Reklama

Służby Mundurowe

Czym żyły służby w 2020 roku? [TOP 10]

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Mijającego roku nie da się podsumować jednym słowem, działo się bowiem tak wiele, że czasem trudno było nadążyć za tym, co ważne. Mundurowe podwyżki, superustawa, projekt zmian w art. 15a, pandemia i jej wpływ na funkcjonowanie mundurowych formacji, to tylko niektóre z wielu tematów budzących emocje przez te minione 12 miesięcy. Jakie jeszcze tematy były w tym roku „gorące”? Zapraszamy do lektury TOP 10 tekstów InfoSecurity24.pl w 2020 roku.

1. Podwyżki i realizacja porozumienia

Mundurowi tegoroczne podwyżki otrzymali nieco później niż wielu zakładało, a MSWiA dopiero na początku stycznia poinformowało o tym, jak będzie wyglądać ich struktura. Zgodnie z tym co przewidywał InfoSecurity24.pl jeszcze w 2019 roku, większe pieniądze dla mundurowych wynikały z dwóch czynników. Jednym był, pierwszy od 11 lat, wzrost kwoty bazowej z 1523,29 złotych do 1614,69 złotych zapisany w ustawie budżetowej na 2020 rok. Reszta kwoty to wzrost mnożników wielokrotności kwoty bazowej w poszczególnych formacjach. Łącznie dało to 500 złotych brutto. 



2. Superustawa ujrzała światło dzienne 

Na ten dokument mundurowe środowisko czekało od wielu miesięcy. MSWiA projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych przedstawiło na początku marca. Pod tą enigmatyczną nazwą krył się szereg zmian, w tym dwustopniowe dodatki mające skłonić mundurowych posiadających uprawnienia emerytalne do pozostania w służbie czy uregulowanie kwestii wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Ostatecznie ustawa została uchwalona w nieco innym kształcie niż zaproponowano to pierwotnie, a jej rozwiązania weszły w życie później niż zakładano. Jednak już samo pojawienie się propozycji rozgrzało mundurową debatę do czerwoności. 



3. Rok bez funduszy nagród

"W roku 2021, co do zasady, proponuje się nie tworzenie oddzielnego, wynikającego z poszczególnych przepisów branżowych funduszu nagród" – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, która pod koniec sierpnia skierowana została do konsultacji publicznych. Przepisy zostały przyjęte przez Sejm i Senat, i opublikowane w Dzienniku Ustaw 29 grudnia. Nowe zasady nie oznaczają wprawdzie wprost, że mundurowi w 2021 roku w ogóle nie mogą liczyć na nagrody, jednak te przyznawane będą "w ramach posiadanych (przez formacje – przyp. red.) środków na uposażenia".



4. Propozycje zmian w art. 15a nabrały kształtu

Mundurowi doczekali się projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Wiceminister Maciej Wąsik przekazał dokument do konsultacji związkowcom, jednak, jak się okazało, wszystkie mundurowe formacje zgłosiły dość pokaźną porcję uwag, które ciężko nazwać "kosmetycznymi". Nadal nie wiadomo, czy ich zastrzeżenia zostaną wzięte pod uwagę, bowiem do dziś projekt nie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.



5. Stan klęski żywiołowej a koronawirus

Pytania o konieczność wprowadzenia stanu klęski żywiołowej pojawiały się w Polsce od początku pandemii koronawirusa. I choć władze nie zdecydowały się na ten krok na żadnym z etapów pandemii, a do prezydenta Andrzeja Dudy nigdy nie trafiła propozycja wprowadzenia stanu wyjątkowego, to wiele europejskich krajów poszło tą drogą. Dziś, za sprawą szczepionki, sytuacja wydaje się rysować w nieco bardziej optymistycznych barwach, jednak dyskusja o słuszności podjętych  wcześniej decyzji trwa nadal.



