Prezydent podpisał ustawę w sprawie pluralizmu związkowego w służbach

7 sierpnia 2019, 20:30
Andrzej duda, fot .jakub szymczyk KPRP
Fot. Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Straży Granicznej oraz ustawy o Służbie Więziennej - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Przepisy, które już niebawem wejdą w życie, wprowadzają do Policji, Straży Granicznej i Służby Więziennej pluralizm związkowy, a co za tym idzie mundurowi z tych formacji będą mieli możliwość zrzeszania się w więcej niż jednym związku zawodowym. Jak twierdzą przedstawiciele związków dziś funkcjonujących w służbach mundurowych, takie rozwiązanie doprowadzi do upolitycznienia działalności związkowej. 

Sejm prezydencką ustawę dot. rozszerzenia prawa funkcjonariuszy policji, straży granicznej i Służby Więziennej w zakresie zrzeszania się w związkach zawodowych uchwalił w drugiej połowie czerwca. Zgodnie z ustawą będą oni mogli wybrać związek zawodowy, do którego chcą wstąpić. Prezydent skierował ją do Sejmu również w czerwcu.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 245 posłów, 172 głosowało przeciwko, a pięciu wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu w całości.

"Przełamujemy monopol, który nie ma żadnego uzasadnienia" - przekonywał podczas prac nad ustawą w Sejmie wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Podkreślił przy tym, że "mamy wiele państw w Europie, w których mamy pluralizm związkowy, jeśli chodzi o funkcjonowanie policji". Dodał jednak, że "utrzymanie monizmu związkowego nie jest upolitycznieniem policji". "To jest argument zupełnie nietrafny i nieprawdziwy" - stwierdził.

Rozwiązaniom proponowanym przez Prezydenta stanowczo sprzeciwiali się przedstawiciele związków zawodowych funkcjonujących dziś w służbach mundurowych. O zmiany wnioskował NSZZ "Solidarność". 

Obecnie funkcjonariusze Policji, SG i SW mogą zrzeszać się tylko w jednym związku zawodowym działającym w danej formacji. Taki stan rzeczy funkcjonuje w Policji i Służbie Więziennej od 1989 roku, zaś w Straży Granicznej od 1991 roku, kiedy to powstał pierwszy związek zawodowy w tej formacji. Proponowany projekt znosi takie ograniczenie, a co za tym idzie, ma umożliwić funkcjonariuszom tych służb wybranie związku zawodowego, do którego chcą wstąpić. W projekcie utrzymano zakaz strajku.

Swoboda zrzeszania się w związkach - zgodnie z ustawą - podlegać będzie ograniczeniom, m.in. związaniem działalności międzyzakładowych organizacji związkowych wyłącznie z jednostkami organizacyjnymi danej formacji. Funkcje związkowe nie będą mogły być ponadto pełnione przez funkcjonariusza na stanowisku, dla którego ustawa przewiduje powołanie, lub mianowanego na stanowisko kierownicze.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pi...
sobota, 10 sierpnia 2019, 22:16

Każde rozbicie...służy szefostwu...nie związkom...pozdrawiam normalnie i zdrowo myślących

Jasiu
piątek, 9 sierpnia 2019, 15:25

A pewnie . Tą ustawę Pan prezydent podpisał, ponieważ zależy im na rozbiciu związków na mniejsze i skleceniu ich ze sobą. A ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym to już nie bo jest niekonstytucyjna . A niby na czym ma polegać ta niekonstytucyjność ustawy? Bo nie ma określonego wieku ?:) Śmieszne bo proszę się wrócić do lat wcześniejszych zanim ten wiek wprowadzono i co ? Wówczas nie było określonego wieku i było konstytucyjnie a teraz nagle nie ? To gra na czas przed wyborami a jazda będzie po wyborach . Czas zabierać zabawki i spadać z tej piaskownicy.

Olo
czwartek, 8 sierpnia 2019, 02:42

Listopadowy protest pokazał, że związek jest. Ale czy całkiem niezbędny? Jak się na serwisach społecznościowych dogadają będący poza związkami to osiągną lepsze efekty niż wszystkie związki razem wzięte.

Tweets InfoSecurity24