Reklama

Za Granicą

Międzynarodowa akcja Europolu. Skonfiskowano blisko 1,4 tys. sztuk broni

Autor. europol.europa.eu

W ramach międzynarodowej akcji prowadzonej przez Rumunię i koordynowanej przez Europol, obejmującej 16 krajów europejskich, funkcjonariusze skonfiskowali łącznie 1 388 sztuk broni palnej. Podczas operacji przeszukano ponad 630 miejsc oraz zatrzymano ponad sto osób.

Operacja koordynowana przez Europol została przeprowadzona w lutym. Jak zaznaczono na stronie Europolu, szczegóły akcji można było upublicznić dopiero teraz „ze względów operacyjnych”.

Reklama

Podczas międzynarodowej operacji, obejmującej 16 krajów europejskich, funkcjonariusze przeprowadzili ponad 630 przeszukań domów oraz zatrzymali 107 osób. W trakcie akcji zabezpieczono prawie 500 przerobionych lub gotowych do przerobienia sztuk broni palnej oraz prawie 900 sztuk broni palnej. Funkcjonariusze zabezpieczyli również inną broń na przykład wiatrówki i karabiny przeznaczone do strzelania metalowymi kulkami, a także ponad 60 000 sztuk amunicji.

Jak wskazuje Europol, organy ścigania szacują, że przerobiona broń gazowa i sygnałowa stanowi prawie połowę nielegalnej broni będącej w obrocie w Unii Europejskiej. „Zorganizowane siatki przestępcze często korzystają z tego rodzaju broni palnej, ponieważ niektóre modele można łatwo modyfikować w celu wystrzeliwania ostrej amunicji i przekształcania jej w śmiercionośną broń” – czytamy na stronie Europolu.

Reklama

W komunikacie opublikowanym na stronie Europolu podkreślono, że przerobiona broń palna, była użyta w licznych niedawnych śmiertelnych strzelaninach w Unii Europejskiej. „Europol odgrywa kluczową rolę we wspieraniu państw członkowskich w walce z siatkami przestępczymi zajmującymi się nielegalnym handlem bronią. Eksperci i analitycy Europolu ściśle współpracują ze specjalistami ds. zwalczania terroryzmu przy dochodzeniach międzynarodowych i łączą wysiłki z państwami członkowskimi” – przekazał Europol.

Czytaj też

W skoordynowanej akcji udział wzięły: Belgia, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Albania, Mołdawia, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Ukraina i Wielka Brytania.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze