Funkcjonariusze SW bez przerwy na posiłek

7 sierpnia 2020, 13:04
służba więzienna
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Funkcjonariusze Służby Więziennej skarżą się na brak przepisów określających czas na przerwę na posiłek w trakcie służby – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W skargach do RPO zwracają uwagę, że prawo do godnych warunków spożywania posiłku mają osadzeni, a oni sami w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego nie mają. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie w tej sprawie inicjatywy ustawodawczej.

„Analiza obowiązujących regulacji w tym zakresie wskazuje, że tego rodzaju przepis nie istnieje w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministra Sprawiedliwości. Jak dodaje, przerw na posiłek nie regulują też przepisy rozdziału 14 ustawy, określające czas służby funkcjonariuszy, jak i przepisy odsyłające do odpowiedniego stosowania norm z Kodeksu pracy ani przepisy wykonawcze do ustawy o Służbie Więziennej na poziomie rozporządzeń.

Mundurowi proszący o interwencję mają zwracać uwagę na fakt, że osadzeni mają zagwarantowane prawo do „godnych warunków dotyczących spożywania posiłku”, a funkcjonariusze Służby Więziennej w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego –„wynikającego z powszechnie obowiązujących źródeł prawa” - nie posiadają.

Zaznaczyć należy, że przepis art. 66 ust. 1 Konstytucji RP określa, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki określa ustawa.

Fragment pisma RPO do Ministra Sprawiedliwości

Jak dodaje Adam Bodnar, jego zdaniem oddziałowi, to grupa - ze względu na stres jakim jest poddawana w związku z bezpośrednimi kontaktami z osadzonymi czy zakresem obowiązków występujących przy nadmiernej ilości osadzonych – "szczególnie podatna na wystąpienie chorób wynikających ze złych nawyków żywieniowych, jakim jest niespożywanie pokarmów przez kilka do kilkunastu godzin, bądź w sposób szybki - <<w biegu>>." RPO postuluje więc, by funkcjonariusze mieli możliwość nie tylko zamówienia, ale i poddania obróbce termicznej przyniesionych przez siebie produktów oraz spożywania ich regularnie w miejscach do tego przeznaczonych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośba do szefa resortu sprawiedliwości o „rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu wprowadzenia w ustawie o Służbie Więziennej przerw w służbie umożliwiających funkcjonariuszom spożywanie posiłków”. Pismo wysłane zostało 4 sierpnia, więc na stanowisko ministerstwa trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 113
Emeryt
sobota, 8 sierpnia 2020, 07:54

Znałem takich pseudo cwaniaczków, którzy każdemu w dupę wchodzili, a najwięcej kalifaktorom, którzy im obiadki serwowali, napewno w kurniku pracowałeś. Nie masz zielonego pojęcia o robocie na zamku.

Cobra
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:31

Potwierdzam

Aga
sobota, 8 sierpnia 2020, 03:07

Tak godny posiłek świnie w chlebie lepiej mają jak osadzeni

Rezerwa
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:49

Odziałowy oddziałowy. A rezerwa kiedy ma zjeść? Na budzie czy w patrolu? Na budach też nie ma mikrofali... zimny posiłek zimną woda popijany...

sobota, 8 sierpnia 2020, 16:36

To zacznij karierę na oddziale, to się nawet nie ze... sz!

Były więzień
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:56

No i ch.j Ci w d..ę wy to wiecznie przerwę macie nic nie robicie

Śr.odzdz.dz.ochr.
sobota, 8 sierpnia 2020, 19:12

Damskie się nie liczy....

