Chorwackie hełmy znowu górą

13 sierpnia 2020, 15:21
fot policja.pl asdfs
Fot. policja.pl

Znamy już najkorzystniejszą ofertę w policyjnym postępowaniu dotyczącym dostawy hełmów odłamko- i kuloodpornych typ ACH lub MICH. Okazuje się, że złożyła ją dobrze znana formacjom mundurowym spółka UMO z Zielonki, która  jak dowiedział się InfoSecurity24.pl  zaproponowała KGP sprzęt chorwackiej firmy Sestan-Bush. 

Postępowanie na zakup policyjnych hełmów realizowane było w ramach procedury przyspieszonej. W skróconym czasie swoje propozycje udało się złożyć aż pięciu firmom. Najkorzystniejszą z nią okazała się oferta spółki UMO z Zielonki z ceną brutto zamówienia podstawowego wynoszącą 2 294 010 złotych. Wybór na pewno ułatwił fakt, że jedynie trzy spośród pięciu ofert mieściły się w budżecie formacji.  

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, do policji, jeśli umowa zostanie podpisana, trafi sprzęt chorwackiej firmy Sestan-Bush BK-ACH typu Low Cut. To oczywiście nie pierwszy raz, gdy to sprzęt właśnie tej firmy okazuje się tym, który trafić ma do policjantów. Jeszcze w zeszłym roku, w sierpniu, gdy formacja kupowała ponad 3 tys. hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH za kilka milionów złotych, wybrano to rozwiązanie. Sprzęt trafić miał do magazynu do końca 2019 roku.

Przypomnijmy, że policja zamierza kupić hełmy odłamko- i kuloodporne typu ACH lub MICH w kolorze czarnym. Chodzi dokładnie o 2 130 sztuk w ramach zamówienia podstawowego (gwarantowanego) oraz maksymalnie dodatkowych 500 sztuk, jeśli KGP zdecyduje się na skorzystanie z prawa opcji. Na realizację zamówienia formacja wyasygnowała 2,7 mln złotych brutto, więc zostanie jej jeszcze trochę środków by skorzystać w części z prawa opcji.

Mimo zastosowania przez KGP przyspieszonej procedury, w ramach której oferenci mieli znacznie krótszy niż zwykle czas na złożenie ofert, w postępowaniu pojawiło się ich  jak wspomniano wcześniej  aż pięć. Najdroższa propozycja pochodziła od spółki Lubawa i opiewała na 2 960 700 złotych. Nieco niższą cenę – choć i tak przekraczającą policyjny budżet – zaproponowała hiszpańska firma FECSA. Zagraniczny oferent jednak zamiast łącznej kwoty za dostawę 2130 hełmów podał  jak się wydaje  cenę jednostkową produktu wynoszącą 1 325 złotych. Tak więc za realizację zamówienia podstawowego policja musiałaby zapłacić w tym wypadku 2 822 250 złotych. Pozostałe oferty pochodzą od kieleckiej firmy HOLSTERS HPE POLSKA (2 500 683,90 złotych), UMO z podwarszawskiej Zielonki (2 294 010 złotych) oraz firmy Xelius Marek Petz z Chylic. W przypadku tej ostatniej sytuacja wydaje się być podobna do oferty złożonej przez FECSA. Również tu nie podano najprawdopodobniej kwoty łącznej, a jedynie cenę za sztukę (833,94 złote), która po przemnożeniu daje 1 776 292,20 złotych za realizację zamówienia podstawowego.

Formacja szukała hełmów z czerepem wykonanym z materiałów kompozytowych, w wersji pełnej tj. zakrywającej ucho, w kolorze czarny mat. Konstrukcja nie może utrudniać ruchów głowy i powodować zaczepiania o inne elementy wyposażenia policjanta, np. górne części kamizelki kuloodpornej. Hełm nie może też utrudniać przyjmowania właściwych postaw strzeleckich (w tym leżącej) i zapewniać możliwość jednoczesnego stosowania przez użytkownika systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego, maski przeciwgazowej czy ochrony oczu. Policja wymaga, by konstrukcja hełmu pozbawiona była w części przedniej tzw. "daszka".

