Przetarg na patrolowiec dla Straży Granicznej bez polskich stoczni

17 maja 2019, 13:42
patrolowiec sg, fot. Andrzej Nitka
Fot. Andrzej Nitka

Jedynie estońska stocznia Baltic Workboats AS złożyła ofertę w kolejnym przetargu na dostawę fabrycznie nowej jednostki pływającej o długości 15,0 – 20,0 m przeznaczonej dla Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej z Gdańska – Westerplatte wchodzącego w skład Morskiego Oddziału Straży Granicznej. W tej formacji od 2010 r. służą już dwa patrolowce typu Patrol 240 Baltic (Patrol 24 Baltic) zbudowane przez tą estońską stocznię.

Zgodnie z informacjami zawartymi w opublikowanym 28 marca br. ogłoszeniu przeznaczeniem tej jednostki ma być: pełnienie służby dozorowej i dyżuru granicznego, eskortowania jednostek pływających z ładunkami niebezpiecznymi, prowadzenia działań związanych z infrastrukturą krytyczną państwa, działań interwencyjno-patrolowych, akcji poszukiwawczo-ratowniczych w ramach służby SAR, wsparcie akcji gaśniczej innych jednostek pływających bądź obiektów portowych oraz prowadzenia działań związanych z ochroną środowiska morskiego.

Oferowany przez estońską stocznię patrolowiec ma osiągać prędkość maksymalna wynoszącą 25 węzłów, zasięg pływania określono na 400 mil morskich, zaś autonomiczność 5 dni. Przez producenta dostawa ta został wyceniona na 8,68 zł podczas gdy zamawiający zabezpieczył na ten przetarg kwotę 8 mln zł. Może to oznaczać że drugi przetarg na dostawę takiej jednostki może zostać także unieważniony.

image
Fot. Andrzej Nitka

W pierwszym przetargu, który został przeprowadzony w ubiegłym roku uczestniczyła również stocznia Baltic Workboats AS, która wyceniła wtedy swoją ofertę na 8,98 mln zł. Poza nią brały w nim udział polskie podmioty tj. TECHNO MARINE Sp. z o.o. (oferta opiewająca na 7,95 mln zł), STAL-REM S.A. z Gdańska (13,65  mln zł) oraz PGZ Stocznia Wojenna Spółka z o.o. wraz ze Stocznią Remontową „Nauta” S.A. z Gdyni (14,71 mln zł). Najwyższą ocenę, uwzględniając wszystkie kryteria oceny, uzyskała oferta złożona właśnie przez Baltic Workboats AS. Jednak ze względu na, że przekraczała ona środki zarezerwowane w budżecie Straży Granicznej na ten cel, całe postępowanie przetargowe zostało unieważnione.

KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Eror
sobota, 18 maja 2019, 13:33

Chciałbym się odnieść do poniższych komentarzy. Jednostkę zamawia SG które podlega pod MSW a nie pod MON czyli zamówienie nie ma nic wspólnego z wojskiem czy PGZ. a budżet przewidziany na to TO 8MLN zł i ani złotówki więcej. No takie nasze realia. Co zrobić

Gts
poniedziałek, 20 maja 2019, 01:49

Wiesz, chcieć to móc. Jak śmigłowce przekraczały cene przetargu to tak dlugo kombinowali, bebeszyli z wyposażenia aż się zmiescili, tylko to byli amerykańscy oferenci Bell i LM. Tak naprawdę, gdyby była taka wola, to te 700 mln by znaleźli i nie robili sobie kpin.

Popular Economist
sobota, 18 maja 2019, 08:48

Najwyższa ocenę oferty uzyskali Estonowie, najwyższą cenę - niemal dwa razy WYŻSZĄ niż cena Estonow- zaproponowała nasza " przetragiczna" PGZ!!! Jak można patrząc na ofertę PGZ cokolwiek u nich zamówić bez przetargu??? Koszmarna kalkulacja dowodzi że dawanie PGZ zleceń z tytułu "pilnej konieczności" to absurd i każdorazowo czysta afera z przplacaniem za każdy ich produkt. To potwierdza też plotki że oferta PGZ na HIMARS była tak droga, że MON bez wahania skierował zamówienie wprost do LM!! PGZ to Total a jak widać porażka!!!

Marek
niedziela, 19 maja 2019, 23:17

Przegapiłeś tańszą od estońskiej ofertę z polskiej stoczni. I tak na marginesie. Swego czasu ORP Batory jak na patrolową motorówkę kosztował dość sporo. Zdecydowano się na tą konstrukcję, ponieważ wtedy wiedziano, że tanie mięso psi jedzą.

KOSA
piątek, 17 maja 2019, 23:13

Smutne to to... zamiast kupić dwie jednostki tak jak poprzednio. A kwote wtedy mozna negocjować... brak słow na tę niekompetencję... brak słów.

Eror
sobota, 18 maja 2019, 13:41

Ale my SG potrzebujemy właśnie takiej' większej jednostki spełniające właśnie te określone parametry a nie "DWÓCH MNIEJSZYCH Jednostek"

Harry 2
piątek, 17 maja 2019, 21:51

Takie duże motorówki powinny być zamawiane w naszych stoczniach. Koniec dyskusji i komentarza.

