SW o krok od zakupu strzelnicy kontenerowej

3 sierpnia 2020, 09:22
Strzelnica kontenerowa SW, fot. sw.gov.pl mjr Michał Zagłoba
Fot. sw.gov.pl/mjr Michał Zagłoba

Cztery firmy są zainteresowane dostarczeniem do Oddziału Zamiejscowego w Kikitach Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie mobilnej strzelnicy kontenerowej. Formacja na jej zakup przeznaczyła ponad 1,5 mln złotych. Okazuje się jednak, że wyasygnowany przez SW budżet - w odniesieniu do trzech spośród czterech złożonych ofert - jest zbyt niski. 

Rozpisany przez Służbę Więzienną przetarg zakłada montaż i uruchomienie nowej mobilnej strzelnicy kontenerowej. Ma ona trafić do Oddziału Zamiejscowego w Kikitach Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Z informacji udostępnionych przez SW wynika, że zainteresowane realizacją zamówienia – wartego 1 562 500 złotych – są cztery podmioty. Okazuje się jednak, że spośród ofert, które wpłynęły do formacji w toku postępowania, tylko jedna mieści się w zakładanym budżecie. Propozycja ta pochodzi od firmy Target - Grzegorz Polak i opiewa na sumę 1 227 540 złotych. Jeśli to ta oferta zostanie wskazana przez SW jako najkorzystniejsza, mobilna strzelnica powinna trafić do formacji do 3 miesięcy od momentu podpisania umowy.

O realizację zamówienia starały się także trzy inne podmioty, jednak kwoty jakie zaproponowały przekraczają środki jakie na ten cel planowała przeznaczyć Służba Więzienna. Najbliżej budżetu SW jest firma Klimawent S.A., która za zrealizowanie przetargu oczekuje 1 592 850 zł. Ofertę o ponad 200 tys. złotych wyższą (1 699 983 zł) złożyły Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. Najdroższa w tym zestawieniu propozycja pochodzi o Works 11 Sp. z o.o. Ta katowicka firma za dostawę i montaż mobilnej strzelnicy kontenerowej oczekuje 3 055 320 złotych.

Przypomnijmy, przy ocenie złożonych ofert głównym kryterium jest cena (60 proc.). Pozostałe 40 proc. punktów można zdobyć za czas realizacji zamówienia, jednak w tym przypadku 3 firmy zadeklarowały dostawę i montaż strzelnicy do 3 miesięcy od dnia podpisania umowy, a Works 11 w czasie powyżej 3 miesięcy, ale nie dłuższym niż w 4 miesiące. 

Zgodnie ze specyfikacją strzelnica ma być konstrukcją fabrycznie nową, wyprodukowaną w tym roku. Ma składać się w sumie z od 2 do 4 połączonych na czas jej użytkowania kontenerów wraz z wyposażeniem. SW wymaga by strzelania mogły być prowadzone na osiach w zakresie od 5 m do 25 m. 

Mobilna strzelnica w kontenerach ma zostać przeznaczona do przeprowadzania treningów i szkoleń strzeleckich funkcjonariuszy SW, prowadzonych zarówno indywidualnie, jak i w parach. Funkcjonariusze mają mieć możliwość odbywania treningu strzeleckiego z wykorzystaniem: pneumatycznej broni śrutowej o kalibrze do 4,5 mm (śrut), jak również pistoletów i karabinów bocznego zapłonu (do 5,6 mm, LR. 22), pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm - ogniem pojedynczym i krótkimi seriami, rewolwerów z zastosowaniem amunicji 357 Magnum, karabinków o kalibrze 5,56 mm.

SW planuje, że na nowej strzelnicy kontenerowej strzelania odbywać będą się z wykorzystaniem tarcz papierowych oraz multimedialnego trenażera, a więc systemu prowadzenia szkoleń strzeleckich z bronią bojową oraz jej replikami z wkładem lub nakładką laserową.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Janusz
środa, 5 sierpnia 2020, 11:57

Te dwustanowiskowe strzelnice kontenerowe to zupełne kretyństwo. Funkcjonują na rynku tylko dlatego, że PGZ w swojej impotencji twórczej nie był w stanie nic innego opracować i stworzyć. Następnie żeby sens istnienia tego "produktu" uzasadnić resorty siłowe dostały prikaz by go pozyskiwać drogą przetargową. Niestety nawet ten super sprytny zamysł się nie udał, gdyż prywatni przedsiębiorcy potrafili zaproponować produkt w tej klasie, tylko że tańszy i lepszy. Szczególnie Klimawen, który jedyny poza PGZ zrealizował dwustanowiskową kontenerówkę, która nie dość że tańsza od tej z PGZ, to jeszcze bije ją technologicznie na głowę o całe lata świetlne (wentylacja, sterowanie, zabezpieczenia). Jest to jeden z lepszych dowodów, że to co państwowe zawsze będzie mniej konkurencyjne i gorszej jakości nawet pomimo wsparcia zakupów przez działania pozarynkowe. A przy okazji to potwierdzeniem absurdu zamawiania tej dwustanowiskową kontenerówki jest fakt, że Ośrodek szkolenia SW w Popowie nie dawno dostał do użytku wypasioną strzelnicę krytą 50m na bodajże 7 stanowisk.

Otek
środa, 5 sierpnia 2020, 00:27

To co maja za duża przerwę w kroku że nie moga kupować …

Pustostan z Powiśla
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 15:02

Klawisze IDĄ na pucz Hahahaha Najlepsze sa te 9tki automatyczne Na suki policyjne które pilnują PREZESA

Klawisz z Radomia
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 14:49

O prrosz 36tys KLAWISZY na 35-tys więźniów

marian
wtorek, 4 sierpnia 2020, 17:41

No i 10 000 sędziów (czynnych) - bez obsługi administracyjnej . Ale kto bogatemu zabroni.

Tweets InfoSecurity24