Reklama

Straż Pożarna

Strażacy poinformują o szczepieniach przeciw COVID-19

Fot. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Przemysław Ruskowiak/KW PSP w Poznaniu
Fot. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Przemysław Ruskowiak/KW PSP w Poznaniu

Strażacy rozpoczęli kolportaż ulotek informacyjnych na temat profilaktyki oraz szczepień przeciwko COVID-19 - poinformował mł. bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Około 10 mln ulotek trafi przede wszystkim do mieszkańców wykluczonych cyfrowo.

Podczas wideokonferencji, w której udział wzięło kierownictwo Komendy Głównej PSP i komendanci wojewódzcy ustalono organizację działań informacyjnych w ramach akcji #SzczepimySię. 

Jak poinformowała PSP, do komend miejskich i powiatowych zostało już dostarczonych 10 mln ulotek propagujących wiedzę na temat profilaktyki oraz szczepień przeciw COVID-19. Rozpoczął się także proces ich kolportowania do mieszkańców małych miejscowości i wsi. Ulotki zostaną rozwiezione przez druhów ochotniczych straży pożarnych. Wcześniej strażacy spersonalizowali ulotki wpisując do każdej z nich numery telefonów do gminnych koordynatorów szczepień.

"Materiały mają przede wszystkim trafić do mieszkańców wykluczonych cyfrowo, którzy nie korzystają z internetu, często są samotni lub nie radzą sobie z informacją z innych źródeł. Chcemy z tymi ulotkami dotrzeć do każdego seniora" - powiedział mł. bryg. Karol Kierzkowski z PSP. Dodał, że w ulotkach znalazły się m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie.

W dalszym ciągu strażacy pomagają w dotarciu do punktów szczepień. Z danych przekazanych przez Komendę Główną PSP wynika, że od 18 stycznia, kiedy z transportu do punktów szczepień skorzystały pierwsze osoby, strażacy pomogli dostać się do punktów szczepień 8,6 tys. osobom wykonując łącznie 8,1 tys. transportów. "W akcji biorą udział głównie straże ochotnicze, które same zgłosiły się do pomocy i posiadają samochody, którymi mogą przewieźć ludzi" - powiedział Kierzkowski. Dodał, że w akcji bierze udział kilkanaście tysięcy ochotniczych straży pożarnych.

W ramach Narodowego Programu Szczepień strażacy pomagają dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Gminy wyznaczają zapotrzebowanie na transport i przekazują informacje do komend powiatowych i miejskich PSP, które dysponują ochotnicze straże pożarne, do wskazanych przez koordynatorów gminnych adresów zamieszkania seniorów.

W całej Polsce kontynuowane są szczepienia grup, które uzyskały pierwszeństwo, czyli m.in. seniorzy, medycy, nauczyciele czy pacjenci z chorobami przewlekłymi. Na rządowych stronach gov.pl poinformowano we wtorek, że dotychczas podano 4 557 060 dawek szczepionki – 2 946 767 pierwszej i 1 610 293 drugiej.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze