Służba „na wolnym powietrzu”? Na wyżywienie policjant dostaje niecałe 3 złote

7 listopada 2019, 12:23
policja, zima, fot. lubluska policja, patrol
Fot. Lubuska Policja

Zgodnie z przepisami, policjantowi pełniącemu służbę „na wolnym powietrzu”, przez co najmniej 4 godziny dziennie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, przysługuje wyżywienie lub równoważnik pieniężny. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kwota. Mundurowi pełniący służbę „na ulicy”, otrzymują bowiem 2 złote 71 groszy.

Zgodnie z decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu, mundurowi w zamian za wyżywienie otrzymują równoważnik pieniężny w wysokości 2,71 złotych. To kwota, która powinna zastąpić tzw. posiłek regeneracyjny przysługujący policjantom pełniącym służbę na „wolnym powietrzu”.

W piśmie ujęto m.in. dyspozycje „rzetelnego i skrupulatnego sporządzania” wykazów ilościowych służb pełnionych przez policjantów, skutkujących naliczaniem równoważnika w zamian za wyżywienie.

By równoważnik był wypłacany, nadzorujący pracę policjantów przełożeni proszeni są o sporządzenie wykazów mundurowych, uprawnionych do otrzymania równoważnika pieniężnego oraz przesłania zestawienia do zespołu zaopatrzenia, do 3-go dnia każdego miesiąca.

Jednocześnie informuję, że równoważnik pieniężny przysługuje funkcjonariuszom pełniącym służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godz. dziennie w cyklu jednej służby w okresie od 01 listopada do 31 marca.

fragment pisma dot. równoważnika pieniężnego za wyżywienie

Jak przekonuje podinsp. Katarzyna Kucharska, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji zs. w Radomiu, „kwestie otrzymywania przez policjantów wyżywienia oraz ich norm reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 września 2002 r. w sprawie przypadków otrzymywania przez policjanta wyżywienia oraz norm tego wyżywienia”, a dokładniej par. 9 pkt 2 dot. policjantów pełniących w okresie zimowym służbę na wolnym powietrzu co najmniej przez 4 godziny dziennie. Jeśli chodzi o kwotę, to wynikać ma ona z kolei wprost z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.

O sprawę zapytaliśmy też rzecznika komendanta głównego policji. Inspektor Mariusz Ciarka zapewnił, że „kierownictwo polskiej policji zdaje sobie sprawę, że kwoty w niektórych aktach prawnych odbiegają od realnych warunków” dodał jednak, „że prowadzone są intensywne prace by polepszyć warunki służby jak i kwoty świadczeń należnych policjantom, gdyż dla Komendanta Głównego Policji najważniejsi są funkcjonariusze”.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Ktos
piątek, 8 listopada 2019, 22:49

Do czasu jak nami będzie rządzić stare pokolenie nic się nie zmieni... Kupują auta z klimatyzacją, ale nie wiedzą lub nie chcą wiedzieć że klimatyzację się odgrzybia a co tu dopiero mówić o wymianie filtrów kabinowych. W samochodach zakładaja najtańsze opony. Grupy, etaty dla funkcjonariuszy od lat zalegają na komisariatach, placówkach SG a przełożeni tylko kwartalniki dostają za oszczędności...

SG
sobota, 9 listopada 2019, 19:35

Zgadzam się z Tobą w 100%.

mi s
piątek, 8 listopada 2019, 11:23

Policja zatrzymała się w latach '90. 2,71 za tyle nie kupisz herbaty a co dopiero ciepły posiłek. I Wy chcecie zachęcić młodych do wstąpienia do policji?! czym ich chcecie zachęcić takimi babolami jak te posiłki regeneracyjne?

Masakra
piątek, 8 listopada 2019, 11:10

Temu kto przyjął takie normy powinni teraz zablokować konto w banku i wydawać codziennie rownowaznik który przyjął za stosowny. Ale i taki mu się nie należy bo siedzi za biurkiem w ciepłych kapciach

Ari
czwartek, 7 listopada 2019, 20:00

Całe lato od 3 lat nie ma wody mineralnej dla policjantów.dają partie 6 butelek 0,5l i 3 tygodnie znowu braki w magazynach...dodatkowo przychodzi czasem woda przegrzana lub taka która ma kilka dni daty ważności a zdarzało się że przeterminowana...tak własnie ,,góra,,-z etosem! dba...o szeregowych policjantów.W gabinetach komendantów stosy wody w ich łazienkach biały papier...mydło ręczniki a u reszty plebsu...szara płukanka papierowa jak za PRL najgorszy sort...brak mydła itd. Ale jak góra ma widzieć braki jakmu nich wszystko jest! Wstyd petenta wpuścić nowe komisariaty XXI wiek a mydła nie ma...papier odpad jak najtańszy w przetargu...byle dużo i tanio.

ola
niedziela, 10 listopada 2019, 13:13

etos był, jest i będzie ale tylko na wysokości na dole nic się nie zmieni bądź pewny. Etos kończy mi się jak dostaję pobory i widzę moją karierę piechura przez lata z magicznym długopisem i kajetem

WOPek
czwartek, 7 listopada 2019, 19:18

Wow! A pomyślnie sobie teraz o funkach SG którzy często około 11 godzin spędzają na mrozie w zimie, na quadach, skuterach śnieżnych i oczywiście pieszo. "Nic tak nie cieszy jak patrol pieszy." Szanowna redakcjo, zachęcam do pochylenia się też nad Strażą Graniczną, tam też są podobne "kwiatki", kto wie czy nie piękniejsze.

Tweets InfoSecurity24