Jak policja zatrzyma doświadczonych funkcjonariuszy?

26 października 2021, 11:47
policja, fot. podkapracka policja
Fot. Podkarpacka Policja

Policja w ostatnich latach dość otwarcie mówi o tym, że trzeba przekonywać funkcjonariuszy posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie. By zachęcić doświadczonych mundurowych do porzucenia emerytalnych planów wprowadzono nawet specjalny dodatek motywacyjny. Jak wynika jednak z danych, które z Komendy Głównej Policji otrzymali związkowcy z NSZZ Policjantów, na przestrzeni ostatnich lat rośnie nie tylko liczba funkcjonariuszy odchodzących na emeryturę po 25 latach służby, ale także tych między 15. a 25. rokiem w formacji. Czy policji uda się zatrzymać ten trend?

Choć dziś, w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w policji liczba wolnych etatów wynosiła przeszło 7 tys., poziom wakatów nie jest tak wysoki, to związkowcy biją na alarm. Z danych jakie przytaczają wynika bowiem, że na przestrzeni ostatnich 3 lat (2018-2020) ze służby odchodzi coraz więcej doświadczonych funkcjonariuszy. Trend ten najwyraźniej widać w grupie mundurowych ze stażem powyżej 25 lat służby, jednak w stosunku do nich, MSWiA podjęło już działania, dzięki którym odejść ze służby ma być mniej. Jak przekonywał jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, mimo że z uwagi na pandemię Covid-19 trudno porównać dane z rokiem ubiegłym, w policji widać "znaczący spadek odejść na emeryturę". Z informacji jakie przekazał minister wynika, że w pierwszych 5 miesiącach funkcjonowania dodatku, zanotowano spadek odejść o 35 proc. Minister przypomniał jednak, że "właśnie teraz, 25 lat służby osiągają ci ludzie, którzy do policji przyjmowali się w dużych naborach w połowie lat 90-tych", a co za tym idzie - jego zdaniem - "ten spadek odejść więc de facto jest dużo większy". 

Pozytywnie o tzw. dodatku przedemerytalnym wypowiadają się też związkowcy. "Zapewne gdyby nie wprowadzono w życie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy mają więcej niż 25 lat służby, to wakat który na dzień 1 października br. wynosi 4259, mógłby wynosić z dużym prawdopodobieństwem nie mniej niż 6500" – piszą mundurowi z NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Z informacji przekazanych przez KGP wynika, że zgodnie ze stanem na 1 lipca, świadczenie motywacyjne pobierało, łącznie ponad 9 tys. funkcjonariuszy (w kwocie 1500 zł brutto - 4996 mundurowych, w kwocie 2500 zł brutto - 4109 mundurowych).

Pojawia się jednak pytanie, co z mundurowymi, którzy pobierać specjalnego dodatku jeszcze nie mogą, a już posiadają emerytalne uprawnienia? Liczba odejść ze służby, w latach 2018 – 2020, funkcjonariuszy pomiędzy 15. a 25. rokiem służby pokazuje, że kwestią tą formacja będzie musiała zająć się dość pilnie. Biorąc pod uwagę tylko ten przedział, w roku 2018 z policji odeszło 1627 policjantów, w 2019 roku było ich 1769, a w 2020 roku już 2231.

W zestawieniu z faktem, że w 2020 roku ze służby w Policji odeszło ogółem 5234 osób, to liczba odejść funkcjonariuszy ze stażem pomiędzy 15 a 25 lat służby stanowi prawie 43 proc.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r. 

Jak podkreślają związkowcy, "jest to największa grupa doświadczonych i perspektywicznych funkcjonariuszy, których należało zatrzymać w służbie, ale tak się nie zadziało, bo brak było rozwiązań motywujących do dłuższej służby". Część decyzji o odejściu ze służby, co przyznają mundurowi, mogła być podyktowana "sprawami osobistymi lub wypaleniem zawodowym", jednak ich zdaniem inni "nie zdecydowali się pozostać w służbie bo nie widzieli dla siebie perspektyw dalszego rozwoju zawodowego, w tym poprawy statusu materialnego". Dodają też, że "nad tymi danymi nie można przejść obok, nie zauważając, że mamy poważny problem i żadne zaklęcia w tym przypadku nie pomogą".

Co w takim razie może pomóc w rozwiązaniu problemu? Przekonanie mundurowych, którzy nabyli uprawnienia emerytalne po 15 latach służby do pozostania w formacji, o czym otwarcie mówią związkowcy, "będzie nie lada wyzwaniem". Ich zdaniem potrzebne są pilne propozycje "dodatku progresywnego lub innego alternatywnego rozwiązania". Zdają sobie też sprawę, że "będzie to niezmiernie trudne", choć z drugiej strony podkreślają, że "wydaje się konieczne i możliwe".

