Ruszyły kursy uzupełniające dla policjantów po "covidowej" wersji szkolenia podstawowego

18 października 2021, 13:41
policja, szkolenie, strzelanie, fot. sląska policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja

Ruszyły już dwa kursy uzupełniające dla policjantów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w skróconej formie – poinformował podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak. Faktem stało się zatem, to co zapowiadał jeszcze w lutym tego roku komendant główny policji, który w rozmowie z InfoSecurity24.pl mówił, że "istnieje potrzeba powrotu tych funkcjonariuszy po 2-miesięcznym szkoleniu, tak by móc uzupełnić pewien pominięty obszar wiedzy".

Czas trwania policyjne kursów podstawowych w ostatnim czasie ulegał wielu zmianom. Najpierw szkolenia były – z uwagi na trwającą pandemię – skracane, by ostatecznie powrócić niedawno do stanu sprzed koronawirusa. Warto jednak przypomnieć, że kurs podstawowy nawet w pełnym, "przedcovidowym" wymiarze i tak, zdaniem samego szefa policji, wymagał wydłużenia, a konieczność jego skracania tłumaczona była potrzebą chwili i sytuacją epidemiczną. "Mam świadomość ułomności tego sytemu, ale innej możliwości nie ma" – mówił w lutym komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, pytany o 2,5 miesięcy kurs podstawowy. Gen. Szymczyk zapewniał, że tak szybko jak będzie to możliwe policja zamierza skierować mundurowych, którzy ukończyli szkolenia w skróconej formie, na kurs doszkalający. Jak podkreślał, gdyby stało się inaczej, byłoby to "niesprawiedliwe z punktu widzenia tych, którzy ukończyli 6-miesięczny" kurs.

Jak poinformował, podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, odpowiadając na pytania posłów, zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, skracając kursy formacja musiała "skupić się na bezpieczeństwie policjantów". Jak tłumaczył, "to spowodowało, że w szkołach policji mogło być po prostu mniej słuchaczy". Wiceszef policji poinformował też, że szkolenie podstawowe w "normalnym trybie" już przywrócono, a osoby które uczestniczyły w skróconym szkoleniu, odbędą kurs uzupełniający. "Dwa takie kursy uzupełniające już ruszyły, i to jest odpowiednio dla osób które odbyły 2,5 miesięcy kurs - 18 dni, a dla osób które odbyły 4 miesięczny - 15 dni".

Biorąc pod uwagę liczbę miejsc w policyjnych szkołach oraz fakt, że skrócone kursy ukończyło do 30 czerwca br. około 4 tys. policjantów, szkolenia uzupełniające chwile potrwają. Warto też przypomnieć, że policja – o czym wielokrotnie wspominał szef formacji – docelowo chciałaby nawet wydłużyć kurs trwający 6 miesięcy. "Nie zmieniam zdania. Nadal uważam, że 6 miesięcy to jest czas zbyt krótki do odpowiedniego przygotowania funkcjonariusza do pełnienia służby na ulicy" – mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk w rozmowie z redakcją w lutym tego roku. Trudno dziś jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy policji uda się doprowadzić do wydłużenia szkolenia. Patrząc jednak na liczbę miejsc w policyjnych szkołach i fakt, że formacja wciąż walczy z wakatami, może się okazać, że nie zdarzy się to tak szybko, jak chciałoby tego kierownictwo KGP.

DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Amelia
wtorek, 26 października 2021, 23:14

Te krótsze kursy to nieporozumienie. Gdybyście zobaczyli jakie notatki piszą młodzi funkcjonariusze po interwencjach, to byście się za głowy złapali.

Jeden z wielu
niedziela, 24 października 2021, 23:44

Czemu ma to służyć? Produkcja byle jakości CDN. Słabo wyszkoleni słabo wyposażeni , słabo wynagrodzeni. Mało tego bez kręgosłupa moralnego bo kto ich miał nauczyć jak starych sierżantów i aspirantów zaraz zabraknie. A plecaki za biurkami bez wiedzy siedzą. Policja się zmienia??? A etos umiera.

Halik
czwartek, 21 października 2021, 15:29

2.5 miesiąca kursu?, to może zróbmy 2.5 tygodnia, w zasadzie różnica niewielka. Wiadomo że każdy chciałby siedzieć na miejscu i brać kaskę, ale to nie w tym fachu, tu trzeba się czymś wykazać. Teraz to jest miód, kiedyś człowiek był ciągle ma walizkach, kursy, szkolenia, szkoły, wyjazdy służbowe, zabezpieczenia, imprezy masowe, a teraz raban że młodzi muszą na kilka dni pojechać, i jeszcze wszystko szybko, awans, grupa, stopień, a spokojnie, pokory trochę, przyjdź, pokaż co potrafisz, naucz się czegoś a potem wymagaj, nie odwrotnie.

p
wtorek, 19 października 2021, 21:36

Ale pomyślcie co się będzie działo w czasie tych trzech magicznych dni, w których kursanci z kursu 2,5 miesięcznego nadrobią to czego nauczyli się ci z 4,5 miesięcznego, a którzy doszkalać się będą o trzy dni krócej.

Nul
czwartek, 21 października 2021, 18:31

Byly tez 9 i 12 miesięczne kursy podstawowe…

Jolo
wtorek, 19 października 2021, 20:04

Dobrze i niech jeżdża sami ze sobą. A jak z doświadczonym, to niech on dostaje dodatkową kase. A jak nie to z naczelinikiem, kierownikim tudzież komendantem. Dyżurnym współczuję. Do tego mam nadzieje na jak najwiecej patroli kobiecych. Pozdro

Tweets InfoSecurity24