6. Nagrodowe zamieszanie

Pod koniec listopada szef resortu finansów poinformował, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o "zablokowaniu planowanych wydatków budżetu państwa na 2020 rok określając część oraz łączną kwotę wydatków, która podlega blokowaniu w danej części budżetowej". Jak mogliśmy przeczytać w piśmie podpisanym przez Tadeusza Kosińskiego, "blokada powinna dotyczyć w szczególności planowanych wydatków wraz z pochodnymi na: wynagrodzenia osobowe, uposażenia, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe uposażenia roczne, nagrody roczne". Odzyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na walkę z epidemią koronawirusa. Wielu mundurowych zastanawiało się, czy w związku z tym nie otrzymają w 2021 roku tzw. trzynastek, jednak jak zapewniła Iwona Prószyńska, rzecznik prasowa ministra finansów, ich wypłata "nie jest zagrożona". Co więcej, w sporej części służb mundurowych, ostatecznie doszło też do wypłaty nagród, które zwyczajowo przyznawano funkcjonariuszom i pracownikom na koniec roku. 



7. Pełnopłatne L-4 na izolacji i kwarantannie

Prezydent Andrzej Duda na początku listopada podpisał tzw. ustawę covidową, co oznacza, że funkcjonariusze służb mundurowych, jeśli trafili na kwarantannę lub izolację w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, otrzymają 100 proc. uposażenia. Wprowadzenie zmian w przepisach było konieczne, bowiem poprzednio obowiązujące rozwiązania straciły moc na początku września. Tym razem, choć rządzący w zmianach poszli o krok dalej i nowe regulacje wprowadzono do ustaw pragmatycznych konkretnych formacji, przepisy nie dotyczą wszystkich funkcjonariuszy, a poza katalogiem znaleźli się m.in. mundurowi z Służby Celno-Skarbowej.



8. Modernizacja skupiona na uposażeniach 

"W trakcie prac nad kolejną ustawą modernizacyjną - która zgodnie z zapewnieniami MSWiA ma wejść w życie w przyszłym roku - trzeba pomyśleć o tej grupie ludzi, którzy nie mają 25 lat służby. Bo poza tym, że dodatki otrzymają funkcjonariusze doświadczeni, to ci, którzy w tej chwili nie osiągnęli tego stażu 25 lat, też muszą mieć jakieś gratyfikacje" - mówił w październiku w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak dodawał, "głównym elementem kolejnej ustawy modernizacyjnej muszą być uposażenia". I choć stanowisko przewodniczącego policyjnych związków zapewne nie uległo zmianie, dziś wiadomo już, że modernizacja od stycznia 2021 roku nie ruszy, i tak naprawdę nie do końca jasne jest kiedy i czy w ogóle się to stanie. 



9. Zostańcie w domach

"(...) jeżeli będziemy przestrzegać obowiązujacych przepisów, nie musimy się obawiać" - mówił w marcu w rozmowie z InfoSecurity24.pl insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji, odpowiadając na pytania dotyczące działań, jakie z związku z wprowadzonym od 25 marca zakazem poruszania wykonywać będzie policja. Jak dodawał, "cel jest jeden – zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich obywateli". Rządzący zakaz przemieszczania wprowadzili też w Sylwestra od 19:00 do 6:00 rano 1 stycznia, a informacje płynące od policji są podobne do tych, które słyszeliśmy w marcu.



10. Szef PSP apeluje o mobilizację

"Ślubowaliśmy, że będziemy pomagać ludziom. Więc jeżeli straż pożarna jest w stanie - a uważam, że jest - dać z siebie jeszcze więcej, to damy z siebie jeszcze więcej" – mówił podczas listopadowej rozmowy z InfoSecurity24.pl nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodawał, w PSP jest 826 strażaków, którzy wykonują zawód ratownika medycznego i "oni wszyscy zostaną w swoich jednostkach macierzystych, będą pracować tam, gdzie pracują. Damy im możliwość jeszcze większego zaangażowania, poprzez zwolnienie ze świadczenia służby poprzez skierowanie". "Mamy też 960 ratowników medycznych, którzy posiadają uprawnienia, ale nie wykonują dziś tego zawodu i to właśnie ich będziemy kierowali to tych miejsc, w których będą potrzebni, czyli np. szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Tych strażaków też będziemy zwalniać ze świadczenia służby" – mówił szef PSP. Jak na razie jednak, szpitale tymczasowe w przeważającej większości pełnią rolę bufora awaryjnego, i jeśli Narodowy Program Szczepień przebiegnie pomyślnie, wiele wskazuje na to, że tak pozostanie.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama