W Służbie Więziennej "58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem"

13 marca 2020, 17:56
wójcik ziobro, kitlińļski, fot. twitter MS
Fot. Twitter Ministerstwo Sprawiedliwości

Według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wójcik przekazał w piątek na konferencji prasowej, że według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem. "Z tego 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej" - oświadczył.

Jak mówił, "są to takie sytuacje, gdzie nie stwierdzono, że występuje koronawirus - to bardzo mocno chcę podkreślić - natomiast zgodnie z tymi procedurami - w przypadku osób osadzonych są one natychmiast izolowane, oddzielane od pozostałych więźniów" - powiedział wiceszef MS.

Jak dodał, chodzi o osoby przyjeżdżające z krajów, które są szczególnie zagrożone tym koronawirusem. "Natomiast w przypadku funkcjonariuszy, oni zgodnie z procedurą zgłaszają, że na przykład odbywali urlopy w krajach, które są szczególnie zagrożone i w związku z tym pozostają w kwarantannie zgodnie z zaleceniami sanepidu przez określony czas" - powiedział Wójcik. "To nie znaczy oczywiście, że są te osoby zarażone, natomiast ta kwarantanna odbywa się w warunkach domowych, co bardzo mocno chciałbym podkreślić" - dodał wiceminister.

Wójcik zaznaczył, że na polecenie ministra sprawiedliwości, sprawdzono możliwości produkcyjne zakładów przywięziennych. "Takich zakładów jest w Polsce jedenaście, plus instytucje gospodarki budżetowej. To są takie jednostki, przedsiębiorstwa, które produkują różnego rodzaju towary" - powiedział Wójcik. Dodał, że zakłady sprawdzono pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekujących oraz maseczek i ubrań ochronnych. Zaznaczył, że jest to związane z sytuacją wyjątkową - zagrożenia koronawirusem. 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości, produkcja maseczek rozpoczęła się już w dwóch przywięziennych zakładach. Jest tam produkowane 7 tysięcy maseczek dziennie. "Zamierzamy wprowadzić system zmianowy. Niebawem rozpoczynamy produkcję środków dezynfekujących. Maseczki produkują więźniowie" - napisał na Twitterze Michał Wójcik.

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Jasiu
niedziela, 15 marca 2020, 00:31

Funkcjonariusz się nie liczy !!!! Tylko skazany ! On może wszystko Już dawno powinny być podjęte środki ! A tym czasem Widzenia normalnie Praca normalnie Przepustki normalnie Nikt nie dba o nic byle był spokój

PO koronowirusie.
sobota, 14 marca 2020, 10:46

Dlaczego nie zawieszono widzeń? Oj Panie generale. Po weekendzie będzie mniej funkcjonariuszy w służbie. Proszę natychmiast sprawdzić nastroje wśród funkcjonariuszy. Podpowiem że jest ŹLE.

Ben
piątek, 13 marca 2020, 23:21

30% więźniów może otrzymać warunkowe przedterminowe zwolnienie! Lepiej niech opuszczą zakłady karne... Bo później będzie za późno jak wybuchnie epidemia!

Bogusia
wtorek, 17 marca 2020, 20:59

to tez ludzie Jestem za tym zeby ci z mniejszymi wyrokami wyszli ici ktorzy maja nie duzo

wtorek, 17 marca 2020, 20:51

Jestem za tym to tez sa ludzie ktorzy zbladzili

Łukasz
piątek, 13 marca 2020, 22:45

Tak, a słupki ukazujące niesamowicie wysokie zatrudnienie zewnętrzne osadzonych ciągle rosną! Może już czas wstrzymać wycieczki do zewnętrznych kontrahentów?

Sw
piątek, 13 marca 2020, 22:20

Dlaczego widzenia nie są zakazane!? Są rodzinne wycieczki z dziećmi!

Tweets InfoSecurity24