Ukraińcy rozbijają grupę dywersyjno-sabotażową pod opieką FSB

9 lutego 2021, 14:04
SBU, Ukraina, fot. Facebook SBU
Fot. Facebook/SecurSerUkraine (Służba Bezpieczeństwa Ukrainy SBU)

Tajna wojna służb specjalnych na terytorium Ukrainy trwa w najlepsze, czego dowodem są najnowsze zatrzymania dokonywane przez kontrwywiad SBU. W dodatku nawet teraz strona rosyjska nie ma problemu nie tylko z szeroko zakrojoną aktywnością werbunkową, ale przede wszystkim z animowaniem aktywności sabotażowo-dywersyjnej względem ukraińskich sił zbrojnych. Na celowniku FSB znajdują się bazy wojskowe, ale też poszczególni dowódcy lub byli wojskowi, którzy wykazali się swoją aktywnością w zwalczaniu separatystów wspieranych przez Moskwę.

Ukraiński kontrwywiad należący do Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) miał rozbić siatkę szpiegowsko-dywersyjną budowaną na terytorium państwa przez rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB). Jej działania miały być odnotowane w obwodach kijowskim, odeskim, mikołajowskim, żytomierskim oraz czerniowskim. Jak podkreśliły same ukraińskie służby specjalne, Rosjanie werbowali chociażby przedstawicieli wojska. Zidentyfikowanymi oficerami FSB, prowadzącymi ukraińską agenturę, mieli być Wadym Dautow oraz Denys Sobka.

Struktura siatki szpiegowskiej była przede wszystkim ukierunkowana na możliwość przeprowadzania na terytorium Ukrainy działań dywersyjno-sabotażowych. Chodziło o stworzenie odpowiedniej bazy dla infiltracji dokonywanej z obszarów zajętych przez wspieranych przez Moskwę separatystów z Donbasu. Na celowniku sabotażystów miały znaleźć się chociażby samoloty należące do sił zbrojnych, na co dzień bazujące na lotnisku Kulbakino (obwód mikołajowski). To właśnie tam funkcjonuje 299 Brygada Lotnictwa Taktycznego, wyposażona w kluczowe dla wsparcia działań lądowych wojsk ukraińskich maszyny bojowe Su-25. W trakcie zatrzymań miano przechwycić uzbrojenie strzeleckie (m.in. karabinki szturmowe AK-74, pistolety), ręczne granatniki przeciwpancerne, amunicję, ale też materiały wybuchowe i zapalniki.

Rosjanie próbowali pozyskiwać informacje o działaniach Głównego Zarządu Wywiadu podlegającego pod resort obrony, aktywności ukraińskich sił operacji specjalnych, dowództwa marynarki wojennej czy morskiego centrum operacji specjalnych. Starano się również jak najszerzej nawiązać kontakt z kadrami wskazanych struktur, będącymi kluczowym aspektem w potencjalnym przygotowywaniu aktywności w ramach działań hybrydowych. Ukraińcy wskazali nawet, że śledczym udało się udokumentować zamiar porwania i wywiezienia z Ukrainy jednego z byłych dowódców tamtejszych wojsk specjalnych. Wskazano przy tym, że rosyjskie służby miały przewidzieć nagrodę za porwanie byłego specjalsa w wysokości 100 tys. dolarów.

Trzeba dodać, że to właśnie ukraińskie wojska specjalne są jednym z najlepszych oręży walki z separatystami oraz rosyjskim wsparciem. Stąd też, jak widać na tym przykładzie, dla FSB (i zapewne innych struktur wywiadowczych) obecni i byli specjalsi są na specjalnej liście celów, a ich osłona kontrwywiadowcza jest dziś jednym z priorytetów państwa ukraińskiego. Według redakcji portalu InformNapalm, specjalizującego się w problematyce konfliktu w Donbasie oraz rosyjskiej aktywności wojskowej i wywiadowczej na terytorium Ukrainy, w całej sprawie miało chodzić konkretnie o generała Ihora Luniova. Dowodził on siłami operacji specjalnych Ukrainy od momentu ich powstania w styczniu 2016 roku. W sierpniu 2020 roku Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij zwolnił go ze stanowiska, mianując w jego miejsce generała dywizji Hryhorija.

FSB była zainteresowana także rozwijaną przez Ukrainę współpracą międzynarodową w zakresie wzmacniania oraz modernizacji własnych sił zbrojnych. FSB nie bała się w tym kontekście prób werbunkowych względem wysokich rangą przedstawicieli ukraińskich sił zbrojnych, o czym wprost mówi komunikat prasowy SBU. 