Funkcjonariusz
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:06

Nie ma mikrofali? To w ochronie obwodowej nie macie czujek mikrofalowych?! ;D

Xxx
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:33

Taki zapis musi się znaleźć w porządku wewnętrznym ruch w jednostce w tym czasie ma być ograniczony

ciekawy tematu
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:57

"ma być ograniczony" ??? , Ruch w każdej jednostce cały czas o każdej porze jest "ograniczony" .

mł. chór.
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:22

W tyłkach im się poprzwracało, funkcjonariuszu tak sobie zorganizuje przerwę na posiłem to jest sluzba a na oddziale może się wszystko wydarzyc, ja będąc oddziałowym to tak sobie zorganizowałem ze z odgrzaniem obiadu nie ma problemu a nawet ugotowuem też, trzeba zwrócić uwagę że większą część oddziałowych pracuje 12godz dzień 24 wolnego 12 godz noc 48 godz wolnego a jest też grupa oddziałowych co pracuje 12 dzień 36 godz wolnego co drugi dzień więc nie rozumiem w czym narzekać to jest sluzba, a wiem że jak się oddziałowym popuści to się bajzel na oddziałach zakradnie.

Sierż.sztab
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:27

Idź na oddział to pogadamy,bo go chyba znasz z książek,albo pracujesz w okr.....

Yaro
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:50

Widać ze nie byłes na oddziale ja przepracowałem 20 lat jako oddziałowy i rzadko kiedy miałem czas na posiłek choćby zimny. Stan oddzialu 120 osób wydałes posiłek i już ktoś coś chciał . Współczuję tym co czynnie służą ojczyźnie .

Wronki
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:35

Czlowieku gdzie ty pracujesz w którym kryminalne? Zaraz to zweryfikujemy że kolega ma tak fajnie super warunki a większość nie, może podasz nam tajny sposób na sielankę na oddziale

Sierż. Sztab.
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:47

Swojej żonce pierdolnij taki system pracy! I bądź z nią szczęśliwy analfabeto! Testy psychologiczne też sam?

sobota, 8 sierpnia 2020, 16:42

Jeszcze raz! Naucz się pisać! Mł. Chor.Taki stopień mnie całkowicie śmieszy! Zaoczne?

Szfager
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:34

Przyjdź pracować na oddział dopiero komentuj. Jesteś żenujący

Gad
sobota, 8 sierpnia 2020, 14:15

Widzę szanowny panie, bo na miano kolegi z frontu nie zasługujesz!!!! Nie masz pojęcia o pracy w SW, zapewne obejrzałeś ,,symetrię'' i wydaję ci się że, znasz temat od podszewki. Lata komunizmu mamy już za sobą a to co się obecnie dzieje w jednostkach penitencjarnych to jedna wielka kpina. Czasami mam wątpliwości kto tu jest karany funkcjonariusza, czy osadzony. Pracuję w SW od 16 lat i coś mogę powiedzieć o trudach służby. Pozdrawiam serdecznie zapraszamy z CV do kadr, chętnie przyjmiemy takiego doświadczonego oraz ogarniętego szanownego pana w szeregi SW.

sobota, 8 sierpnia 2020, 14:05

Jsk bym qrwa swojego kierownika słyszał... Ty też pewnie jestes dow. albo kier. bucu?

St sierż sztab
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:56

Chłopie chyba na otworku albo polotworku sobie tak radziłeś. Zapraszam na oddział że 130 osadzonymi. Sral pies taka sluzbe gdzie oddziałowy jest popychadłem. Socjal dobre mi to. Zapewnie miałeś kuchnię i wszystkie wygody na dyżurce. Fantasta

sobota, 8 sierpnia 2020, 13:49

Weź kolego się za studiowanie słownika Polskiego! Jest jeszcze Duuuuuża różnica między jednostkami!

Cąber
sobota, 8 sierpnia 2020, 13:11

Albo nigdy nie pracowałeś w oddziale, albo miałeś bardzo mały oddział bo piszesz takie głupoty, że głowa boli. To, że pracujemy w SW nie znaczy iż mamy robić do upadłego, kodeks pracy obowiązuje wszędzie.

sobota, 8 sierpnia 2020, 13:10

Co za łeb. Hehehe.... Gdzie robisz w Oisw czy Czsw..????

