Ustalenia ABW powodem wydalenia rosyjskich dyplomatów. W tle związki z służbami specjalnymi FR

16 kwietnia 2021, 12:17
Ambasada Rosji w Warszawie, Fot. Ency:Wikimedia Commons, CC BY 3.0
Fot. Ency/Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Trzej wydaleni z Polski Rosjanie posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi FR, a ich pobyt w naszym kraju wiąże się z realnym zagrożeniem polskich interesów - powiedział rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

W czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wydaleniu z Polski trzech pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Stanisław Żaryn powiedział w piątek, że wydaleni z Polski obywatele Rosji brali udział w działaniach wykraczających poza przyznany im status dyplomatyczny. "Z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że te osoby posiadają bieżące związki ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej, zaś ich pobyt na terytorium Polski wiąże się z realnym zagrożeniem dla interesów RP" - wyjaśnił.

Żaryn zapewnił, że ABW na bieżąco monitoruje zagrożenia "związane z agresywnymi działaniami strony rosyjskiej zagrażającymi interesom RP". "W ramach wypełniania obowiązków ustawowych Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego monitoruje m.in. działania rosyjskich dyplomatów wykraczające poza przyznany im status" - podkreślił.

Rzecznik przyznał, że to na podstawie materiałów ABW polskie MSZ podjęło decyzję o uznaniu tych trzech pracowników ambasady za personae non gratae. "Podstawą takiej decyzji MSZ było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej" - przypomniał. Powtórzył czwartkowe stanowisko MSZ i zapewnił, że Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi 15 kwietnia przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. "Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej" - stwierdził Żaryn.

Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Reklama
ReklamaPAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 19
Olo
czwartek, 22 kwietnia 2021, 02:19

Rosja nigdy nie zakończyła działań opisywanych przez Suworowa m.in. w Akwarium

viper
niedziela, 18 kwietnia 2021, 01:12

A Czesi kolejnych 18-tu.

Wars
sobota, 17 kwietnia 2021, 19:29

Jakie to "nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej wobec Polski" były w ostatnich latach? Jakoś nie było słychać. Odwrotnie to i owszem...

bropata
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:00

A przecież polskie media doniosły, że był to gest solidarności z naszym amerykańskim sojusznikiem.

Wawiak
sobota, 17 kwietnia 2021, 21:18

Sputnik, choćby i nadawał po polsku, nie był, nie jest i nie będzie polskim medium.

Poznaniak
czwartek, 13 maja 2021, 14:05

To każdy rozsądny i zorientowany obywatel Polski wie. Niestety nie wszyscy zaliczają się do ww. i stąd fascynacja ideami upozorowanymi na narodowe, chociaż odtwarzającymi przekaz rosyjskiej propagandy (pokojowej jakże by inaczej).

taka prawda
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:55

Musimy posiadać broń "A" jak Izrael inaczej nici z naszej niepodległości !

Gwóźdź do trumny
czwartek, 13 maja 2021, 14:11

Warto byłoby ją mieć, ale: 1) nikt nam na to nie pozwoli (NATO Nuclear Sharing to maksymalny pułap możliwości Polski), 2) wymagałoby to posiadania brygad rakiet operacyjno-taktycznych tj. w czasie PRL, a najlepiej floty okrętów podwodnych i to pływających stale nie na Bałtyku (bo to niewielki i płytki akwen), 3) koniec końców byłby to zaledwie wygodny pretekst dla FR żeby nas przy pierwszej okazji zaatakować właśnie bronią nuklearną (oni mają jej nadmiar zarówno w ilości jak i rodzajach). Póki co mamy wspólną granicę poprzez ZBiR i faktyczny brak gęstej i kompletnej obrony powietrznej, głównie przeciwrakietowej o zasięgach większych niż kilkadziesiąt kilometrów (S200C są mało liczne i przestarzałe Patriot to pieśń przyszłości i w liczbie minimalnej wobec potrzeb tj. F-35).

Tweets InfoSecurity24