"Solidarność" wkroczyła do Służby Więziennej

28 października 2019, 13:49
Więzienie służba więzienna
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Na Śląsku powstała Międzyzakładowa Organizacja NSZZ Solidarność Funkcjonariusz i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego - dowiedział się InfoSecurity24.pl. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” nie marnuje czasu. Dzień po wejściu w życie zapisów wprowadzających pluralizm związkowy w wybranych formacjach, NSZZ zaczął pod swoim logo zrzeszać funkcjonariuszy Służby Więziennej na Śląsku. Przewodniczącym został Andrzej Kołodziejski.

image

 

Organizacja obejmuje 14 placówek penitencjarnych: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Zakład Karny w Cieszynie, Areszt Śledczy w Częstochowie, Zakład Karny w Herbach, Zakład Karny w Wojtkowicach, Zakład Karny w Raciborzu, Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju, Areszt Śledczy w Bytomiu, Areszt Śledczy w Gliwicach, Areszt Śledczy w Katowicach, Areszt Śledczy w Mysłowicach, Areszt Śledczy w Sosnowcu, Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach oraz Zakład Karny w Zabrzu.

Parę dni temu Dział Organizacyjny Regionu Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" informował, że chętnie pomoże wszystkim, którzy byliby zainteresowani funkcjonowaniem "S" w ich formacji. Tłumaczył również, że do działających w formacjach mundurowych związków zawodowych "zastosowanie znajdą generalne zasady wynikające z przepisów prawa pracy, w tym w szczególności ustawy o związkach zawodowych oraz o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jednakże z pewnymi modyfikacjami".

Szefostwo NSZZ „Solidarność” walczyło o utworzenie własnych organizacji związkowych w Służbie Więziennej co najmniej od początku roku. I choć pomysł ten spotkał się, tak jak w przypadku wcześniejszej próby rozpoczęcia zrzeszania policjantów, ze sporym sprzeciwem części środowiska, to dzięki wsparciu - w postaci prezydenckiego projektu - ze strony Andrzeja Dudy, plany udało się zrealizować.

Ważne zmiany dotyczące związkowego życia nie tylko Służby Więziennej, ale również Policji i Straży Granicznej, weszły w życie 27 października br. Do tej pory funkcjonariusze wspomnianych formacji mogli zrzeszać się, w ramach monopolizmu związkowego, tylko w jednej organizacji. Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak w sierpniu br. ustawę o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej, wprowadzając pluralizm. Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę.

Zmiany miały zresztą zostać zainspirowane przez przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudę. Jak informował w zeszłym tygodniu InfoSecurity24.pl na stronie NSZZ "Solidarność" Regionu Częstochowskiego znajdziemy wpis zatytułowany "co wywalczyła Solidarność w ostatnich latach?". Na zamieszczonej pod nim liście widnieje m.in. właśnie pluralizm związkowy w służbach mundurowych. Wprowadzenie pluralizmu, jako osiągnięcie NSZZ "Solidarność", znajdziemy również na stronie Regionu Wielkopolska Południowa.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Shshzbznznnznznz
sobota, 2 listopada 2019, 20:53

Nie sugerujcie się że ,,S" uzdrowi system teraz dopiero się zacznie podział na tych z ,,S"i całej reszty jak w PSP aż szkoda gadac

obserwator
poniedziałek, 4 listopada 2019, 21:26

powstanie S jest tylko odbiciem tego że stare związki nic nigdy nie potrafiły załatwić- tylko spotkania , rozmowy i zawsze nic.Podwyżki to dzięki policjantom zostały ugrane na związki mało kto liczył- smutne ale prawdziwe. Zresztą czy ci czy tamci, lepiej to i tak nie będzie

Sw
czwartek, 31 października 2019, 04:33

Mam pytania do tych co tak bronią ZG 1. Czy prawdą jest że z środków PZU zakupiono garnitury po 1800 dla członków ZG 2. Ile środków otrzymał NSZZFIPW w ramach sponsoringu z PZU a ile z King brokera 3. Czy prawdą jest że podczas prywatnego wyjazdu na pielgrzymkę do Watykanu wypłacone zostały delegacje, wiele jeszcze pytań można by było zadać bo uchwał Zg i Prezydium już nie skanuje bo mogło by boleć członków związku a przewodniczący z okręgu też nie chcą oficjalnie informować ale tak wybieramy a teraz będziemy mogli wybrać związek który będzie lepiej walczyć o funkcjonariuszy tak żeby znów nie musieli chorować bo tego raka w służbie trzeba się pozbyć i przeprowadzić reformę tak aby z administracji wróciły etaty do jednostek bo CZSW i inspektoraty za dużo się rozrosly

Jurek
środa, 30 października 2019, 11:14

miejmy nadzieję, że to trochę uzdrowi obecną sytuacje, która spowodowała udzielne księstwo z monopolem na chęć kreowania polityki kadrowej w SW oraz oferowanie ubezpieczeń za L4, które przekładają się na lawinowy wzrost liczby nadgodzin i nie tylko. Może w końcu nowe związki zajmą się tym do czego zostały powołane na mocy ustawy.... trzymam kciuki.

CyberZwiazki24
wtorek, 29 października 2019, 15:36

Z inicjatywy przewodniczącego Piotra Dudy, ponieważ wcześniejsze próby nie odniosły skutku przez MSWiA. A Prezydent bez konsultacji społecznych podpisał ustawę. I taka to Solidarność.

koba
wtorek, 29 października 2019, 13:14

Tu nie chodzi o wybór związku a raczej o rozdrobnienie organizacji związkowych i osłabienie jednej obecnie wiodącej. Jak dziś jeden związek zrzesza szacunkowo 60 % f-uszy to stanowi realną siłę. Jak będzie 6 różnych związków, które się wzajeniue nie dogadają i każdy będzie szedł w inny kierunku oraz każdy będzie zrzeszał po 10% f-uszy to w przypadku protestów, akcji na "psia grypa" żaden związek nie będzie się liczył i nigdy już nic wywalczy dla f-uszy bo po prostu nie bedzie stanowił siły przed którą politycy się ugną. O to chodzi !!!

Janusz
poniedziałek, 4 listopada 2019, 10:18

Wystarczy zobaczyć do czego służył związek Solidarność w przypadku strajku nauczycieli, a rozumni policjanci będą wiedzieć po co stworzono drugi związek zawodowy w służbach mundurowych. Pamiętajcie w jedności siła, która wywalczyła dwa lata temu ustępstwa rządu.

ktoś.
piątek, 1 listopada 2019, 23:15

Z tym silnym obecnym związkiem w SW to nie przesadzajmy. Siły w nim tyle co w kapiszonie prochu. Może teraz wezmą się realnie do pracy. A nie siedzą od paru kadencji ci sami ludzie i nie dopuszczają innych. Wiem co mówię .

Tweets InfoSecurity24