sobota, 8 sierpnia 2020, 12:58

Treść i ton waszych odpowiedzi.doskonale obra,uje obraz SW w Polsce. W swoich odpowiedziach doskonale pokazujecie ze w taki sam sposób odnosicie się do osadzonych przelewając na nich swoje frustracje z życia rodzinnego. Macie czas na picie kawy i słuchanie rozmów osadzonych a nie macie czas zjeść?. Kiedy wydawany jest obiad to po skończeniu wydawania i tak nic się nie dzieje na oddziale. Nie podobają się warunki? Pora zmienić miejsce pracy. No tak Gdzie dostaniecie taka pensje za taka prace. No i w innym miejscu trzeba ciezko pracować do 65 lat. Jesteście zalosni w swych wymaganoach.

K.
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:57

To może zdradź nam ilu skazanych ma oddział na którym pracujesz. Bo oddziałowy mający oddział 160 osobowy typu zamkniętego w ciągu dnia nie ma czasu na nic.

Jacek
sobota, 8 sierpnia 2020, 12:36

Dzięki takim jak ty w tej służbie nigdy nie będzie normalności.

sobota, 8 sierpnia 2020, 11:29

W tym..że osadzony jest lepiej traktowany niż funkcjonariusz..to jest problem.i to nie tylko w przypadku posiłków..

sobota, 8 sierpnia 2020, 11:22

mł chor ty chyba jesteś oddziałowym na kuchni w dziale owocowo-warzywnym lub magazynie. Ten co stał na oddziale to dopiero ma z ciebie beke. Dobra rada nie siej popeliny. Były klawisz.

Sierż sztab
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:52

To może w pracy posiłków nie ma jeść

Hęk
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:21

Ml chorąży skąd tacy ludzie się biorą pewnie jak byś po kolana w gnoju był to też byś mówił że możesz wejść i po szyję

Hęk
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:18

Ty to chyba jesteś zadowolony z tej pracy jak by każdy miał takie podejście to emerytura by była dla mundurowych w wieku 65 lat nie praca człowiek żyje

Były oddziałowy
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:15

Następny fon Nogaj. Gówno wiesz o prawdziwej robocie w oddziale. Chyba w magazynie robiłeś i jeszcze miałeś czas na telewizję ? A obiadki od skazanych dostawałeś!!!

Gad
sobota, 8 sierpnia 2020, 08:02

Ty napewno pracowałeś na oddziale? Chyba tam listy roznosiłeś.!

Hasior
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:14

O odezwali się ci co nic nie robią cały czas narzekają i tylko anonimy do BSW do Warszawy piszą

Ramtamtam
sobota, 8 sierpnia 2020, 01:02

Co Ty mi pierdolisz obrotniaku jak masz 50 to sobie mozesz gotowac, ja ma 115 osadzony i srednio 80tel na dzien do zrealizowania "TA" łaznia, fryzjer, przemieszczenia i inne bzdury wysrac sie nie ma kiedy, a Ty masz czas chyba na OZ, ja sie nie dziwie, ze Ci nie jest potrzebna przerwa, ktora nawet nie wynika z ustawy, bo masz inne warunki i inna specyfikację wiezienia i oddziału, wiec sie hamuj z tym dobrobytem jaki masz, tez bym chcial tyrac w kurniku.......

Ronin
sobota, 8 sierpnia 2020, 00:53

Pier.... icie Hipolicie. Jaki czas na posiłek. Ojciec jesteś oderwany od rzeczywistości. Przrstań siać ferment

Kl- isz
piątek, 7 sierpnia 2020, 23:36

Jak to jest służba to sobie tyłek kołkiem zatkaj i smigaj 12 godzin. Do emki nie dotrwasz

Duże ZK
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:58

Chyba buzałą robisz sobie te jedzenie bo nie na wszystkich oddziałach jest choćby mikrofala a stanowiska nie można opuszczać. Obudź się

Klawisz
piątek, 7 sierpnia 2020, 22:34

Żyj zdrów na emeryturze i nie pisz już więcej bzdur...