Greg67
sobota, 18 maja 2019, 21:14

Mam pytanie Harry jakim jeździsz autem .Polskim Polonezem czy może jakimś vw,audi,renault.Dlaczego nie kupujesz polskich aut są dostępne na rynku.Mogles je kupować kiedy FSO je produkowalo może byś je uratował. Jaki masz tv,komputer czy telefon.Wspierają polska firmę Manta czy może jest to Samsung.Jak ci w pyszczyku pyszczku.

Eror
sobota, 18 maja 2019, 13:39

Dlaczego? Jest wolny rynek. Jeśli zagraniczne stocznie oferują lepszą cenę i ofertę to niech budują. Dlaczego ma być wybrana któraś z naszych która jest gorsza tylko dla tego że jest polska? To prawie jak za komuny system nakazów a potem buble wychodzą że stoczni.

Wesolek
piątek, 17 maja 2019, 18:43

Oto kolejne potwierdzenie totalnej głupoty naszych decydentów. Po pierwsze jakim w ogóle sposobem można " z góry" przyjąć jakąś teoretycznie "nieprzekraczalną" cenę skoro nie ma się pojęcia ile takie łodzie kosztują? A skoro rozpiętość porzedniego przetargu to od ok. 8 mln do niemal 15-u jak można ustalić tak sobie "z sufitu" akurat 8 mln?? Totalne minimum?? A gdy jedyny kontrahent oferuje doskonałą sprawdzoną i już posiadaną łódkę, jak można odrzucać tę jedyną ofertę bo przekracza ona o mniej niż 10% tę moją "nieprzekraczalną" cenę?? To jest chore!!! Naprawdę te 680 tys czyni taaaaką różnice że MON nie może dopłacić ich na tę niezbędną łódź?? Na drogi, emerytury, ławeczki pamięci, i inne drobiazgi MON wydaje dziesiątki milionów a marne 700 tys nie ma na ważną patrolową łódź???

Marek
poniedziałek, 20 maja 2019, 09:15

Chodzi o Straż Graniczną, więc tym razem to nie MON przecież.

dfsdgdfgdfg
niedziela, 19 maja 2019, 23:25

>>Po pierwsze jakim w ogóle sposobem można " z góry" przyjąć jakąś teoretycznie "nieprzekraczalną" cenę. - Nie znasz się na tym, można przyjąć z góry nieprzekraczalną cenę. To jest po prostu decyzja jeśli cena będzie do 8mln to kupujemy, jeśli więcej nie kupujemy. To zupełnie, tak jak w last minute, jeśli trafię okazję, to kupuję wycieczkę, jeśli nie trafię to nie jadę.

Markonn
sobota, 18 maja 2019, 11:05

Dlaczego niby taka ważna? Mają na czym pływać.

witte
piątek, 17 maja 2019, 19:21

nie MON a MSWiA

Wesołek
piątek, 17 maja 2019, 20:12

Racja, mea culpa! Ale MON - u i tak nie przeprosze. To bardzo dziwna instytucja. Tylko to co tu napisano wystarczy by odsądzic MON od czci i wiary!! Za to dziwi, że gdy do tej pory MSWiA wydawałp ciepłą rączką grubą kasę nie zawsze sensownie, to akurat teraz nagle zabrakło im "aż" te 700 tysiów?? Na ten ważny cel? Dziiiwne.

Marek
sobota, 18 maja 2019, 03:02

Nie żebym coś miał do maluchów z tej stoczni. Ale pozwolę sobie przypomnieć, że przedwojenny kuter patrolowy dysponował lepszym uzbrojeniem i był szybszy od tych, które dostała SG. Ta formacja powinna być przewidziana do takich samych zadań jak kiedyś KOP i dlatego powinna dostawać pełnowartościowy sprzęt przydatny w razie "W".

Gorol
sobota, 18 maja 2019, 09:09

To wynika z tego że SG jest formacją typu policyjnego a nie wojskowego.

Wesołek
sobota, 18 maja 2019, 09:09

Pozwolę sobie zaprzeczyc. Patrolowiec tego typu ma głównie służyć w czasie pokoju, gdy koszty przebywania na morzu są istotne - więc musi być tani w budowie i eksploatacji. To nie jest okręt wojenny na bitwy morskie. Zatem : mniejszy, tani, ekonomiczny, może być w czasie pokoju słabo uzbrojony. I takie wymagania postawiono, takie spełnia i takie są wszystkie jednostki patrolowe na świecie. Czas W to zupełnie inna bajka. I okręty - dopiero wtedy, gdy nie liczysz kosztów, bo liczy się przetrwanie - sensowne i niezbędne są okręty maksymalnie silnie uzbrojone przez co muszą być dużo większe niż te "patrole"! Choć z drugiej strony przy naszym ubóstwie sam bym przewidzial na nim miejsce na szybkie zainstalowanie np. kontenerowej wersji Poprada oraz marzę - bo i tak takich nigdy u nas nie będzie - o np. 8 sztukach pocisków chociaż Spike NLOS, Brimstone lub nawet 4 o klasę cięższych stricte przeciwokrętowych z głowicami tak przynajmniej ze 30kg. Byłyby to wtedy "kąśliwe" drobnoustroje, choć niestety wtedy musiałyby być jednak z góry i większe i droższe!!

Tweets InfoSecurity24