KGP: Prawie 20 proc. policjantów zostało zakażonych koronawirusem

17 marca 2021, 13:30
Policja, radiowóz, fot, policja.pl
Fot. policja.pl

Od początku działań związanych z koronawirusem zakażonych nim została prawie 1/5 etatowych policjantów - poinformował w środę rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że 17 policjantów i 11 pracowników policji zmarło w związku z powikłaniami związanymi z Covid-19.

Rzecznik KGP przekazał w środę, że do chwili obecnej 18470 policjantów oraz 3990 pracowników policji zostało zarażonych koronawirusem. Niestety 17 policjantów i 11 pracowników zmarło w związku z powikłaniami Covid-19. "Na szczęście 17297 policjantów i 3046 pracowników już wyzdrowiało, jednak od początku działań zakażonych koronawirusem została prawie 1/5 stanu etatowego policjantów" - podał insp. Mariusz Ciarka.

Jak dodał, liczby te pokazują, że wirus nie omija mundurowych, mimo zachowywanych środków ostrożności. "Liczba zarażonych jest niestety duża. Jeszcze więcej, bo ponad 32200 policjantów było na kwarantannie. Obecnie przebywa na kwarantannie ok. 1090 funkcjonariuszy" - podkreślił Ciarka.

Policja kontroluje

Rzecznik KGP podał również najnowsze dane dotyczące działań policji związanych z Covid-19. Wynika z nich, że od momentu wprowadzenia stanu epidemii, funkcjonariusze wykonali ok. 6 mln 760 tys. służb związanych ze zwalczaniem koronawirusa i prawie 56 mln razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

Tylko ostatniej doby sprawdzili ok. 180 tys. takich osób, a w ok. 700 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych. Ciarka przypomniał też, że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny może nałożyć na osoby uchylające się od kwarantanny karę pieniężną do 30 tys. zł.

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa od jego chwili wprowadzenia pouczyliśmy ponad 226 tys. 150 osób, 315 tys. 853 osoby ukaraliśmy mandatem karnym, a w ponad 47100 przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Jak zaznaczył, ostatniej doby w związku z nieprzestrzeganiem nakazu zakrywania ust i nosa funkcjonariusze pouczyli 323 osoby, nałożyli mandat w stosunku do ponad 1816 osób, a w ponad 200 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu. Ostatniej doby mundurowi skontrolowali, także ponad 2800 środków publicznego transportu zbiorowego, a od początku wprowadzenia obostrzeń przeprowadzili prawie 560 tys. takich kontroli. Funkcjonariusze skontrolowali również ponad 1 mln 515 tys. placówek handlowych oraz ponad 7660 miejsc, gdzie organizowane są dyskoteki i ponad 15400 miejsc organizacji wesel.

Mundurowe szczepienia

Zgodnie z rządowym harmonogramem, szczepienia służb mundurowych powinny rozpocząć się 29 marca. Data ta ma jednak ostatecznie zależeć od dostaw szczepionek. Tymczasem, jak informował niedawno wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "w zależności od formacji służb mundurowych podległych MSWiA, liczba chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 waha się w granicach 60-70 proc.". 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji odnosząc się do szacunków dotyczących liczby funkcjonariuszy, którzy wyrazili chęć do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 podkreślił, że należy pamiętać, że są to szczepienia dobrowolne. "Nie możemy i nie chcemy wywierać żadnej presji. Myślę, że funkcjonariusze sami zdecydują. Być może część z nich czeka, być może część z nich chce się zaszczepić w szczepieniach populacyjnych. Mają do tego prawo" - powiedział. Wąsik zapewnił też, że szczepienia będą prowadzone sprawnie logistycznie, w taki sposób, aby nie zakłócać normalnego przebiegu służby. "Logistycy w formacjach pracują nad tym. Myślę, że będzie to dobrze zorganizowane" - zaznaczył.

Wiceminister zachęcił również wszystkich funkcjonariuszy do zaszczepienia się. "Jako Maciej Wąsik oczywiście zachęcam wszystkich funkcjonariuszy do szczepień. Sam zaszczepię się, kiedy przyjdzie na mnie kolej" - zapewnił. "Na przykładzie Izraela widać, że szczepienia przynoszą efekt, że można myśleć o powrocie do względnej normalności" - dodał.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Pies z KP
wtorek, 23 marca 2021, 14:36

Zamknąć jeszcze szczelniej KGP i KWP y , bo przecież tam są najbardziej narażeni. A jak wiadomo plany , statystyki , mierniki są najważniejsze. Dbajmy o nich wszyscy i najlepiej nie wchodzmy tam żeby ich nie zarazić.

Statysta
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:16

Za to kocham policję! statystycznie można wszystko.

Olo
piątek, 19 marca 2021, 23:39

Proponuje zrobić wszystkim testy na przeciwciała. Koszt nieco ponad 50 zł sztuka. A bedzie znany prawdziwy obraz sytuacji

...
sobota, 20 marca 2021, 16:18

To by zakończyło możliwość sterowania strachem. A władza obecnie tylko dzięki temu funkcjonuje

Tom
środa, 17 marca 2021, 19:39

Statystycznie nie miałem covida, byłem negatywny, a jednak chorowałem. Schowajcie więc te cyfry do szuflady, a tak 1/3 stanu zajmuje się liczeniem, zamiast służbą...

Antyprzemoc
czwartek, 18 marca 2021, 10:38

Akurat wczoraj był w TVN materiał o eksperymencie w Szczuczynie. Wyszło, że POLOWA mieszkańców miała przeciwciała, czyli była "zakażona" - co nie znaczy, że była chora. A co do mandatów - będą zwracane z bardzo wysokimi odsetkami. Materiał: PIS Policja i Sanepid Ma Problem! Sąd Najwyższy Uznał Obostrzenia Za Nielegalne (Wideoprezentacje, film z 17 Marca). Pozdrawiam.

Roger
środa, 17 marca 2021, 17:09

A czym chcecie nas szczepić, Astra Zeneca, dziękuję, postoję, dlatego właśnie dlatego ok.40% się waha, tyle Państw zawiesiło szczepienia tym preparatem ze może warto poczekać na opinie specjalistów

Biotechnolog
środa, 17 marca 2021, 21:22

Astra to sprawa polityczna, chce się dowalić WB za brexit, poczytaj oficjalne badania i statystyki Astra ma mniejszy odsetek skutków ubocznych niż pfizer, do tego jest od niego kilkukrotnie tańsza, złe samopoczucie po szczepionce wynika w dużej mierze ze stanu zdrowia szczepionego, a masowe grzanie paniki przez media może powodować reakcje hipochondryczne.

Eee
środa, 17 marca 2021, 19:17

Może inaczej, jakie unijne państwa nie zawiesiły szczepień preparatem AstraZeneca?

Tweets InfoSecurity24