"Dobra dla środowiska". Posłowie za superustawą

22 lipca 2020, 18:11
sejm RP
Fot. Sejm RP/Twitter

W Sejmie minął kolejny dzień prac nad wyczekiwanym przez funkcjonariuszy rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Choć do dokumentu pojawiły się pewne uwagi i poprawki, to można powiedzieć, że politycy poparli zaproponowane w nim rozwiązania, dotyczące m.in. omawianego najszerzej przedemerytalnego dodatku motywacyjnego, który ma zachęcić doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w służbie. Wiceminister Wąsik wyraził natomiast nadzieję, że już w piątek, 24 lipca zostanie on jednogłośnie przyjęty. I jest na to bardzo duża szansa.

Sejmowe prace nad projektem rozpoczęły się dzisiaj na posiedzeniu plenarnym, od zdania przez posła Zdzisława Sipierę relacji z prac komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz specjalnej podkomisji, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni zajęły się właśnie rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak podkreślił polityk, jest to dobra ustawa, dobra dla środowiska. Rozwiązania zaproponowane w dokumencie poparli przemawiający w Sejmie politycy z różnych klubów, choć nie obyło się oczywiście bez uwag. 

Przypomnijmy, że w ramach prac komisji doprecyzowano m.in. nazwę dokumentu, ze względu na ujęcie w niej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (wysokość ekwiwalentu za urlop oraz odpraw pośmiertnych dla rodzin), a także przesunięto termin jej wprowadzenia o dwa miesiące - na 1 października 2020 roku. 

Zdemotywowany, jak SCS

Wydaje się, że najcześciej politycy pytali, dlaczego dodatkiem nie zostali objęci funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy zażarcie walczyli o włączenie ich w jej przepisy. Pomysł ten poparł również minister finansów Tadeusz Kościński, który zwrócił się w tej sprawie do rządu, podkreślają, że są na to środki. Dopisania funkcjonariuszy SCS nie udało się jednak załatwić. 

W odpowiedzi, jeszcze podczas obrad komisji, resort informował, że rozwiązania dotyczące dodatku motywacyjnego mają charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku.

Ostatecznie po II czytaniu do projektu zgłoszono osiem poprawek, dlatego też dokument trafił ponownie pod obrady Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które zorganizowane zostały jeszcze tego samego dnia. Dotyczyły one m.in. właśnie dodania funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej jako beneficjentów dodatku motywacyjnego. Komisja rekomenduje jednak, by poprawki te zostały odrzucone, zresztą tak jak reszta zmian w dokumencie zaproponowana przez posłów. Wiadomo, że część z nich "wróci" podczas senackich rozmów nad projektem rządowej ustawy, co zapowiedział m.in. przewodniczący komisji Wiesław Szczepański.

Zdawkowo o art. 15a

"Przypominam, że będziemy pracować nad 15a" - tylko tymi słowami wiceminister w resorcie spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik skomentował poselskie pytanie, dotyczące niezałatwionej wciąż sprawy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. Jest to obecnie "temat numer jeden na związkowej liście spraw" - jak to określili funkcjonariusze z NSZZ Policjantów na początku lipca br., gdy przekazywali - jak mogło się wydawać - dobre nowiny w tym temacie. To właśnie bowiem na początku lipca br. przewodniczący Rafał Jankowski otrzymać miał od wiceministra Macieja Wąsika zapewnienie, że "w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię". Termin ten jednak minął, a sygnałów w sprawie niestety brak. 

Wiceminister Maciej Wąsik zapewnił jednak, że będzie nowa ustawa modernizacyjna służb mundurowych, a resort pracować będzie również nad dodatkami do emerytury dla strażaków działających w OSP. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Olo
niedziela, 26 lipca 2020, 18:38

System dodatku motywacyjnego musi się sam sfinansować. Czyli 25+ dostaną kasę, ale młodsi będą musieli zapomnieć o jakiejkolwiek dodatkowej kasie. Bo w budżecie nie przewidziano środków na tą motywację. Środowisko się skłóci, a takim łatwiej rządzić. A o to chodzi od początku

sg
piątek, 24 lipca 2020, 14:29

Panie Ministrze Wąsik.. powiedział pan przed wyborami, że przedstawi w ciągu 2 tygodni propozycje w spr. art. 15a, teraz Pan mówi, że pracujecie nad art. 15a... Panie Wąsik, Pan ma chyba funkcjonariuszy za debili?

Henio
czwartek, 23 lipca 2020, 17:12

Ten dodatek stażowy powinien być dla funkcjonariuszy nie będących kadrą kierowniczą. Teraz dopiero beton rozsiądzie się na stołkach i po awansach.

Gienio
piątek, 24 lipca 2020, 10:30

Henio, dlaczego dzielisz funkcjonariuszy ? A co będzie, jeśli i Ty dołączysz do kadry kierowniczej.

Zip
niedziela, 26 lipca 2020, 18:40

Kadra kierownicza zostanie do reszty zabetonowana, więc nikt nienamaszczony do niej nie dołączy

off
piątek, 24 lipca 2020, 10:16

Zgadza się. Ten dodatek powinien być do 5 grupy w Policji. Podejrzewam, że nie poprawi on zbytnio sytuacji kadrowej na dole na stanowiskach wykonawczych.

28,5+
czwartek, 23 lipca 2020, 20:27

mam 28,5...czekam na dodatek z niecierpliwoscia. Mylisz sie jednak, ze sie rozsiade i nie awansujesz :) dopracuj do tych lat a zobaczysz że czasami żadne pieniadze ci zdrowia nie dadza.

SW
czwartek, 23 lipca 2020, 16:10

Nr 1 to dodatek motywacyjny?! Dla mnie najważniejsze dla SW jest ściągnięcie odpowiedzialności za osadzonych gdy Ci się wieszają, chlastają i próbują odebrać sobie życie. Tutaj żadne 500 ani 1000pln nie pomoże jak człowiek będzie żył w wiecznym stresie. To tak jakby funkcjonariuszy drogówki karać za to, że kierowca jedzie 200km/h i zabija się uderzając w drzewo. Ściągnijcie odpowiedzialność za próby samobójcze bo osadzeni to są dorośli ludzie. Dlaczego mam odpowiadać za kogoś kto celowo targa się na swoje życie

sw
piątek, 24 lipca 2020, 21:33

popieram to jest masakra żebym odpowiadał za czyjeś życie

Taaa
czwartek, 23 lipca 2020, 02:36

"wyczekiwanym przez funkcjonariuszy rządowym projektem" ktoś chyba robi pajacyka

Vvv
niedziela, 26 lipca 2020, 18:41

Przez wybranych, tych na wysokich stanowiskach ...

Tweets InfoSecurity24