Co na to MSWiA? Trudno dziś odpowiedzieć na to pytanie, choć jeszcze w maju w rozmowie z InfoSecurity24.pl wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik mówił, że "progresywny dodatek w służbach mundurowych – w postaci wysługi lat – już funkcjonuje". "Może on wynieść do 35 proc. uposażenia i rośnie z każdym rokiem służby" – podkreślał. Dopytywany o to, czy ministerstwo rozważa np. wprowadzenie sukcesywnie wzrastającego dodatku służbowego, mówił, że na sprawę patrzeć trzeba racjonalnie. "Jesteśmy trochę jak krawiec, który ma określony materiał i musi z niego coś uszyć" – przekonywał Wąsik. "Uszyjemy tyle, ile mamy materiału. Ja naprawdę chciałbym podwoić budżet policji, ale na razie jest to niemożliwe" – mówił. To jednak wypowiedź z maja. Od tego czasu w relacjach na linii mundurowi-rząd sporo się zmieniło: oddolna inicjatywa protestacyjna w służbach podległych MSWiA, negocjacje ze związkami zawodowymi i podpisanie porozumienia, w którym zagwarantowano m.in. przyszłoroczne podwyżki i dalsze prace nad wzrostem uposażeń. Te odbywać miały się w ramach specjalnie powołanego zespołu. Przedstawiciele funkcjonariuszy, KGP i MSWiA mieli zająć się, jak mówił na dzień przed podpisaniem porozumienia w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, stażowym dodatkiem progresywnym lub rosnącą, do wyższego niż dotychczas poziomu, wysługą lat. Jak tłumaczył Jankowski, związkowcom chodzi o to, by "stażowe" mogło wynosić do 56 proc. "Nie chcemy takich doraźnych działań" – mówił i podkreślał, że zamiarem jest wypracowanie rozwiązań systemowych, "tak żebyśmy już nie wracali nigdy do tej rozmowy".

Dlatego zespół MSWiA, o którym mowa w Porozumieniu z dnia 24 września br. powinien niezwłocznie podjąć prace, aby wypracować rozwiązanie, które pozwoli na zahamowanie odejść bardzo doświadczonych funkcjonariuszy w najbliższych latach.

NSZZ Policjantów woj. Wielkopolskiego, 19.10.2021 r.

Czy w najbliższym czasie uda się wypracować kompleksowe rozwiązania, które przekonają policjantów rozważających odejście z formacji do zmiany decyzji? Jak podkreślają mundurowi, "czasu jest mało, bo zbliża się okres, kiedy ze służby odchodzi najwięcej funkcjonariuszy (I kwartał każdego roku)". Jeśli policja zamierza podjąć próbę przekonania potencjalnych emerytów, musi mieć w ręku silne argumenty, w tym te finansowe. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są w stanie rozwiązać wiele problemów, jednak ich brak wiele z nich zaognia i utrudnia dojście do porozumienia. Pytanie jak będzie tym razem?

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 378
Tolek
środa, 10 listopada 2021, 21:44

Koty do roboty, my się juz napracowaliśmy.!!!! A nie tylko łapy po kasę wyciągać!!

poniedziałek, 22 listopada 2021, 01:46

Starzy do Zer-u tutaj mamy co robić z

Oskar
sobota, 6 listopada 2021, 18:00

Nie ma co tworzyć sztucznej rzeczywistości, policja to ciężka służba, nadal słabo płatna, stresogenna, ryzykowna, pełna pułapek, nikt nie ma pewności ze dostanie kiedyś emeryturę, czas długo służba dynamiczna. Jeżeli ma być dobrze, to trzeba podnieść ludziom płace, utrzymać dotychczasowe przywileje, poprawić bezpieczeństwo i ochronę prawną, stworzyć ścieżkę zawodową.

Olo
niedziela, 7 listopada 2021, 19:05

Chyba stworzyć ochronę prawną i dopóki nie ma dowodów na to ,iż funkcjonariusz jest winny nie zwalniać go!!! Tutaj naprawdę ludzie robią robotę a jest masa stresu.

Khg
piątek, 5 listopada 2021, 17:18

Nie ma szans zatrzymać policjantów jakimś dodatkiem progresywnym lub stażowym. Nikt nie będzie pracował dłużej żeby zyskać 1% więcej. Muszą dać odrazu dać pieniądze np. 1000 zł od 15 lat służby tak jak dali dziadowe.

Poldek
sobota, 6 listopada 2021, 13:06

To odchodzenie że służby po 15 latach to mit. Jestem w firmie od 26 lat cały czas na 1 linii ( opi i wk operacyjny). W tym czasie z mojej jednostki, duże KMP woj. Śląskie po 15 latach odeszły 3 osoby i to takie które mialy interesy z cywilu. Pisanie o dziadowym dodatku dla takich policjantów jak ja to jest obelżywe Kgh obyś nigdy go nie powąchał. Nie należy ci się.

