Święto Policji w innej formie, ale z "niespodzianką" od MSWiA?

18 lipca 2020, 12:11
policja
Fot. Policja

Niestety ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości z okazji Święta Policji nie będą się odbywać w znanej dotychczas formie  przekazał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Mundurowi, nie tylko policyjni, mogą jednak liczyć na "prezent" od resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przypomnijmy, że minister Mariusz Kamiński liczy na to, że podczas Święta Policji będzie mógł przekazać dobre informacje w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej.

Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. Co roku odbywały się w całym kraju uroczystości związane m.in. z mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Oficjalne obchody święta były natomiast organizowane na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w tym roku ze względu na pandemię, uroczystości nie będą odbywać się w formie znanej z ostatnich lat, tj. z udziałem publiczności. "Bardzo żałuję, bo w tym roku minęło 30 lat od wejścia w życie Ustawy o Policji. To ważny moment wejścia w nowy etap funkcjonowania naszej formacji po transformacji ustrojowej"  powiedział generał.

"Obchodzimy też 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej. Chcieliśmy podkreślić szczególną rolę kobiet w naszych szeregach. Swoje święto obchodzą też szkoły policyjne: 75 lat istnienia świętuje Szkoła Policji w Słupsku, 30 lat temu powstały: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym roku mija również 100 lat powołania Policji Wodnej. Jak widać mamy szczególny rok i wiele okazji do świętowania"  podkreślił. Wskazał, że w związku z pandemią i względami bezpieczeństwa nie można organizować dużych uroczystości. "Na pewno będziemy spotykać się z policjantkami, policjantami i pracownikami Policji, których chcemy wyróżnić za wyjątkowe osiągnięcia, ale z zachowaniem obecnie wymaganych rygorów sanitarnych" - podał.

"Zastanawiamy się jeszcze, jaką formę będzie miała promocja oficerska. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski to wyjątkowa chwila w życiu policjanta. Dotąd taka promocja miała uroczysty, podniosły charakter, na Placu Piłsudskiego, z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w kraju. Z oczywistych względów w tym roku nie możemy sobie na to pozwolić"  dodał. Świętowanie przypadającego na 24 lipca dnia policji trwa już od paru dni m.in. na poziomie komend wojewódzkich. 

Prezent na święto

Choć Święto Policji odbędzie się w innej, mniej uroczystej formie, to bardzo możliwe, że mundurowi, z różnych formacji, będą mieli dodatkowe powody do świętowania. W Sejmie trwają bowiem ekspresowe prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak zapowiedział parę dni temu, podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, minister Mariusz Kamiński, liczy on na to, że będzie miał w tej sprawie dobre informacje o przyjęciu przez polski Sejm ustawy, które będzie mógł przekazać właśnie 24 lipca. 

Politycy nie mają więc łatwego zadania. Prace nad projektem w komisji rozpoczeły się bowiem zaledwie 14 lipca. Już 15 lipca dokumentem zajęła się specjalna podkomisja. W poniedziałek, 20 lipca tematem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która przyjąć ma sprawozdanie podkomisji. Czasu na sejmowej i senackie prace zostało więc niewiele.

Przypomnijmy, że projekt dotyczy takich zagadnień, jak dodatek motywacyjny, wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i postępowania dyscyplinarne oraz wyżywienie. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Realista
wtorek, 21 lipca 2020, 20:59

A co tu komentować ? Ten dodatek i tak będzie tylko dla "swoich". Nie liczcie pracujący robole, ze coś dostaniecie. Pamiętajcie także, ze jak zmieni się "Władza" - to możecie mieć zabrane emerytury ! { za pracę-służbę w okresie 2015-20.... - 0% do emerytury }

Syll
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:47

Do tych którzy uważają że funkcjonariusze są "roszczeniowi". Po pierwsze funkcjonariusze nie pracują, nie mają stosunku pracy i nie posiadają umowy o pracę. Po drugie funkcjonariusze mają stosunek służbowy następujący w formie mianowania a to rzecz bardzo szczególna. Po trzecie funkcjonariusze nie chcą niewiadomo czego tylko realizacji postulatów które w formie umowy zawarła z nimi władza reprezentująca państwo polskie. I tu mały przykład. Jeśli ty kochany cywilu zwalniasz się z pracy to twój pracodawca jest obowiązany w ściśle określonych terminach wypłacić ci wszelkie należności pieniężne z tytułu twego zatrudnienia np pensję, odprawę emerytalną czy ekwiwalent za urlop jeśli z niego nie miałeś możliwości skorzystać. W przypadku policji nomen omen instytucji stojącej na straży przestrzegania prawa takowy ekwiwalent nie jest wypłacany od bodajże października 2018 roku. Czy naprawdę nie można zmienić dwóch słów w ustawie przez prawie dwa lata? Kolejna sprawa czyli oddzielny system emerytalny. Nie dziwi mnie to że funkcjonariusze mogą przechodzić wcześniej na emeryturę. Jest to służba ciężka i odpowiedzialna wymagająca wielkich umiejętności nierzadko nabywanych latami, ale również pełna wyrzeczeń. Łącznie z pozbawieniem niektórych praw obywatelskich, np czynny zawodowo funkcjonariusz przed wyjazdem na urlop ma obowiązek poinformować pisemnie przełożonego gdzie będzie przebywał na urlopie. Po czwarte jeśli ktoś nie służył nie zrozumie tego i basta nie ma sensu tłumaczyć bo on coś słyszał bo on coś wie.... Prawda jest taka że gdyby służby były kraina "mlekiem i miodem" płynącymi to nie byłoby w nich takich niedoborów kadrowych w postaci wakatu.