To nie jedyny taki sukces w zakresie walki z agenturą rosyjską ogłoszony w ostatnich dniach przez SBU. Kontrwywiad miał wytropić również agenta pozyskanego przez Rosjan w jednym z kluczowych zakładów przemysłu zbrojeniowego w Mikołajewie. Rosyjski wywiad chciał uzyskać dostęp do dokumentacji związanej z rozwojem ukraińskiego programu budowy bezzałogowych statków powietrznych. Agent chciał m.in. zwerbować do współpracy z Rosjanami jednego z kierowników placówki naukowo-badawczej. Do zatrzymania doszło w trakcie odpowiednio przygotowanej i poprowadzonej próby spotkania agenta ze swoim prowadzącym i przekazania materiałów wywiadowczych.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 12
bnd
środa, 10 lutego 2021, 15:30

Były to działania ukraińskich służb podszywających się pod FSB, ot taka sobie prowokacja, gdyż sukcesy trzeba mieć.

Kot nr 398
środa, 10 lutego 2021, 13:12

A jednocześnie wyłączyli obecnie 6 ze swoich 15 energetycznych bloków atomowych. Brak pieniędzy na remont, paliwo, części z Rosji... energetyka ukraińska bazuje więc na elektrowniach węglowych, będących pod kontrolą oligarchów. I teraz się okazało że zasoby węgla na składach są wyczerpane. Import energii z... Rosji wzrósł ponad dwukrotnie w ciągu ostatniego miesiąca. Do tego importują energię z nowej białoruskiej EA. Taka to wojna...

hert
wtorek, 9 lutego 2021, 23:42

To taka prawda, ze w Donbasie "odnosili" same "sukcesy", jednak rzeczywistosc pokazała co innego, nudza sie wiec wypisują idiotyzmy.

Max
wtorek, 9 lutego 2021, 23:05

U nas nie ma potrzeby takich akcji FSB. Modernizacja wojska jest systemowo i organizacyjnie zastopowana. Ci którzy stopują, są pierwsi na liście do awansów wojsku i w ministerstwie. Nic nie można, nic się nie da, nic się nie opłaca. Najpierw trzeba analizować i przeprowadzać dialogi techniczne, a potem je odwoływać. I dyskutować, dyskutować i dyskutować. A może tak, a może inaczej ... nie mając o tym zielonego pojęcia. Tym którzy nic nie wiedzą, ale zajmują najwyższe stanowiska, wydaje się, że inni tez nie wiedzą. Dialog więc dalej trwa, ida pieniądze, mld a efektów nie ma. Majstersztyk FSB. Negatywna selekcja. Po co rekrutować szpiegów? wystarczy, że stworzy się system który będzie stała barierą w rozwoju i będzie promował miernych ale wiernych.

Pewny
środa, 10 lutego 2021, 18:43

Tak było. Obecnie jest dokładnie odwrotnie. Widzę ze ktoś ma na celu sianie dezinformacji?

wiarus
czwartek, 11 lutego 2021, 18:21

Nie bądź śmieszny....

Tylko pytam
środa, 10 lutego 2021, 15:20

Inne objawy też pan ma

asd
środa, 10 lutego 2021, 12:17

Ale to jest rezultatem akcji FSB. Nagrywania polityków w restauracji i przywrócenie do władzy partii antyunijnej i sabotującej wojska operacyjne, gdyż boi się buntu kadry oficerskiej.

środa, 10 lutego 2021, 23:10

I ten bunt kadry oficerskiej to w odpowiedzi na zwiększenie finansowania WP, na tle platformerskiej i jakże unijnej redukcji sił zbrojnych Rzeczypospolitej? Dajcie już sobie spokój z tymi bredniami...

ja to ja
wtorek, 9 lutego 2021, 18:18

Sukces goni sukces i sukcesem pogania. Cóż, takie miejsce.

slkjlksdjfkldsflkjad
środa, 10 lutego 2021, 11:51

Ukraińcy i Rosjanie mają podobne sposoby działania, więc łatwo domyślają się co robi przeciwnik i o co kaman, nie muszą nawet robić wielkich analiz. Jak widać Rosjanie nie mają tutaj zbyt dużej przewagi, o ile w ogóle ją mają.

sża
środa, 10 lutego 2021, 10:21

Wyraźnie zazdrościsz Ukrainie sukcesów, bo tam dobrobyt obywateli z roku na rok jest coraz większy. Pewnie w tym roku osiągną średnią unijną w PKB per capita.

Tweets InfoSecurity24