Qqw
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:55

Nie masz pojęcia o tym, o czym piszesz. Pewnie porucznik z oisw, 3 lata służby

Klawisz
sobota, 8 sierpnia 2020, 09:10

Masz rację pewnie to jakiś ważniak z OISW lub cezetu bo te gamonie nawet nie wiedzą jak wygląda robota na oddziale. Jedyne co potrafią to przyjechać i szukać żeby Cię ukarać za coś i przepisów zapytać co po części nic się nie mają do roboty na oddziale.

Dd
piątek, 7 sierpnia 2020, 21:02

Kiedy ty robiłeś w 90 latach?

Ta
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:39

W latach o ktorych piszesz też było podobnie jak teraz macie .Nie wiem czy chciałeś obrazić ludzi co wtedy pracowali ale proponuje pomyśleć zanim coś napiszesz. Zawsze byl ten problem .Dużo biurokracji trzeba by zmienić. Ciężki temat.Zebys nie myślał to ja pracowalem na zamku na oddziałach 20 lat.Ciezka służba bardzo niedoceniana .Oddzialowi to powinna być elita.Administracja już dawno powinna byc rozmundurowana oprócz dyrektora i wychowawcow.A tak maja ciepłe posadki nie widzac złodzieja.Moze Wam uda się zlikwidować mobbing i nepotyzm.

Jerry
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:59

Ty to chyba z administracji jesteś tzn.od naganiania i odbierania nagród które należą się oddziałowym masakra co Ty wygadujesz .

Rozsądny
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:43

Siedzi taki na półotworku i się mądrzy. Zamek zobaczył na praktykach przez tydzień i to cała jego wiedza. Widziałeś Ty oddział tak jak ja spełnienie postulatów z 2018 roku.

piątek, 7 sierpnia 2020, 20:28

Chyba Ci się w głowie je... A oddział widziałeś w forum penitencjarnym

Pan oddziałowy
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:25

Ale żeś się nagadał. Gówno wiesz o pracy na oddzielenie,oddziałowym to Ty byłeś ,ale chyba na potworki buraki.

Ja
piątek, 7 sierpnia 2020, 20:17

Weź ty się je....oj w pusty czerep.

sobota, 8 sierpnia 2020, 16:34

Nie bądź anonimowy! Pusty czerep? Aty Kurwa co masz na karku? Tatuś był kierownikiem? Czy mama dyrektorem?

Kleczkowska
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:24

Ty chyba człowieku pracujesz w kurniku OZ- cie albo w takim popowie czy w kulach!!! Nie znasz zakładów karnych gdzie osadzonych na jednym oddziale jest tyle co w twoim kurniku a czasami z braku funkcjonariuszy taki oddziałowy pełni na dwóch oddziałach. Nie ma czasu na puszczenie sobie bąka A Ty widzę że masz czas sobie podgrzać obiad!!! To gratuluję i nie pisz takich bzdur że to służba bo też jesteśmy ludźmi i mamy prawo żeby zjeść na spokojnie posiłek A nie z kromką chleba przeszukiwać osadzonego. Zastanów się co piszesz

sobota, 8 sierpnia 2020, 13:56

No! Pani Kleczkowska! Wielki szacunek dla Pani! Za komentarz naszych "kolegów", i "koleżanek" z OZ etów, i p2!

sobota, 8 sierpnia 2020, 13:28

6 lat temu się nie skarzyli za P O catering dostawali. I nie tylko oni pracują w polsce po 12 godzin

Mateo
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:50

Ty gamoniu od kul to się odczep .jak nie byłeś to się nie dyskutuje i innych tu nie obrazaj

piątek, 7 sierpnia 2020, 19:22

Ty analfabeto.

Miki
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:18

Chyba byłeś na oddziale zaraz po 1945r. Przyjdź dziś i nie piernicz, bo piszesz jak niektóry oficer z administracji który złodzieja widzi raz roku i jeszcze bierze za kontakt z nim :)

piątek, 7 sierpnia 2020, 19:17

Tobie się w głowie poprzewacało. Potem tacy idioci do władzy dochodzą i najlepiej to by ilość oddechów ograniczyli bo osadzeni tlen będą mieli złej jakości i skarge napisza

sobota, 8 sierpnia 2020, 10:32

Już ograniczyli, 12 godz w maseczce biegając po oddziale to koszmar.