Szczęśliwy
niedziela, 7 listopada 2021, 13:38

Obelżywe i pogardliwym to jest trzymanie ludzi z ponad 30 letnim stażem, którzy betonują etaty od 6 grupy wzwyż za 2,5 tys.

...
poniedziałek, 8 listopada 2021, 12:09

Czas pokruszyć ten beton i umożliwić innym awans, dziadki zarabiają dwa razy tyle przez sztucznie pompowane dodatki

Poldek
poniedziałek, 8 listopada 2021, 08:25

Szczęśliwy nikt z policjantów że stażem ponad 30 lat służby nie zajmuje tobie i innym etatu bo kiedy służyli już w policji ty i podobne cwaniaki kończyliście dopiero przedszkole. Poczekaj cierpliwie I pokaz że ta grupa ci się należy. Tak poza tym jesteś żałosny za parę złotych jesteś w stanie obrażać porządnych ludzi.

Prawie emeryt
poniedziałek, 8 listopada 2021, 21:39

Odchodzę w styczniu z etatu dyżurnego po 20 latach więc mi nikt niczego nie blokuje. Niech dalej służą mierni ale wierni jak Ty i tobie podobne bezproduktywne żelbety 30+, którym ta firma życie uratowała.

Poldek
wtorek, 9 listopada 2021, 09:17

Bezproduktywnie to siedziałeś ty na dyżurce i byłeś mierny jeszcze do tego uciekasz po 20 latach. Poza tym czytaj że zrozumieniem. Nie zabronisz nikomu służyć ile chce. Wiem że zazdrościsz dodatku przedemerytalnego i cieszę się że ani razu go nie wziąłeś i jeszcze długo byś nie wziął.

Witek
sobota, 6 listopada 2021, 23:23

Co za bzdury człowieku opowiadasz?!, badania i statystyki są jasne, odeszło prawie 45% osób właśnie ze stażem 15-23 lata, więc nie opowiadaj ludziom bajek. Dodatek dziadkowy utrzymać, ale zacząć od 15+, ludzie którzy mają dziś pow. 25 lat mogą odejść bo mają najwyższe uposażenie emerytalne, stąd uzupełniać kadry i kształcić młodych, czas najwyższy.

Pragmatyka
czwartek, 4 listopada 2021, 23:21

Kwestia jest bardzo prosta, bez progresywnych dodatków, bez wyrównania szans, bez jasnej ścieżki awansu to miejsce obumrze, kwestia czasu, już jest bardzo późno, ale jeszcze nie za późno. Wprawdzie starzy masowo uciekają szczególnie grupa 15-24, ale i młodzi się nie garną do munduru, to nie przypadek, lata zaniedbań i braku pomysłu, reform sprawiły że nastąpił odpływ osób do cywila a jak nic się nie zmieni nastąpi masowy exodus, bo naprawdę można dziś znaleźć pracę w cywilu i żyć spokojnie

Zółw
środa, 3 listopada 2021, 13:27

Od lipca 2022 żegnam się z tą patologią jaka obecnie panuje w murach komend. 15 lat zdecydowanie wystarczy

...
sobota, 6 listopada 2021, 14:27

To smutne, ale czasami cedzisz dni, tygodnie a miesiące i masz dosyć, więc te 15 lat na ulicy to może być naprawdę bardzo długo

Emeryt
środa, 3 listopada 2021, 15:58

15 lat to bardzo dużo ha ha

Mgs
piątek, 5 listopada 2021, 12:39

To idź na 15 lat do Kpp czy kmp do deesiu w dzisiejszych czasach i życzę powodzenia

Polo
piątek, 5 listopada 2021, 19:47

Co to jest deesiu

Karol
poniedziałek, 8 listopada 2021, 14:19

Wydział dochodzeniowo-śledczy

...
środa, 3 listopada 2021, 21:20

Kiedyś 30 lat to nie był problem, dziś 15 lat i ludzie mają dość, jeszcze palcem nie rurszysz a już masz pięć komórek wycelowanych w twarz, takie czasy

Paweł
piątek, 5 listopada 2021, 14:26

Kiedyś były inne czasy i był prestiż munduru a obecnie? Korpo płaci lepiej a obowiązków mniej i masz spokój. A tutaj temu pomóż ,tu zabezpieczenie a tutaj coś innego.

Luluś
środa, 3 listopada 2021, 20:16

Emeryt, pochwal się, ile ty przepracowałeś w mundurze i kiedy?, bo widzisz, żeby się śmiać z kogoś,nl najpierw samemu trzeba sobą coś reprezentować. W obecnych czasach 15 na ulicy to szmat czasu

Tweets InfoSecurity24