Nie ma odwrotu. Superustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

21 września 2020, 08:59
MSWIA, fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw 18 września została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że już od października większość zawartych w niej przepisów stanie się obowiązującym prawem. Już niebawem więc, mundurowi którzy zdecydują się pozostać w służbie mimo posiadanej wysługi lat (25 i 28,5 roku) będą mogli liczyć na spory dodatek do pensji w postaci świadczenia motywacyjnego. Wypłacane ono będzie w kwocie 1500 złotych brutto (po 25 latach służby) lub 2500 złotych brutto (po 28,5 latach służby). I choć to jedno z najczęściej omawianych w kontekście tej ustawy rozwiązań, wprowadza ona także szereg innych, dla wielu mundurowych nie mniej ważnych, zmian. 

Jedną z istotniejszych – obok dodatków motywacyjnych – kwestii, na której rozwiązanie czekali mundurowi, jest uregulowanie wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy. Ustawa wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego i wprowadza przelicznik 1/21 miesięcznego uposażenia za jeden dzień urlopu, a nie 1/30 - tak jak było to dotychczas. Ustawa rozszerza też ochronę prawną funkcjonariuszy. Teraz będzie im przysługiwać zwrot kosztów poniesionych np. na prawnika, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez nich czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Trwają już prace nad projektami odpowiednich rozporządzeń regulujących tę kwestię.

Przygotowana w MSWiA ustawa ujednoliciła też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określono warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadzono możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego w zamian za nie. Nowe regulacje dotyczą też strażaków, znacząco obniżą się bowiem koszty dopuszczenia do akcji ratowniczych używanych strażackich samochodów sprowadzanych z zagranicy. Pojazdy te nie będą poddane już obowiązkowi uzyskania świadectwa dopuszczenia, lecz opinii technicznej jako mniej sformalizowanej procedurze potwierdzenia spełnienia przez pojazd wymagań dla pojazdów używanych do celów specjalnych, a konkretnie do celów ochrony przeciwpożarowej. Ustawa wprowadza również nowe zasady prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Znikną także niekorzystne dla byłych policjantów i strażaków przepisy dotyczące zaliczania do okresu zatrudnienia czasu jaki spędzili oni w służbie. Byłym policjantom i strażakom po odejściu ze służby, przy zawieraniu umowy o nową pracę, do okresu zatrudnienia nie był zaliczany okres służby – jeżeli podjęli pracę po upływie roku od zwolnienia z niej. Nowe przepisy eliminują z ustaw kryterium roku, tak więc okres służby liczył się będzie do stażu pracy podjętej po odejściu z formacji, bez względu na moment jej podjęcia. Analogicznie do innych formacji mundurowych w PSP nowe przepisy wprowadzają dodatek funkcyjny, a co za tym idzie, funkcjonariusz PSP pobierający dodatek funkcyjny nie będzie mógł korzystał już z możliwości wypłaty ekwiwalentu za nadgodziny.  

Dodatek motywacyjny nie dla wszystkich

Flagowym elementem ustawy - co nie ulega wątpliwości - jest dodatek motywacyjny, który zdaniem MSWiA ma zatrzymać w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, przez co wpłynąć na zmniejszenie liczby wakatów. Mundurowi, którzy osiągnęli wysługę lat 25 i 28,5 roku służby, jeśli zdecydują się nie odchodzić na emeryturę, co miesiąc otrzymają dodatek w wysokości 1500 złotych (25 lat) oraz 2500 złotych (28,5 roku). Dodatek nie będzie wliczał się do podstawy emerytalnej, a co za tym idzie okres jego pobierania nie powiększy świadczenia pobieranego po odejściu z formacji. Jak zapewniali przedstawiciele MSWiA dodatek ma się samofinansować, a środki pochodzić będą z Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. 

Nowym świadczeniem objęci będą funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa oraz Służby Więziennej. Dodatków – jak na razie – nie otrzymają m.in. funkcjonariusze SCS, którzy od początku pojawienia się projektu ustawy walczyli o to, by także ich formacja była beneficjentem wprowadzanych zmian. Jak zapewniał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, jeśli tylko eksperyment – którym jego zdaniem są te rozwiązania – się sprawdzi, katalog formacji będzie rozszerzony nie tylko o SCS, ale też o wojsko i służby specjalne.   