St. Chór.
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:55

Chyba Ci się pory dnia pomyliły. A tak na serio Ty o nocy napisałeś????

Czester
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:27

Ty chyba oddział widziałeś tylko na filmach Lincz i Symetria. Daj znać gdzie masz takie warunki a przeniesie się nas ze trzydziestu.

Jerzy
piątek, 7 sierpnia 2020, 18:10

Co ty pieprzysz facet,kiedy oddziałowy ma zjeść jak jest sam i tylko jedna rezerwa i obowiązków za trzech

Xxxx
piątek, 7 sierpnia 2020, 17:38

Co Tu mówisz. Człowieku ostatnio skończyłem 15 minut przed apelem realizować porządek ww. Śniadanie i obiad do domu zabrałem. Nie mamy czasu nawet do łazienki się udać

Aga
sobota, 8 sierpnia 2020, 03:09

To się posikaj w portki

Plut.
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:37

Możliwość ugotowania na oddziale? Bez problemu z odgrzaniem? Jestem pewien że piszę to ktoś kto w ogóle nie ma nic wspólnego z pracą na oddziale.

Xxxx cc
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:37

Co ty człowieku za brednie wypisujesz kiedy byłeś oddziałowym 20 lat temu ? Przez roszczeniowość osadzonych i naciski z góry z takim myśleniem jak ty że osadzony jest najważniejszy i wszystko ma mieć na już jest bajzel zmęczenie i przeładowanie obowiązkami

Jaaa
sobota, 8 sierpnia 2020, 18:49

Przestańcie płakać każdy kto pracuje organizuje sobie pracę tak aby miał przerwę na posiłek. Nie biadolcie ze tyłu osadzonych jest i czasu nie ma bo i tak go osadzonym nie poświęcacie. Tyle w temacie jak wam się nie podoba to zmienić pracę polecam!!!

Cobra
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:13

Ciekawe jak 2óch oddziałowych na 100 osadzonych ma im poświęcić czas.może kurka na grzyby pójdziemy w ramach szeroko pojętej resocjalizacji a wychowki dostaną nagrodę .

Emeryt sw
sobota, 8 sierpnia 2020, 15:31

Szanowni klawisze brak jedności w takiej prostej sprawie to pożywka dla waszych przełożonych.walczycie o przerwę na posiłek i to się wam należy.A przełożeni zamykają się w biurach i hulaj dusza.dziennik bałtycki,herbatka,obiadek i mają was w czterech literach

Mateo
sobota, 8 sierpnia 2020, 10:51

Dobrze powiedziane

Cobra
środa, 12 sierpnia 2020, 00:37

Szkoda to jak dzik w kartofle wlezie.a dla mnie szkoda że admin blokuje komentarze dotyczące przełożonych.pozdro.

Cobra emeryt sw
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:17

Patrzcie przełożonym na ręce i słuchajcie co do was mówią i zobaczycie że to stara moskiewska szkoła.oni patrzą na własne kieszenie a każde grabie grabią do siebie a nie odwrotnie

Cobra
niedziela, 9 sierpnia 2020, 21:09

A jeśli tego mało to stawiam pytanie do RPO czy przerwa na posiłek jest jednoznaczna z przerwą w pracy.jak coś się będzie działo na oddziale w trakcie waszych posiłków to i tak go nie zjecie bo odpowiadacie za życie tych których pilnujcie.i co powiecie w sądzie -osadzonemu który się powiesił nie udzieliłem pomocy bo miałem przerwę na posiłek.a ten osadzony uciekł bo jadłem w tym czasie,a z powodu braku psa służbowego pościgu nie podjęto.ps.psy przy wąchaniu muszą mieć przerwę.

Tweets InfoSecurity24