Kontrterroryści dostaną chorwackie hełmy?

6 sierpnia 2020, 12:56
kontrterroryzm śląsk policja
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Śląska Policja

Policja dokonała dziś otwarcia ofert w przetargu na zakup nowych hełmów, które trafić mają w ręce policyjnych kontrerrorystów. Jak wynika z informacji udostępnionych przez KGP, realizacją zamówienia zainteresowana jest tylko jedna firma. Wszystko więc na to wskazuje, że 370 sztuk hełmów typu F.A.S.T/ATE/ACH w wersjach high-cut, dostarczy spółka UMO. Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że policji zaoferowano wyposażenie chorwackiej marki Sestan-Busch.

O tym, że policja zamierza kupić 370 hełmów, InfoSecurity24.pl informował parę dni temu. Dziś wiemy już, że w przetargu pojawiła się tylko jedna oferta pochodząca od spółki UMO. Spółka z podwarszawskiej Zielonki realizację zamówienia wyceniła na 717 692,70 złotych brutto i tym samym zmieściła się w budżecie jaki na ten cel przewidywała KGP (1 050 000 zł).

Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że do mundurowych trafić może konstrukcja chorwackiej marki Sestan-Busch, a dokładniej model BK-ACH-HC typ High Cut. Hełm przeznaczony jest dla pododdziałów kontrterrorystycznych Policji, a zastosowane w konstrukcji wycięcie high-cut ma umożliwiać wygodne używanie ochronników słuchu. Oferowany produkt posiada szyny boczne do mocowania akcesoriów, kompatybilne z adapterami firmy Peltor (czego m.in. w specyfikacji wymagała KGP). Istnieje też możliwość montażu przeciwwagi niezbędej przy używaniu monokularów i gogli noktowizyjnych. Hełm wyposażony jest też m.in. w gniazdo do montażu noktowizji jak i pola rzepowe. Oferowany hełm posiada również fasunek z pokrętłem regulującym dopasowanie do głowy. Zgodnie z wymaganiami policji, całość wykonana jest w kolorze zielonym, matowym.

Choć umowa między UMO a KGP nie została jeszcze zawarta (a przed jej podpisaniem formacja musi dokonać jeszcze wyboru najkorzystniejszej oferty) wydaje się, że w obecnej sytuacji to jedynie formalność. Po pierwsze dlatego, że UMO w przeszłości dostarczało już policji inne hełmy tego samego chorwackiego producenta – wtedy chodziło o ponad 3 tys. hełmów BK-ACH. Po drugie, w przetargu nie pojawiła się żadna inna konkurencyjna propozycja, a ta złożona przez UMO mieści się w budżecie i odpowiada wymaganiom określonym przez KGP. Tak więc w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się formalnego podpisania niezbędnych dokumentów, a co za tym idzie nowe hełmy do konterrorystów powinny trafić jeszcze przed końcem listopada tego roku.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
złośliwy
czwartek, 6 sierpnia 2020, 20:20

Anty.Wszyscy tak piszą. Poza tajemniczym DM.

tad
sobota, 8 sierpnia 2020, 23:22

Wszyscy, którzy nie wiedzą, jaka jest różnica.

Massud
piątek, 7 sierpnia 2020, 16:47

Odsyłam do ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych oraz zarządzenia nr 26 Komendanta Głównego Policji z dnia 16 kwietnia 2019 r. w sprawie metod i form działania pododdziałów kontrterrorystycznych Policji.

kajmat
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:19

Czyżby maskpolowy HP-05 nie spełniał wymogów SWIZ, czy może producent wie, że wartość oferty mogłaby przekraczyć budżet? Aż dziw, że tu nikt nie krzyczy w obronie polskich fabryk i miejsc pracy, tak jak w przypadku montowni śmigłowców czy stoczni.

Darek
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:14

Jeśli polska firma nie przystąpiła do przetargu to i nie wygrała czy przegrała zatem czemu ktoś miałby w temacie krzyczeć?!

BS
czwartek, 6 sierpnia 2020, 19:10

Maskpol robi teraz 50 tys. hełmów dla MONu. Nie wyrobiliby sie z dostawą do końca 2020.

ddddddd
piątek, 7 sierpnia 2020, 09:40

A czyte chełmy policyjne są potrzebne od zaraz..zamieszki itp.

ASP
piątek, 7 sierpnia 2020, 08:29

370 hełmów dla policji i by się nie wyrobili.... haha partacze

ziuk13
czwartek, 6 sierpnia 2020, 18:59

A kto by się przejmował takimi małymi projektami? Politycy? Gdyby tylko był ktoś, jakieś instytucje które powinny zajmować się śledzeniem i informowaniem opinii publicznej na temat takich spraw... Hm...

Desantowiec
czwartek, 6 sierpnia 2020, 18:34

Kolego krzyczałem że to badziewie Moze nałożyć je tym głąbom z pgz i na próby ogniowe Wtedy ich tyłka nie zobaczysz

bez spadochronu
piątek, 7 sierpnia 2020, 02:52

Ale "krzyczałeś", bo masz na ten temat jakąkolwiek wiedzę opartą na faktach, czy tak sobie krzyczałeś "po polsku", dla zasady?

Truck
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:42

Tak dla jaj, wiedzy brak

Tweets InfoSecurity24