W MSWiA lepiej niż w MON? W przyszłym roku Policja i SG zapłacą więcej niż wojsko

5 listopada 2018, 14:27
policja. wojsko, fot. policja.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. policja.pl

Zarobki z służbach mundurowych to temat, który w ostatnim czasie rozgrzewa debatę publiczną niemal do czerwoności. W wielu przypadkach, by pokazać skalę różnicy, mundurowe pensje porównuje się z zarobkami w dyskontach spożywczych, lub jako punkt odniesienia wykorzystuje się uposażenia innych służb mundurowych, w tym wojska. Zgodnie z danymi Departamentu Budżetu MSWiA, po zaplanowanych na przyszły rok podwyżkach, wynikających z ustawy modernizacyjnej, przeciętne miesięczne uposażenia funkcjonariuszy Policji i Straży Granicznej będą wyższe od tych na jakie będą mogli liczyć zawodowi żołnierze.

Wysokość przeciętnych miesięcznych uposażeń funkcjonariuszy grupy MSWiA wynika z iloczynu tzw. wskaźnika wielokrotności określanego w rozporządzeniach Rady Ministrów i kwoty bazowej. Ta w 2018 roku wynosi 1.523,29 złotych brutto (taka sama kwota zapisana jest w projekcie przyszłorocznego budżetu). Zgodnie z danymi Departamentu Budżetu MSWiA, według stanu na 1 października, wskaźniki wielokrotności i przeciętne uposażenia wynosiły w: Policji – 3,28 i uposażenie 4.996,39 zł brutto, Straży Granicznej – 3,28 i uposażenie 4.996,39 zł brutto, a w Państwowej Straży Pożarnej – 3,22 i uposażenie 4.904,99 zł brutto. Warto dodać, że w SOP wielokrotność kwoty bazowej jest najwyższa spośród wszystkich służb podległych MSWiA i wynosi 3,99. Kształtuje to przeciętne uposażenie na poziomie 6077,92 zł brutto.

Przeciętne kwoty nie oddają jednak tego ile faktycznie funkcjonariusze dostają „na rękę”. Różnice widać analizując choćby, również uśrednione, kwoty jakie Komenda Główna Policji podaje dla konkretnych grup zaszeregowania. I tak kursant, zdaniem KGP, na rękę otrzymuje średnio 1950 złotych, a dzielnicowy średnio nieco ponad 3600 złotych netto.

image
źródło: info.policja.pl

Wiele mówi się też o podwyżkach jakie otrzymali i otrzymać mają mundurowi. Pierwsza z tych planowanych na 2019 r., wynikająca z Programu modernizacji, zostanie wprowadzona od 1 stycznia. Będzie to, jak zapewnia MSWIA, średnio 309 zł brutto miesięcznie na etat. Wpłynie to na wzrost wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej o 0,22. Po podwyżce wskaźniki i przeciętne uposażenia wyniosą odpowiednio w: Policji – 3,50 i 5.331,52 zł brutto, Straży Granicznej – 3,50 i 5.331,52 zł brutto oraz w Państwowej Straży Pożarnej – 3,44 i 5.240,12 zł brutto.

Druga planowana na przyszły rok podwyżka uposażeń zostanie dokonana od 1 lipca. Mówimy średnio o kwocie 253 zł brutto miesięcznie na etat przy podwyższeniu wskaźników wielokrotności o 0,18. Po drugiej podwyżce wskaźniki wielokrotności i przeciętne uposażenia wyniosą odpowiednio w: Policji – 3,68 i 5.605,71 zł brutto, Straży Granicznej – 3,68 i 5.605,71 zł brutto oraz w Państwowej Straży Pożarnej – 3,62 i 5.514,31 zł brutto.

Jak zaznacza Departament Budżetu MSWiA, „łącznie w 2019 roku przeciętne miesięczne uposażenia funkcjonariuszy wzrosną o 562 zł brutto, przy wzroście wskaźników wielokrotności o 0,40”. 

Co na to wojsko? Zgodnie z podpisanym niedawno przez Prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzeniem, wielokrotność kwoty bazowej podniesiono z obowiązującego od stycznia 2017 roku poziomu 3,20 do 3,63. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku, a co za tym idzie przeciętne uposażenie brutto żołnierzy zawodowych wzrośnie średnio o ok. 655 zł brutto, i wynosić będzie średnio ok. 5530 złotych brutto.

