Białoruś chce zwiększyć współpracę z FBI

6 lutego 2018, 10:14
Komitet Śledczy Białoruś
  • Szef Komitetu Śledczego Białorusi przebywał z wizytą roboczą w FBI, w Stanach Zjednoczonych;
  • Oba państwa coraz częściej i ściślej współpracują ze sobą w zwalczaniu cyberprzestępczości;
  • Białorusini wyrażają chęć sformalizowania relacji pomiędzy Komitetem a FBI.

Delegacja białoruskiego Komitetu Śledczego, na czele z jego szefem Ivanem Noskevichem, odwiedziła słynną akademię amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego (FBI) w Quantico. Była to część wizyty roboczej w Stanach Zjednoczonych. Białorusini są zainteresowani amerykańskimi doświadczeniami w zakresie prowadzenia śledztw w sprawach kryminalnych i zwalczaniu cyberprzestępczości.

Komitet Śledczy Białorusi, na czele z jego szefem, przebywał w Stanach Zjednoczonych w ramach roboczej wizyty. Zgodnie z oficjalnymi informacjami strony białoruskiej, agenda spotkań zawierała m.in. spotkania z wysokimi rangą funkcjonariuszami FBI. Białorusini podkreślają potrzebę utrzymywania kontaktów z instytucjami śledczymi z innych państw świata, w głównej mierze z racji zagrożenia przestępczością wykorzystującą technologie teleinformatyczne. Dotyczy to przede wszystkim cyberprzestępczości, która współcześnie niejako zniwelowała granice i umożliwiła np. kradzież pieniędzy na odległość. Bardzo dobrze ma to obrazować udział zarówno FBI, jak i Komitetu Śledczego Białorusi, w międzynarodowej operacji wymierzonej w cyberprzestępców z organizacji Andromeda w 2017 r.

Szef Komitetu Śledczego, Ivan Noskevich, w wywiadzie dla agencji Belta, podkreślił, że współpraca z Amerykanami nie jest już niczym zaskakującym. Wcześniej, w 2015 r. delegacja Komitetu Śledczego miała odwiedzić centrum szkoleniowe w zakresie zwalczania cyberprzestępczości FBI. Przedyskutowano wtedy szczegóły jednej ze wspólnych operacji wymierzonych w cyberprzestępców.

Następnie białoruski szef struktur śledczych, w zakresie cyberprzestępczości, nawiązał współpracę ze swoim amerykańskim odpowiednikiem. Od 2015 r. miało miejsce co najmniej osiem wspólnych warsztatów oraz seminariów szkoleniowych, a także liczne wspólne operacje. Co więcej, w tym czasie nie tylko Białorusini podróżowali do Stanów Zjednoczonych, ale również funkcjonariusze FBI podróżowali do Europy Wschodniej.

Jednocześnie Białorusini, głosem szefa Komitetu Śledczego, podkreślają, iż nie wypracowano jeszcze konkretnych rozwiązań prawnych w zakresie konkretnych bilateralnych porozumień. Stąd też, w swych działaniach oba państwa bazują na dokumentach międzynarodowych, chociażby Konwencji ONZ w sprawie międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Jednak w wywiadzie dla Belta, Ivan Noskevich, stwierdził, że białoruski Komitet Śledczy jest zainteresowany podpisaniem formalnego porozumienia bilateralnego. Stąd niedawna wizyta w Stanach Zjednoczonych ma być swoistym pierwszym krokiem, do opracowania tego rodzaju oficjalnych ram współpracy. Na razie podpisano wspólne memorandum w zakresie obopólnego zrozumienia potrzeby wypracowania porozumienia, w zakresie współpracy prawnej w przypadkach przestępstw.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24