Funkcjonariusze SW bez przerwy na posiłek

7 sierpnia 2020, 13:04
służba więzienna
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Funkcjonariusze Służby Więziennej skarżą się na brak przepisów określających czas na przerwę na posiłek w trakcie służby – informuje Rzecznik Praw Obywatelskich. W skargach do RPO zwracają uwagę, że prawo do godnych warunków spożywania posiłku mają osadzeni, a oni sami w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego nie mają. Rzecznik zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o podjęcie w tej sprawie inicjatywy ustawodawczej.

„Analiza obowiązujących regulacji w tym zakresie wskazuje, że tego rodzaju przepis nie istnieje w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministra Sprawiedliwości. Jak dodaje, przerw na posiłek nie regulują też przepisy rozdziału 14 ustawy, określające czas służby funkcjonariuszy, jak i przepisy odsyłające do odpowiedniego stosowania norm z Kodeksu pracy ani przepisy wykonawcze do ustawy o Służbie Więziennej na poziomie rozporządzeń.

Mundurowi proszący o interwencję mają zwracać uwagę na fakt, że osadzeni mają zagwarantowane prawo do „godnych warunków dotyczących spożywania posiłku”, a funkcjonariusze Służby Więziennej w trakcie wykonywania służby uprawnienia takiego –„wynikającego z powszechnie obowiązujących źródeł prawa” - nie posiadają.

Zaznaczyć należy, że przepis art. 66 ust. 1 Konstytucji RP określa, że każdy ma prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Sposób realizacji tego prawa oraz obowiązki określa ustawa.

Fragment pisma RPO do Ministra Sprawiedliwości

Jak dodaje Adam Bodnar, jego zdaniem oddziałowi, to grupa - ze względu na stres jakim jest poddawana w związku z bezpośrednimi kontaktami z osadzonymi czy zakresem obowiązków występujących przy nadmiernej ilości osadzonych – "szczególnie podatna na wystąpienie chorób wynikających ze złych nawyków żywieniowych, jakim jest niespożywanie pokarmów przez kilka do kilkunastu godzin, bądź w sposób szybki - <<w biegu>>." RPO postuluje więc, by funkcjonariusze mieli możliwość nie tylko zamówienia, ale i poddania obróbce termicznej przyniesionych przez siebie produktów oraz spożywania ich regularnie w miejscach do tego przeznaczonych.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się z prośba do szefa resortu sprawiedliwości o „rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu wprowadzenia w ustawie o Służbie Więziennej przerw w służbie umożliwiających funkcjonariuszom spożywanie posiłków”. Pismo wysłane zostało 4 sierpnia, więc na stanowisko ministerstwa trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 113
obywatel
wtorek, 11 sierpnia 2020, 22:32

dalej gosujcie na PO KOD i KO. dla obywateli 1600 zl netto/1800 zl netto i taka jazda.wyzej niz Unia Europejska nic nie ma dacie zarzadzac zlodziejce Bienkowskiej i Tuskowi i taki final.a dla pracownika ? nawet przerwe na jedzenie zabiora....idzicie se dalej glosowac na Tuska Bienkowska i Sikorskiego

Tom
niedziela, 9 sierpnia 2020, 11:44

Nie tylko tam tak jest, wystarczy popatrzeć i w innych służbach.

Wych
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:46

Stanowisko wychowawca + braki kadrowe + dyżur weekendowy + praca na rzecz ochrony podczas dyżur 12 km z krokomierzem na ręku. Jakieś jedzenie tylko na stanowisku monitorowego. W ochronie maja chłopaki armagedon, koniec świata i obronę Częstochowy w jednym. Wtedy z pewnego miejsca wplywa polecenie o nasilenie oddziaływań. Ciekawe kim?

pomz
poniedziałek, 10 sierpnia 2020, 01:36

12km...Magazyn NEXT w Doncaster, UK. Dziennie okolo 25-30km. Tzw picker, przy zamowieniach...50h tygodniowo za prawie 600£

Realista
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:03

Ludzie piszą to się zwolnij. Dobry pomysł ... niech zamkną "zakład pracy" Policja oraz SW. Ciekawe w jakim czasie nastanie anarchia oraz prawo silniejszego oraz strach przed wyjściem na ulicę. Bedzie jak w filmie Sędzia Dredd. Będą rządzić gangi i albo jesteś w jednym znich i robisz co Tobie karzą albo idziesz na przetrwanie w trybie hard core. Myślę, że powinni się zwolnić i w ogóle nikt nie powinien tego robić. Jakoś to będzie (morderstwa, rozboje, prawo silniejszego).

Adam
niedziela, 9 sierpnia 2020, 00:02

Przecież to żart jakiś siedzą u siebie i układają pasjansa będąc na zmianie często jedzą kadzienne jedzenie.. Oni mają dużo czasu aż zaa

sobota, 15 sierpnia 2020, 09:40

To zatrudnij się cwaniaczku do SW do Działu ochrony to zobaczysz jaka jest służba

Klawich
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:16

Nie wiem gdzie siedziałeś ale chyba w jakimś kurniku że tak mówisz bo realiów tej służby nie znasz wogole

Emeryt
sobota, 22 sierpnia 2020, 21:10

NoWy wątek.zacznijcie oddziałowi sprawdzać kto z osadzonych ma abonamentTV opłacony .zawijajcie tv na dyżurki jak wam się zmieszczą i powiadomcie prezydenta że dyrektorzy Aś i zk kryją złodziei w tym temacie

Tweets InfoSecurity24