Wójcik: możliwe wstrzymanie odwiedzin w zakładach karnych

14 marca 2020, 14:56
zakład karny
Fot. Służba Więzienna, Facebook

Od przyszłego tygodnia jest prawdopodobne, że wstrzymamy możliwość odwiedzin w zakładach karnych. Może to być konieczne dla bezpieczeństwa osób osadzonych, ich bliskich, a także funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister przypomniał, że w związku z zagrożeniem koronawirusem środki bezpieczeństwa wprowadzane są w całym sądownictwie i więziennictwie. "Od przyszłego tygodnia prawdopodobne jest, że rozpoczniemy wstrzymywanie odwiedzin w zakładach karnych. Może być taka konieczność dla zapewnienia bezpieczeństwa osadzonych, ich rodzin i funkcjonariuszy" - przekazał wiceminister. Dodał, że w jednostkach tych przebywa 75 tys. osób.

Mogą być wstrzymane odwiedziny osadzonych, ale też praca więźniów na zewnątrz jednostek penitencjarnych, codziennie bowiem w takim systemie pracuje ok. 10 tys. osób.

"Na polecenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro sprawdziliśmy przywięzienne zakłady pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekcyjnych, maseczek i ubrań ochronnych" - dodał Wójcik. Wskazał, że taka produkcja może być uruchomiona w czterech z nich, a już dziś - w dwóch zakładach - więźniowie produkują prawie 7 tys. maseczek ochronnych dziennie.

Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński wystosował specjalne pismo, związane z nasileniem się rozprzestrzeniania koronawirusa w Polsce. Zawarł w nim listę zaleceń, które mają zapewnić bezpieczeństwo w jednostkach organizacyjnych formacji. Od 12 marca we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych dokonywany jest m.in. profilaktyczny pomiar temperatury ciała wszystkim osobom wchodzącym na ich teren. Kontroli poddawane są także osoby odwiedzające osadzonych. W przypadku stwierdzenia temperatury ciała przekraczającej 38 stopni, podejmowana jest decyzja o zakazie wejścia na teren jednostki.

"W piątek zakończyło się przenoszenie spraw w sądach. Wokandy są przesunięte na terminy od 31 marca - poza kilkoma najważniejszymi kategoriami spraw. W Polsce jest około 400 sądów i odpowiednie komunikaty pojawiły się we wszystkich sądach" - powiedział Wójcik. "Bardzo dziękuję sędziom i pracownikom sądów, bo to największa taka akcja w wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach, nie było wcześniej takiej sytuacji w Polsce, a zostało to bardzo sprawnie zrobione" - podkreślił wiceminister.

Jak przypomniał nieliczne kategorie spraw, które nie zostały przesunięte, to sprawy aresztowe, a także dotyczące europejskich nakazów aresztowania oraz niektóre spośród spraw rodzinnych, w tym prowadzone w trybie Konwencji haskiej. Wiceminister dodał, że również w piątek zamknięto opiniodawcze zespoły specjalistów sądowych przygotowujące opinie w sprawach rodzinnych, a biegli będą przygotowywali opinie w domach. Ograniczono funkcjonowanie kuratorów oraz przesunięto egzaminy w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także egzaminy zawodów prawniczych, np. adwokackie.

PAP/MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Funkcjonarjusz
sobota, 14 marca 2020, 18:04

"Dziwi mnie postepowanie władz SW, rozmawiając z osadzonymi - wprost ich pytając - można się dowiedzieć ze sami są za zamknięciem więzień, w tym widzeń, pracy zewnętrznej, konwojów do placówek zdrowia czy pogrzebów. Mają telewizję i widzą, co się dzieje, lepiej dmuchać na zimne i spokojnie przeczekać w zamknięciu - mniejsza to krzywda niż ma się ten syf tu dostać".

funkcjonariusz
sobota, 14 marca 2020, 17:25

Gdzie tam do poniedziałku? Widzenia trwają wciąż i nadal natomiast jutro tysiące ludzi odwiedzi zakłady karne i areszty śledcze co zrobi państwo jak zarazi chociaż 1 osoba osadzonego w jednostce o pojemności ok. tyś. osadzonych??? Kwarantanna tysiąca ludzi??? Dlaczego nikt nie widzi f-szy tam pracujących??? Nie ma absolutnie żadnych masek ochronnych, nie ma żadnej izolacji od osób potencjalnie zarażonych!!!!!

Odpowiedzialny
niedziela, 15 marca 2020, 01:14

W CZSW to każdy ma maseczkę już A my to inny sort? Za dużo funkcjonariuszy chyba w służbie jest że tak postępuje Generał . Jutro może być za późno już !!!! Zamknijcie Więzienia !!!

niedziela, 15 marca 2020, 17:31

Ciekawe kto wtedy będzie pilnował towarzystwa?

?
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:22

i podwyżek nie dali, czyli coraz lepiej Powodzenia

Tweets InfoSecurity24