MSWiA szuka sposobu na zatrzymanie w policji odchodzących funkcjonariuszy

7 listopada 2019, 16:34
1-329366
Fot. Lubuska Policja

W ministerstwie prowadzone są prace nad rozwiązaniem umożliwiającym przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy posiadają co najmniej 25 lat służby i nabyli prawo do emerytury - poinformowało MSWiA.

W czwartek "Rzeczpospolita" napisała, powołując się na policyjnych związkowców, że w przyszłym roku policję czeka rekordowa fala odejść ze służby. Gazeta informuje, że nawet 10 tys. policjantów w latach 2020-2021 r. może zrzucić mundur – wchodzą bowiem w pełną wysługę lat, która uprawnia ich do najwyższych uprawnień emerytalnych i gwarancji aż 75 proc. wynagrodzenia.

Jak napisała "Rz", chodzi m.in. o propozycję, by rząd dołożył do pensji policjantom z 25-letnim stażem 50 proc. hipotetycznej emerytury, aby zostali w służbie kolejne pięć lat.

To funkcjonariusze, którzy przychodzili do nowo tworzonej policji w latach 1990–1991. Pierwsza duża fala wniosków o odejście pojawi się na początku przyszłego roku i nie ma się co dziwić. Rząd mało robi, by ich zatrzymać.

Andrzej Szary, przewodniczący wielkopolskiego NSZZ Policjantów

MSWiA poinformowało dziś, że prowadzone są prace nad rozwiązaniem, które umożliwiłoby przyznawanie dodatkowych świadczeń pieniężnych dla doświadczonych funkcjonariuszy.

Według ministerstwa, systematycznie podnoszone są uposażenia policjantów. "Od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze dostali podwyżkę w przeciętnej miesięcznej wysokości po 655 zł brutto (wraz z nagrodą roczną). Zabezpieczone zostały też środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Zgodnie z podpisanym 8 listopada 2018 r. porozumieniem pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną, reprezentowaną przez przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy poszczególnych formacji resortu, od 1 lipca 2019 r. wprowadzono płatne w 100 proc. nadgodziny" - wylicza MSWiA.

Szef związku zawodowego policjantów Rafał Jankowski zaznaczył, że jest punkt porozumienia z 8 listopada, który dotyczy dodatku dla osób w wieku emerytalnym. "Naszym zdaniem ten projekt bardzo wybiórczo traktował część funkcjonariuszy. Chcielibyśmy, żeby to rozwiązanie było bardziej powszechne i żeby były czytelne kryteria określające, kto może z tego dodatku skorzystać. Na pewno nie wyrazimy pozytywnej opinii, jeżeli będzie mogła z tego skorzystać jakaś tylko wąska grupa funkcjonariuszy" - powiedział Jankowski.

Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślił, że na początku roku w służbach mundurowych zawsze odnotowuje się więcej odejść na emeryturę. "W tym czasie nie przyjmujemy dużej liczby policjantów, gdyż szkoły policyjne są zapełnione kursantami przyjętymi w listopadzie i grudniu, gdy prowadzimy największy nabór. A więc przed nami jeszcze dwa duże nabory w tym roku" - stwierdził insp. Mariusz Ciarka.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
Ojciec
sobota, 16 listopada 2019, 08:52

Referat konwojówki ok. 25 osób. Pracy od groma, robimy po 10-12 godz. dziennie, brakuje policantów, doprowadzenia enek wykonujemy w dwie osoby czasem równocześnie z transortem, zbóje czekają tylko na okazję żeby coś zmalować, pojazdy zatrzymują się w trasie-Sot jest nieudolny, tłumaczenia przed sądem, prokuratorem za spóźnienia są na porządku dziennym, zawsze czynności do wykonania są na wczoraj. Nie mówię, że konwoje się spieszą, już mamy dość poganiania przez przełożonych, pracę wykonuje się dokładnie i powoli, tak że sędziowie już znają na pamięć nr do naczelnika dzwoniąć z pretensjami za spóżnienie. Do połowy przszłego roku zdecydowało odejśc na emkę 4 policjanów z referatu, nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć jak będzie śmiesznie... (NIe bedzie śmiesznie, raczej strasznie).

Nika
czwartek, 14 listopada 2019, 10:12

Ci co mają pełną emeryturę nie nadają sié już do służby,chcą piastować urząd i pobierać kasę a nie angażować się w pracę ,cwaniaki zostaną a uczciwie pracujący odejdzie bo ma już dość przepychanek z przełożonymi.Ci co jeszcze mogą wykorzystać swoje doświadczenie to tak od 20-25 roku służby.