Pamiętajmy jednak, że po zmianach mnożnika kwoty bazowej (właściwego dla każdej z formacji) w odrębnym rozporządzeniu określone zostaną wartości mnożników dla konkretnych grup zaszeregowania, a co za tym idzie wcale nie jest przesądzone, że wszyscy funkcjonariusze otrzymają tyle samo podwyżki. Warto też przypomnieć, że kwoty jakie co miesiąc otrzymują policjanci, strażacy czy strażnicy graniczni wynikają z sumy kilku zmiennych. W Policji wynagrodzenie funkcjonariusza to suma kilku składników: wynagrodzenia zasadniczego, które zależy od grupy zaszeregowania, dodatku stażowego, a także dodatków służbowego/funkcyjnego i za stopień. Policjant dostaje też „mundurówkę” i nagrodę roczną – tzw. trzynastkę. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Nowy
wtorek, 6 listopada 2018, 00:30

Ja jako dzielnicowy z 7 letnim stażem dostaje na rękę 3180 zł. Brak szans na piąta grupę, czy podniesienie dodatku. Kolega z WPI, 1 rok służby, 2 grupa, postetunkowy dostaje 3220 zł. Gdzie tu logika? Rozumiem lata z cywila, ale to już zwykła dyskryminacja starszych kolegów po fachu. Trzymamy linię

Autor komentarza
wtorek, 6 listopada 2018, 00:00

W tabeli przedstawiono średnie uposażenie na danej grupie. Życie jednak pokazuje, że jest to raczej maksymalna kwota uposażenia netto jak może uda Ci się zdobyć. Pewnie z 25 letnia wysługą. Poza tym od średniej powinni odjąć 300 złotych i by się w miarę zgadzało.

Gall
poniedziałek, 5 listopada 2018, 23:54

O czym Wy piszecie zasięgnięcie wiedzy u źródła w Policji po 15 latach 3500 to jest maks na 5 grupie zaszeregowania

pies
poniedziałek, 5 listopada 2018, 23:21

Dorzućcie różnice w ekwiwalencie za mieszkanie : MSW ok 2500 netto na osobę w rodzinie a w MON na poziomie ok 50000 netto i w górę na członka rodziny. Nie wspomnę o obowiązkach służbowych, presji społeczeństwa i tysiącach interwencji realizowanych w roku, z których prawie każda jest małą wojną

Animator
poniedziałek, 5 listopada 2018, 23:19

W proteście nie chodzi o nic innego jak wyrównanie między służbami świadczeń.skoro państwo ma dla jedych niech da drugim.niech mają takie same prawa emerytalne ,do l4 ,dodatki mieszkaniowe.policjant bez własnego mieszkania domu dostaje 350zł dodatku na osobe żołnierz ponad 700.policjant na odprawe emerytalną dosataje pensje a żołnierz 67000zl na członka rodziny!! Policjant czeka na mieszkanie 6-7-12 lat i dostaje zrujnowane po patologi-wykupione jak najtaniej od spółdzielni przez mswia do generalnego remontu często bez prawa wykupu a wojskowy w nowym osiedlu jak developerskie monu.Policjant codziennie sie naraża a żołnierz na misjach za które ma dodatkowo płacone-tak jak i policjant na misjach. Co do ww artykułu to akurat na świerzo...miesiąc temu kolega sierżant sztabowy przeszedł do wojska...z policji ma 1400zł więcej z świadczeń od tego jak był w policji nie licząc mieszKaniówki.na przyszły rok ta różnica się pogłębi.licze że obecny protest pokarze czy to żołnierz stoi na straży bezpieczeństwa codziennego czy w razie ,,W,, gdzie policja też ochrania kraj! Zobaczymy jak media ruszą z tematem że nie ma 80% ludzi od poniedziałku w policji...nie ma kto zabezpieczyć marszu 11 listopada , szczytu klimatycznego , świąt i interwencji na ulicach.rozumiem rząď a obecny w 75% popieram...ale sami robią przepaść sami mówią są pieniądze - ale dla wybranych-sami nie chcą podejmować konstruktywnych rozmów aby zrobić konkretny plan na 2-3-4 lata modernizacji a tylko swoją wizje.cóż może wojsko zadba o bezpieczeństwo miast i wsi...