ka
piątek, 24 lipca 2020, 09:11

dokładnie tak, żeby się wypowiadać w danym temacie trzeba mieć świadomość czego dotyczy

Były
czwartek, 23 lipca 2020, 01:19

Jeden z nielicznych logicznych komentarzy, dziękuję w imieniu tych co muszą służyć jeszcze. Szanowni komentujący, na prawdę, w tym "raju" nazywanym Policja są wakaty, tysiące, uwierzcie. Ja wytrzymałem 30 lat, Wy też dacie radę, tam manna z nieba leci, rozdają nagrody, pieniądze, urlopy fundują, paczki na śięta, wszystkie święta i weekendy a jakże wolne, radiowozy rozdają, pistolety, postrzelać można, czasem "szmatą" wymachując można się wesprzeć, od 8 do 16 jak to w każdej pracy, każdym zawodzie, biurko, apartamenty w komendzie, biznesowy zestaw biurowy z piórem Parkera, a jakże. Tak, było pięknie, a ja odszedłem, ależ ja głupi byłem... Ale, wiem po co i dlaczego poszedłem SŁUŻYĆ do tej firmy. Jeśli zatem ma ktoś zamiar jeszcze napisać coś pseudo miłego o tej "pracy", niech napisze do mnie, chętnie podzielę się z niejednym mądralą moimi "atrakcjami" z całej służby a potem opowiem gdzie jest nabór. Po 30 latach, spotkam się z nim ponownie i zapytam o emeryturę. Ja dożyłem, a on. Poczekam...

Yo
niedziela, 19 lipca 2020, 19:53

Czyli jak zwykle Święto Policji jest dla Panów Oficerów. Plebs do roboty i nie pyskować

Polak
niedziela, 19 lipca 2020, 19:19

Zamknąć japy jeszcze wam mało ? Powinniście bakac jak cała reszta społeczeństwa do 65 kim wy jesteście ? Teraz narzędziem PiSu bez honoru i ambicji.

ja
piątek, 24 lipca 2020, 18:05

możesz iść i korzystać z tych przywilejów "

Młody
poniedziałek, 20 lipca 2020, 23:41

Wstęp do Policji to zobaczysz czy jest wspaniale .

Polak
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:23

Mam nadzieję że nie obraziłem żadnego ciężko pracującego policjanta jeśli tak to szczere przepraszam. Wiem że macie ciężka służbę i to cenię denerwuje mnie tylko że ci panowie z Wiejskiej wykorzystują Was i nastawiają przeciwko części społeczeństwa. Spokojnej służby i samodzielnego myślenia.

Gh
niedziela, 19 lipca 2020, 21:41

Hh

wiesiek
wtorek, 21 lipca 2020, 01:49

Faktycznie Polak ma trochę racji ale to nie jest lekki chleb ale na pewno chodziło mu aby policja łąpała złodziei , była tam gdzie jest potrzebna a nie pilnowała wiejskiej , wieców , procesji i przebierała sie za aniołów to jest racja podrawiam i szanujmy sie na wzajem.

BB.
niedziela, 19 lipca 2020, 17:32

Śmieszne są te wasze postulaty,roszczenia nawoływania ,wiecznie mało.Dlaczego Ty masz dostawać L4 100% a Ja nie dlaczego ty masz wcześniejszą emeryturę,dlaczego twoje stażowe wynosi 30% a moje 20% ,13 pensja, mundurówka itd. Dlaczego ciągle narzekacie wiedząc do jakiej formacji wstępujecie? I ciągle mało i musi się należeć ! tylko wy pracujecie po nocach w święta itd.? Nie nap.tego z zazdrości tylko z poczucia niesprawiedliwości!

Marek
poniedziałek, 20 lipca 2020, 16:38

Ktoś zabraniał iść do Policji? Każdy miał wybór. Może Pan sobie wyobrazić pracę w terenie w deszczu, mrozie. Konsekwencją czego może być choroba i co? W nagrodzę 80 % pensji. Jak tak się podoba to zapraszam do wstąpienia do POLICJI.

Gość
poniedziałek, 20 lipca 2020, 03:47

To zostań policjantem, załóż broń na pas i bierz te kokosy, a jak nie chcesz, to co cię to obchodzi.

Kato
niedziela, 19 lipca 2020, 20:16

Bo tak jest też w innych formacjach policyjnych na całym świecie? Jak im żałujesz, to sam idź do policji i będziesz miał tak zaj...ście jak oni.

Tweets InfoSecurity24