Obserwator
środa, 13 listopada 2019, 11:32

W obecnej sytuacji nie ma co mówić o 10 tyś tylko o funkcjonariuszach którzy wstepowali do służby aż do roku 2004 włącznie ponieważ oni również mogą odejść na emeryturę. I to właśnie tutaj jest największy problem bo to ci którzy mają powiedzmy 15 do 22 lat służby są najbardziej doświadczeni i to oni pracują. Ci którzy mają ponad 25 lat służby są na stanowiskach komendantów bądź innych równie wysokich w kwp i kgp więc kogo i czego oni mogą nauczyć. Przecież policjantów na stanowiskach roboczych z 25 letnim stażem mozna policzyć w kazdej jednostce na palcach jednej ręki i w kpp będą to 2-3 osoby najczęściej na dyżurce bądź dzielnicowi. Problem to to co napisałem wcześniej osoby z 15 letnim stażem doświadczone z jednoczesnym brakiem perspektyw. Proszę oszacować to o czym piszę oczywiście z całym szacunkiem dla 25 latków. Pozdrawiam

Rocznik
wtorek, 12 listopada 2019, 00:10

90/91 w policji to funkcjonariusze którzy mają pełne prawa emerytalne, i oni odejdą na zasłużoną emeryturę. Zostaną tylko ci którzy będą chcieli pobrać jubileuszówkę za 30 lat służby. Do wspomnianego wyżej rocznika trzeba dodać każdy rocznik od 92 do 2004 który nabył/nabywa prawa emerytalne, i nosi się z zamiarem ewentualnego odejścia. Ilu to jest f-szy z tych naborów? Ciężko oszacować bo mało jest f-szy którzy głośno deklaruję swoje odejście w niedalekiej przyszłości.

Emeryt
niedziela, 29 grudnia 2019, 13:22

Pozwolę sobie przypomnieć, że funkcjonariusze z naboru 1990-1991 w zasadzie bez wyjątku byli po obowiązkowej wtedy zasadniczej służbie wojskowej albo zastępczej w ZOMO. Stąd z automatu dolatuje im do wysługi co najmniej dwa lata, po marwoju nawet trzy, a bywali i tacy - znałem! - którzy przyszli do Policji z zawodowej służby wojskowej i mieli jeszcze więcej. Jak nietrudno wyliczyć, oni te 28,5 w znakomitej większości już teraz mają wysłużone. Jeżeli jeszcze dotąd masowo nie odeszli i wciąż jest ich niemal 10 tysięcy, to już na bank tylko dlatego, że czekają na 30 lat wysługi, jubileuszówkę i wypłacane przez rok (przez samą Policję, nie przez ZER) świadczenie z art. 117 par. 1 ustawy o Policji (tzw. "ostatnia pensja"). Bo jak wszystkim chyba wiadomo, jak się ma już 28,5 roku służby, to kolejne półtora można nawet na desce z gwoździami przesiedzieć. A to znaczy, że to masowe odejście będzie w dodatku znacznie bardziej kosztowne dla MSW. Nieco dłużej mogą pozostać ci, którzy mają przed Policją tylko rok służby w SPR albo w ogóle przyszli z cywila, ale jednych i drugich można na palcach jednej ręki policzyć. Ci natomiast, którzy przesłużyli przed Policją więcej niż dwa lata - jak piszący te słowa - odeszli już wcześniej: z 30 latami wysługi, pełną emeryturą, jubileuszówką i "ostatnią pensją". Tak że będzie gorzej niż się komukolwiek wydaje. No i funkcjonariuszy z tymi uprawnieniami nawet żelaznymi łańcuchami nie zatrzymają, bo oni chyba jednak będą woleli 75% "na spocznij" i możliwość dorabiania bez ograniczeń, niż dodatkowe pieniądze, ale wciąż "na baczność".

uciekinier
niedziela, 10 listopada 2019, 13:21

Nikt normalny nie przyjdzie do policji czy służby więziennej na 25lat poniewierki dzień w dzień (brak ludzi) za marną kasę jaką się dostaje. Przychodzą młodzi dostaję tą marną kasę a po 3miesiącach wie że jest tragedia i ucieka co by se życia nie zmarnować

amen
wtorek, 12 listopada 2019, 20:24

jeśli stary f-sz z ok 15 letnim stażem w górę ma 450zł dodatku a młody 400zł, to młody widzi że z latami pracy nic nie zyska- tu widać jak doświadczonych pracowników się traktuje. Zatem kariera marnie się prezentuje nie dając nadziei na awans czy wzrost poborów/dodatków- czyli braki kadrowe coraz większe staży uciekną

Tweets InfoSecurity24