Uganda kupuje polski śmigłowiec Sokół

14 lipca 2014, 15:03
Śmigłowiec W-3A Sokół. Fot. Zarząd Lotnictwa Policji GSP KGP.
Śmigłowiec GrandNew. Fot. PZL Świdnik/Agusta Westland.
InfoSecurity24
InfoSecurity24

PZL Świdnik dostarczy ministerstwu spraw wewnętrznych Ugandy polski śmigłowiec W-3A Sokół, produkowany w świdnickich zakładach należących do koncernu AgustaWestland.

Według komunikatu prasowego zakres podpisanego przez PZL Świdnik kontraktu obejmuje dostarczenie do Ugandy śmigłowca W-3A Sokół i lekkiego dwusilnikowego śmigłowca GrandNew. Obydwie maszyny trafią do Ugandy w 2015 roku i będą wykorzystywane przez tamtejszą policję.

Śmigłowiec Sokół zostanie wyprodukowany w zakładach w Śwdniku i będzie wyposażony między innymi w hak ładunkowy, sprzęt do desantowania po linie, wciągarkę ratowniczą, reflektor poszukiwawczy, system megafonów oraz głowicę elektrooptyczną z kamerą termowizyjną (FLIR). Będzie on także dostosowany do montażu sprzętu używanego do gaszenia pożarów i pływaków awaryjnych. Z kolei GrandNew, którego montaż końcowy odbędzie się w zakładach AugustaWestland we Włoszech będzie zaopatrzony w hak ładunkowy, reflektor poszukiwawczy i system megafonów.

Produkowane w Świdniku śmigłowce W-3A Sokół zostały dostarczone do odbiorców w ponad 10 krajach świata w liczbie więcej niż 160 egzemplarzy. Maksymalna masa startowa Sokołów wynosi 6400 kg, są one napędzane dwoma silnikami PZL-10W o mocy 662 kW każdy. W chwili obecnej polskie służby odpowiedzialne za utrzymanie porządku publicznego wykorzystują łącznie 18 śmigłowców różnych typów, które zostały wyprodukowane w Świdniku.

GrandNew to lekki dwusilnikowy śmigłowiec, wyposażony w cyfrową awionikę pozwalającą na wykonywanie lotów według wskazań przyrządów (lotów IFR) z jednym lub dwoma pilotami na pokładzie. Koncern AgustaWestland otrzymał do chwili obecnej zamówienia na ponad 330 śmigłowców serii Grand od użytkowników z prawie 40 krajów. Będą one wykorzystywane między innymi w służbach ochrony porządku publicznego i służbach ratowniczych, do przewozu VIP oraz do patroli przybrzeżnych i monitoringu poziomu zanieczyszczenia wód. Maszyny serii Grand będą także użytkowane na potrzeby przedsiębiorstw.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
AW
niedziela, 14 września 2014, 19:51

i co P0laczki teraz juz nie macie swojego krajowego S0K0ŁA !!! Tanio sie sprzedaliście. Niewolnicy dłużej się bronili niz Wy

Misiu Panda
poniedziałek, 28 lipca 2014, 20:11

Zaraz sie ssikam z podniecenia, ide do toalety pa.

Piotr
poniedziałek, 14 lipca 2014, 23:47

Nie Augusta tylko Agusta. To częsty błąd, ale to też marne usprawiedliwienie ;-)

Piotr
poniedziałek, 14 lipca 2014, 23:46

Nie Augusta tylko Agusta. To częsty błąd, ale to też marne usprawiedliwienie ;-)

gosc
poniedziałek, 14 lipca 2014, 19:25

Chyba Agusta Westland, a nie Augusta -> http://www.agustawestland.com/

Tweets InfoSecurity24