Policja dalej bez śmigłowców. Kolejny przetarg unieważniony

3 października 2018, 09:53
H125-Cooperation-EXPH-1666-6364, fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

Komenda Główna Policji po raz drugi unieważniła przetarg na zakup 3 lekkich, jednosilnikowych śmigłowców. Jedyna złożona oferta, podobnie jak za pierwszym razem, przekraczała wyasygnowane środki wysokości 53 mln zł o 20 mln zł. Jednak zgodnie z opublikowanymi dokumentami została ona odrzucona  z innego powodu, którym jest nie spełnienie wymagań w zakresie rejestratora parametrów lotu.

Zgodnie z dokumentem datowanym na 28 września 2018 roku, przetarg na lekkie śmigłowce policyjne został unieważniony w związku z odrzuceniem jedynej oferty, złożonej przez Heli Invest Sp. z o. o.  na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 pzp, czyli: treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zgodnie z uzasadnieniem przyczyną jest rejestrator parametrów lotu i pracy zespołu napędowego, który zgodnie ze specyfikacją powinien zapewniać zapis ostatnich 8 godzin lotu w każdych warunkach, również przy użyciu przez pilotów NVG oraz parametrów silnika korzystając z czujników zainstalowanych w instalacjach i urządzeniach śmigłowca

Tymczasem zgodnie z danymi pozyskanymi przez KGP z dokumentacji rejestrator APPAERO VISION  1000 zastosowany w zaoferowanym śmigłowcu Airbus Helicopters H125 nie spełnia wymaganych parametrów, w szczególności zaś nie pobiera parametrów pracy silnika i instalacji bezpośrednio, oraz nie raportuje parametrów instalacji hydraulicznej, pneumatycznej i elektrycznej, a kamera nie zapewnia odczytów w warunkach nocnych. Przede wszystkim zaś rejestrator nie raportuje ostatnich 8 godzin pracy ale jedynie ostatni lot, czyli maksymalnie 4 godziny 32 minuty.

W tej sytuacji przetarg został anulowany z braku ofert wypełniających wymagania, co otwiera prostą drogę do trzeciego podejścia. Pierwsze postępowanie zostało anulowane, przy tym samym oferencie, jako jedynym który w ogóle zaproponował śmigłowce w terminie wyznaczonym do końca roku 2018. Tutaj Heli Invest i inne firmy, które nie zdecydowały się ostatecznie złożyć ofert, podnosiły jako istotny problem bardzo krótki czas dostawy.  Dzięki przeniesieniu funduszy w drugim postępowaniu wydłużono ten czas do grudnia 2019 roku, jednak ponownie pojawiły się te same problemy. Złożono ponownie tylko jedna ofertę, a wartość oferty, która dla 3 maszyn wyniosła ponad 73 mln zł, przekraczała znacznie, niezmienną od pierwszego przetargu sumę środków wysokości 53 mln zł. Skoro obecnie, jedyny oferowany śmigłowiec Airbus Helicopters H125 okazał się nie spełniać wymagań policji, to pod znakiem zapytania staje pozytywne rozstrzygnięcie tego przetargu w ewentualnym 3 podejściu.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
skipper
niedziela, 7 października 2018, 09:58

Typowa degrengolada.I na pewno są to pieniądze z MON .

fasfsdaf
czwartek, 4 października 2018, 12:52

Inne policje na świecie mają helikoptery a u nas wymyslą jakies parametry kontraktu tak aby nic nie kupic. Porażka. Jak ide do sklepu i nie ma tego co chce to biorę to co jest.

artur
czwartek, 4 października 2018, 12:22

chyba ich pokręciło. Po co 8 godzin. Rejestruje się bieżący lot i wszystko w temacie. Zachowują się jakby byli mocarstwem policyjnym. Niech popatrzą jak to robią Niemcy i to wystarczy. Oni są praktyczni. Nigdy nic nie kupią jak będą się wygłupiać z wymaganiami, chyba, że jest już ustawiany przetarg pod maszynę amerykańską.

anakonda
czwartek, 4 października 2018, 10:04

Obywatel - tu sie z toba nie zgodze,jeśli idziesz do sklepu po makaron a sprzedawca wciska ci ryż to ty tak odrazu kupujesz bo nikt ci juz wiecej nie bedzie chciał bic wcisnąć?

Obywatel
środa, 3 października 2018, 22:09

Jak tak dalej pójdzie, to już wszelkim firmom nie będzie się chciało podchodzić do takich przetargów. Po co tracić czas?