Beretta ARX 160 dla Służby Więziennej. Finał przetargu na karabinki

19 lipca 2018, 14:12
Służba Więzienna, ćwiczenia, broń, kadr fot. sw.gov.pl:Mariusz Dejneka
fot. Mariusz Dejneka/sw.gov.pl
  • Służba Więzienna będzie pierwszym w Polsce użytkownikiem karabinków Beretta ARX 160;
  • Za 350 sztuk karabinków SW zapłaci 2 511 950,28 zł.

Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na 350 sztuk karabinków 5,56 mm x 45 ogłoszony w maju tego roku. O ofertach jakie wpłynęły w ramach prowadzonego postępowania pisaliśmy na początku lipca. Służba Więzienna wybierała spośród sześciu propozycji, a najkorzystniejszą okazała się ta złożona przez UMO Sp. z o.o. z podwarszawskiej Zielonki. W związku z tym do funkcjonariuszy SW trafią karabinki Beretta ARX 160. Łączna wartość zamówienia to ponad 2,5 mln złotych.

„W oparciu o przyjęte kryteria oceny ofert, tj. ceny oraz terminu gwarancji wybrano ofertę wykonawcy UMO Sp. z o.o” – poinformowała Służba Więzienna.

Jak pisaliśmy na początku lipca, spośród sześciu ofert tylko jedna, właśnie ta złożona przez UMO, mieściła się w zakładanym przez Służbę Więzienną budżecie. Ten, przypomnijmy, wynosił 2,82 mln złotych.

UMO za dostawę 350 sztuk karabinków Beretta ARX 160 oczekiwała 2 511 950,28 zł. Cena jednostkowa za jeden karabinek nie przekracza zatem 7 200 złotych. Na karabinki, zgodnie ze złożoną wcześniej ofertą, obowiązywać będzie 49 miesięczna gwarancja.

Na drugim miejscu uplasowała się Fabryka Broni „Łucznik”- Radom Sp. z o.o. z karabinkiem MSBS-5,56 Grot (ok. 8200 zł za sztukę). Trzecie miejsce zajęła GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE Sp.k. z karabinkiem FN SCAR L (ok. 8995 zł za sztukę). Ostatnią firmą, której oferta była poddawana ocenie, jest Zbrojownia Sp. z o.o. Firma będąca dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce oferowała karabinki karabinki CZ BREN 2 (ok. 11 400 zł za sztukę). Z informacji jakie przekazała Służba Więzienna wynika, że oferty dwóch firm: Cenzin Sp. z o.o. oraz Mex Technologies Sp. z o.o. nie podlegały ocenie. Cenzin oferował szwajcarskie karabinki APC556 marki B&T (ok. 13 000 zł za sztukę), a Mex Technologies amerykańskie karabinki marki LMT (ok. 8840 zł za sztukę).

Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że  Mex Technologies Sp. z o.o. nie dostarczył oferowanego karabinku do Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kulach, gdzie prowadzone były testy. Jak tłumaczy SW "W związku z tym treść oferty nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia,zamawiający odrzucił przedmiotową ofertę". 

Służba Więzienna odrzuciła również ofertę zaproponowaną przez Cenzin Sp. z o.o., ponieważ jej treść nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Chodzi o dwa punkty;

- pkt 2. „Konstrukcja broni: modułowa (możliwość modyfikacji broni w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych np. wymiany lufy bez użycia specjalistycznych narzędzi)”. Jak poinformowała nas Służba Więzienna, podczas sprawdzianu przedstawiciel Cenzinu "nie był w stanie w żaden sposób dokonać demontażu lufy, co uniemożliwiło sprawdzenie kolejnego kryterium, tj.: pkt 8 „Lufa (długość lufy: od 350 do 410 mm.)”. W związku z powyższym nie dokonano przedmiotowego pomiaru - informuje SW.  

W ocenie ofert pod uwagę brano głównie cenę (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.).

image
Beretta ARX 160A1, fot. Beretta

Karabinek szturmowy Beretta ARX 160 kalibru 5,56 mm to broń o konstrukcji modułowej, powstała w ramach włoskiego programu żołnierza przyszłości. Został wprowadzony do służby w 2009 roku. Jest to popularna, nowoczesna broń, używana przez siły zbrojne i służby porządkowe w 16 krajach, w tym oczywiście we Włoszech, ale również  w USA czy Meksyku. Broń dotarła daleko w programach wyboru nowych karabinków dla sił zbrojnych USA czy Indii, co świadczy o jej dobrych walorach użytkowych.

Duży nacisk położono w konstrukcji ARX 160 na ergonomię i niezawodność. Karabinek jest dostosowany do obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych i wyposażony jest w 4 szyny montażowe. Lufa, występująca w 3 podstawowych długościach, może być wymieniona bardzo szybko – wystarczy zwolnić dwa zatrzaski aby ją wysunąć i wymienić. Beretta ARX 160 występuję w odmianie na amunicję 5,56 x 45 mm NATO i 7,62 x 39 mm (AK-47/AKM). Istnieje również nieco większy wariant ARX 200 na amunicję 7,62 x 51 mm NATO. Służba Więzienna będzie pierwszym w Polsce użytkownikiem karabinków Beretta ARX 160.

 DM/JS

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Nn
piątek, 20 lipca 2018, 13:31

Serwis umiejscowiony jest gdzie Włochy ? Msbs Przegrał ceną ale chyba nie serwisem

Bp
piątek, 20 lipca 2018, 13:30

Wybrać broń z zagranicy jak jest Polska bardzo dobra. Tylko dlatego żeby zaoszczędzić kilkaset złotych na sztuce.A co z kosztami serwisu w przyszłości? Broń modułowa A skąd moduły polskie pasują? Zero myślenia perspektywicznego.

benek
piątek, 20 lipca 2018, 12:05

Uzywac a wnioski z obslugi wprowadzic do MSBS.

Zenek
piątek, 20 lipca 2018, 11:54

Zakupy Służby Więziennej to totalna porażka kto tam się zajmuje przetargami już rok temu kupili 500 000 sztuk amunicji kal.223 Rem.do broni której nadal nie mają na stanie ale pieniądze wydane brawo pewnie premia była, porównajcie sobie wizualnie Grota i Berettę i sami oceńcie który bardziej się nadaje dla Strażników po za tym w testach lepiej wypadł Grot a Beretta wygrała tylko ceną czyli lepiej gorzej ale taniej i jeszcze jeden kwiatek po co Straży Więziennej karabiny na ogień ciągły będą seriami strzelali do więźniów ciekawe kto to wymyślił ???

anakonda
piątek, 20 lipca 2018, 11:22

jak ktoś zapyta po co taki nowoczesn to juz odpowiadam a no poto bo własnie tam sie używa nacodzień takowych wiec sa tam bardzopotrzebne nowoczesne właśnie a nie stare złomy.

Tweets InfoSecurity24