznego uzasadnienia

say69mat
środa, 4 lipca 2018, 12:25

@Paranoid: Nie jestem ekspertem, ale co takiego szczególnego jest w Black Hawk, że Policja/BOA, że nie ma innych heli? Na czym inni latają? say69mat: Szwecja - H135/Bell429, Czeska policja - Bell/H135, Bundespolizei zadawala się potencjałem flotylli H135, H155, H215, Uk wykorzystuje H135/H145, Norwegia - H135, Holandia - AW139/H135, Austria - H135/Bell206, Hiszpania - H120/135

Niezadowolony podatnik
środa, 4 lipca 2018, 11:28

Policja (!) kpi sobie z prawa zamówień publicznych, co jest niesłychane. Z udostępnionego uzasadnienia wyboru procedury zakupu z wolnej ręki kompletnie nic nie wynika, bo po prostu nie było podstaw do jej zastosowania. To są niestety standardy republiki bananowej. Trudno racjonalnie myślącemu człowiekowi uwierzyć, że inni producenci nie mają w ofercie śmigłowca, który może być stosowany przez formacje antyterrorystyczne. Komendant Główny Policji otwarcie przyznał w Sejmie, że Policja dokonała analiz sprzętu na bazie informacji zamieszczonych na stronach internetowych producentów (!). Niebywałe.