Choć wiele rozwiązań jakie wprowadza ustawa było od lat oczekiwanych przez mundurowe środowisko, nie wszystko udało się załatwić "za jednym zamachem". W rozmowach z funkcjonariuszami wciąż padają pytania o to, co dalej z art. 15a, którego kwestia już dawno miała zostać uregulowana. Wielu uważa też, że choć sama idea dodatku motywacyjnego jest krokiem we właściwą stronę, powinien on dotyczyć także tych funkcjonariuszy z 15-letnim stażem i wzrastać stopniowo aż do 28,5 roku służby. Czy te i inne podnoszone przez funkcjonariuszy kwestie uda się rozwiązać w najbliższym czasie? Wiele zależeć będzie zapewne od tego, jak wyglądać będzie sytuacja gospodarcza, a już dziś wyraźnie widać, że skutki kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa dotkną także polskie służby mundurowe, rząd szuka oszczędności wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Jedno jest jednak pewne, tego co zostało zagwarantowane w opublikowanych przepisach, nikt już mundurowym raczej nie zabierze.

image
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 99
Krzysztof 78
wtorek, 6 października 2020, 14:51

Czy wiadomo kiedy ruszą wypłaty ekwiwalentu?

ralf
czwartek, 24 września 2020, 00:55

No teraz to już kierownictwo nie odpuści ciepłych gabinetów. Chyba, że nogami do przodu...

myśl
czwartek, 24 września 2020, 21:46

A chciałbyś stołeczek po kilkunastu latach a nie dwudziestu paru ale robić tyle się nie chce?

Ralf
piątek, 25 września 2020, 12:24

Pokaż mi jednego komendanta, który kilkanaście lat robił na pierwszej linii. Zerknij na notki o kierownictwie na stronach Zazwyczaj rok, dwa komisariat, zaraz kierownik, naczelnik i komendant... po kilku latach sluzby. No ale z waszej perspektywy to jest ok. Wy rządzicie, liniowi na was robią. A jak coś się odezwą to jedno drugie postępowanie i albo sam się zwolni, albo dla dobra służby...

myśl
piątek, 25 września 2020, 21:59

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem. Jakbym był komendantem i jeszcze został nim po kilku latach służby to chyba nie chciałbym by dostawać stołek po "dwudziestu paru". Nawet nie jestem zainteresowany, wole dłużej posłużyć na niższym niż robić szybką karierę. Dodatek 25+ daje mi taką szansę.

Ralf
sobota, 26 września 2020, 10:10

Dodatek 25+ odbiera ci jedynie szansę awansu, bo kierownicze stanowiska zostają zablokowane. Jak chcesz dłużej służyć to nie potrzebujesz tego dodatku, bo i tak go nie dostaniesz. Tym bardziej, że już sie zaczyna robienie bzdurnych postępowań liniowym funkcjonariuszom, żeby ich wykluczyć z dodatku. Służyć można długo, ale bez pleców nie licz na dodatek.

ggfd
środa, 23 września 2020, 11:58

Poczytajcie zmiany w przewinieniach i postępowaniach dyscyplinarnych. Za mruganie okiem można dostać PD. A przepisu "dla dobra służby" nie ruszyli.

M
sobota, 26 września 2020, 14:27

O to chodzi, żeby wykluczyć tych nielicznych liniowych z dodatku stażowego, bo by się im w głowach poprzewracało. Kierownictwo przywyknięte do kasy, a i nie bardzo jest za co zrobić bzdurne postępowanie

beznadzieja
środa, 23 września 2020, 09:32

22 września o godz.13:00 było spotkanie ZG NSZZ z stroną rządową odnośnie opieszałości likwidacji art.15a,. Jaki efekt, co osiągnięto poza ustaleniem kolejnego "tysięcznego" terminu????????

ekon
środa, 23 września 2020, 14:50

Nie wiem poco związki angażują się w przegraną i niesłuszną sprawę. Jest wiele ważniejszych spraw do załatwienia.

Jarek
czwartek, 24 września 2020, 13:08

a znasz przysłowie "Słowo droższe od pieniędzy" Chyba nie wiesz że związki i MSWiA się zdeklarowały usunąć art.15a, albo uważasz odwrotnie i postawa oparta o honor jest dla ciebie jak marka chińskiego telefonu o tej samej nazwie.

ekon
czwartek, 24 września 2020, 21:50

Chiński honor jest bardziej wiarygodna niż nasi politycy. Żaden poważny polityk niczego konkretnego nie obiecał, co najwyżej ogólnie "rozwiązanie problemu", co może oznaczać bardzo różny finał. Nawet gdybym się jednak mylił to i tak nie zmienia faktu, że mam prawo mieć żal do związku, że zajmują się tą sprawą zamiast ważniejszymi.

Tytus
środa, 23 września 2020, 03:37

Związki, halo, tu ziemia?, obiecane było zlikwidowanie 15a w zamiast tego weszły dodatki, pytam dla kogo i pod robione są te wszystkie ustawy?

Tweets InfoSecurity24