Policja się pakuje

5 maja 2020, 11:40
1-181000
Zdjęcie ilustracyjne fot. Policja.pl

Wyposażenie funkcjonariuszy Policji to nie tylko samo umundurowanie i środki przymusu bezpośredniego, ale również - najczęściej niezauważalne - plecaki czy torby do przenoszenia niezbędnego sprzętu. Komenda Główna Policji szuka właśnie tego typu wyposażenia. Formacja rozpisała bowiem przetarg na 3000 plecaków, 300 worków marynarskich oraz 300 toreb podróżnych dla funkcjonariuszy.

Rozpisany przez Komendę Główną Policji przetarg zakłada zawarcie umowy ramowej na produkcję i dostawę plecaków, worków marynarskich oraz zasobników osobistych na lata 2020-2021. W sumie, w trzech różnych zadaniach, planowane są zakupy 3000 plecaków, 300 worków marynarskich, a także 300 zasobników osobistych.

Policja na oferty czeka do 28 maja, a jedynym kryterium w przypadku zawierania umowy ramowej ma być cena. Jeśli zaś chodzi o późniejszą umowę wykonawczą na plecaki oraz realizację zamówienia na zasobniki i worki, to pod uwagę będą brane dwa kryteria, tj. cena (80 proc.) oraz termin końcowy realizacji zamówienia (20 proc.).

Zgodnie z wymaganiami, plecaki powinnny znaleźć się na wyposażeniu policji w terminie nie dłuższym niż do 60 dni roboczych od dnia podpisania umowy wykonawczej w maksymalnie dwóch partiach. Jeśli chodzi o zasobniki i worki, to zaznaczono, iż realizacja ma przebiegać nie dłużej niż do 45 dni roboczych od daty potwierdzonego przyjęcia zamówienia do realizacji.

Plecaki mają być wykonane z tkaniny wysokowytrzymałej w kolorze czarnym i być podzielone na dwie niezależne komory, otwierane przy pomocy zamka błyskawicznego. Na kieszeni, naszytej na jedną ze wspomnianych komór, powinny znajdować się taśmy techniczne w systemie PALS (ang. Pouch Attachment Ladder System) pozwalających na mocowanie np. ładownic.

W dolnej części frontu plecaków, poniżej wspomnianych taśm technicznych w systemie PALS, ma znajdować się napis Policja w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu maszynowego. Po bokach plecaka, w dolnych częściach, powinny znajdować się dwie kieszenie o wysokości i objętości pozwalającej na przenoszenie butelki o pojemności 1,5 litra. Tam również mają pojawić się taśmy techniczne w systemie PALS, podobne miejsca do mocowania dodatkowego wyposażenia powinny być też zlokalizowane pod plecakiem. Plecaki muszą być wyposażone również w specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy z napisem Policja.

Policyjne plecaki powinny być też wyposażone w systemy taśm kompensacyjnych, umożliwiających zmniejszanie i zwiększanie pojemności plecaka w zależności od potrzeb. Szelki muszą być regulowane, wykonane z dwóch warstw tkaniny wypełnionej pianką. Na całej długości obu szelek naszyta ma być symetrycznie taśma techniczna, zakończona klamrą. Szelki mają posiadać regulowany pas stabilizujący. Usztywnieniem komór ma być stelaż aluminiowy.

Worki marynarskie, powinny być wykonane w kolorze czarnym, tzw. brezent bawełniany. Worku muszą być zamykane na metalowe zapięcie w postaci łańcuszka lub linki stalowej, umożliwiające przymocowanie niewielkiej kłódki. Worek powinien być wyposażony w szelki wypełnione amortyzującą gąbką.

Zasobniki osobiste to nic innego jak torba podróżna w kolorze czarnym, przeznaczona do przewozu kompletu umundurowania. Wskazano przy tym, że wymiary orientacyjne mają wynieść 40-45 cm szerokość, długość 80-85 cm i wysokość 40-45 cm. Wykonane mają zostać z, jak określono w specyfikacji, wytrzymałego na tarcie, nieprzemakalnego i łatwego w konserwacji surowca (techniczne tkaniny poliestrowe, sztuczna skóra, etc.). W tym przypadku zaznaczono, że torby mają być przygotowane do transportu na kółkach, noszenia za pomocą rączek oraz przenoszenia na plecach za pomocą szelek.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Kkkk
środa, 6 maja 2020, 01:41

Chcesz mieć plecak ,kup sobie sam,to co kupują to będzie szajs nad szajsy.

Mirson
czwartek, 7 maja 2020, 01:19

Nieprawda. OPP testują już rok plecaki i są rewelacyjne

Xyz
czwartek, 7 maja 2020, 21:55

Kiedys mialem na sobie mundur testowy. Byl ok. Po zatwierdzeniu zaczeli produkowac szmaty.

Irek
wtorek, 5 maja 2020, 16:15

Ach te określenia ,,tkanina wysokowytrzymała,, a co to jest... gdy 80% stanowi cena przetargu musi być wybrane coś ,,dobrego,,. A może w przetargu uwzględnić gwarancja 5 lat na ściegi...odbarwienia...przetarcia materiału...taśm..zamków i obszyć... wtedy wiadomo czemu material to cordura...zamki ykk lub salmi... obszycia poliamid czy poliester i to samo paski...czemu nici tytan i podwójne ryglowania.Polscy producenci np.Wisport czy dawniej Janysport dawali 3-5 lat gwarancji.Po co w plecakach do szkół wymagania taśm na ładownice?? na ołówki? na kapcie salowe? Taśmy i obszYcia zwlaszcza czarne czy granatowe najszybciej płowieją i się wycierają.Przetargi u nas robi się nie testując sprzętu a wybierając najtańszy z oferty.

Jesion
wtorek, 5 maja 2020, 22:35

Dokładnie wymagania śmiesznie napisane. Mnie rozwalił napis Policja w kolorze srebrnym, wykonany metodą haftu maszynowego, lepsze byłoby velcro i rzep z napisem POLICJA (taki rzep można wtedy odczepić jeśli jest potrzeba, zwiększa się wtedy wszechstronność plecaka). Ilości są śmieszne, więc pewnie nie szkoła, a może na kontyngenty zagraniczne?

zom
wtorek, 5 maja 2020, 14:43

Policjanci pierwszej linii zobaczą je jak świnia niebo. Wiadomo komu bardziej się przyda ten sprzęt.

Autor
środa, 6 maja 2020, 02:16

Wykładowcy ze szkół policji których służba polega na puszczaniu slajdów, oficerowie z KWP i dziewczynki na szóstych grupach, które nigdy nie robiły na ulicy i w niewyjaśnionych okolicznościach zasłużyły na spokojne, dobrze płatne stanowisko pokroju rozliczania mandatów. Tak samo było z mundurem ćwiczebnym. Najpierw wykładowcy, no bo oni najbardziej potrzebują. Na końcu policjanci, którzy faktycznie w tym mundurze służą. Zresztą wielu do tej pory nie ma, chodzą w tych czarnych spranych i znoszonych i wyglądają jak ochrona z Juwenaliów

Tweets InfoSecurity24