Czerep hełmu musi być wykonany w co najmniej dwóch wielkościach, a na powierzchni czołowej musi znajdować się adapter do mocowania noktowizji (monokular/gogle itp.). Na powierzchni czerepu muszą się też znaleźć szyny boczne do mocowania adapterów PICATINNY, wyposażone w "odciąg" noktowizora, z elastycznych linek, jednym końcem przytwierdzone do szyny a drugim wyposażonym w hak. Maksymalna masa kompletnego hełmu dla największego rozmiaru czerepu nie może być większa niż 1550 g.

Przypomnijmy, że Policja dokonała niedawno, bo 6 sierpnia br., otwarcia ofert w przetargu także dotyczącym zakup nowych hełmów, które trafić mają jednak w ręce policyjnych kontrerrorystów. Jak wynika z informacji udostępnionych przez KGP, realizacją zamówienia zainteresowana jest tylko jedna firma. Wszystko więc na to wskazuje, że 370 sztuk hełmów typu F.A.S.T/ATE/ACH w wersjach high-cut, dostarczy także spółka UMO. Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że do mundurowych trafić może konstrukcja chorwackiej marki Sestan-Busch, a dokładniej model BK-ACH-HC typ High Cut. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
konsul
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:44

"eksperckie: analizy, nie są do końca pewni i tak przypuszczają, że 1 325 zł i 833 to cena chyba za sztukę hełmu ... dopiero byłoby śmieszne jakby przez to odrzucili oferty "oferent jednak zamiast łącznej kwoty za dostawę 2130 hełmów podał – jak się wydaje – cenę jednostkową produktu wynoszącą 1 325 złotych. "Również tu nie podano najprawdopodobniej kwoty łącznej, a jedynie cenę za sztukę (833,94 złote),

Chlopek Rostropek
niedziela, 16 sierpnia 2020, 21:14

Wzamian MON wysyła im BWP POMALOWANE CO NIE CHCĄ?

Nesher
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:45

Byłbym tu bardzo ostrożny, ta sama chorwacka firma, a raczej jej czeski przedstawiciel wygrała przetarg na hełmy dla czeskiej armii. Cena, którą zaoferował, była o prawie 40% niższa od drugiej w kolejności czeskiej firmy Argun. Jednak później te chorwackie hełmy nie przeszły wielokrotnie testów wojskowych. Ostatecznie cały przetarg został odwołany, a ministerstwo złożyło zamówienie bezpośrednio do firmy Argun, której produkty po raz pierwszy przeszły testy wojskowe. Istnieje realne ryzyko, że Polska będzie miała te same problemy.

Dark
sobota, 15 sierpnia 2020, 12:18

Przecierz to idze do magazynu ... jakie testy ... tak jak maseczki :)

tad
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:38

Co oni z tą czernią? Dla policyjnych formacji specjalnych o wiele lepszy jest szary - znacznie lepiej zlewa się z miejskim tłem, także nocą.

Andrettoni
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:00

Nie powinniśmy kupować za granicą nic co możemy zrobić sami. Dotyczy to szczególnie takich "pierdół". Zakupy zagraniczne zależą od naszego bilansu handlowego. Kupimy hełmy zabraknie na samoloty, rakiety czy radary. Nasz dodatni bilans to około 1 mld rocznie. Większość z tego idzie na F-35 i Patrioty. Kupno hełmów oznacza, że nie kupimy czegoś innego.

ryba
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:56

a może chorwaci wezma cos o nas na ta kwote ,nie brałes tego pod uwage ?

konsul
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:40

tak, wezmą i przyjmą turystów

Tweets InfoSecurity24