Tureckie oddziały otaczają bazę NATO w Incirlik

3 sierpnia 2016, 12:10
Baza NATO w Incirlik. Fot. USAF
Fot. kkk.tsk.tr
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Pododdziały tureckich żołnierzy i policjantów zablokowały dostęp natowskiej bazy sił powietrznych Incirlik. Jest to już trzecie wydarzenie od nieudanego zamachu naruszające bezpieczeństwo bazy Incirlik. Pierwsze związane było z nagłym odcięciem energii elektrycznej. Później w okolicy bazy zorganizowano antyamerykańskie manifestacje.

Ostatni ruch tureckich oddziałów z 31 lipca br. jest tłumaczony przez tureckiego ministra do spraw europejskich „inspekcją bezpieczeństwa”. Media informowały natomiast, że kordon policyjny którym otoczono bazę to typowe „środki ostrożności”. Ruchy tureckich oddziałów w rejonie Incirlik nocą z 1 na 2 sierpnia wywołały plotki o działaniach mających na celu stłumienie kolejnego puczu oddziałów tureckiego lotnictwa. 

W rzeczywistości chodzi prawdopodobnie o zrewanżowanie się Amerykanom za krytykowanie przez nich działań represyjnych po nieudanym zamachu stanu. Turcy wybrali bazę Incirlik, ponieważ ma ona dla NATO strategiczne znaczenie, tym bardziej, że przechowane są w niej amerykańskie bomby atomowe. W kraju podsycane są również nastroje antyamerykańskie i anty-NATOwskie, związane m. in. z odmową ekstradycji do Turcji oskarżanego o kierowanie puczem Fetullaha Gulena. 

W związku z niejasną sytuacją stacjonujące w bazie oddziały amerykańskie, niemieckie i innych państw NATO podwyższyły poziom bezpieczeństwa oraz wprowadziły dodatkowe procedury. Baza Incirlik jest obecnie jednym z głównych lotnisk wykorzystywanych w operacjach przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii. Operują  z niej nie tylko samoloty US Air Force, ale m. in. niemieckie samoloty rozpoznawcze i tankowce. 

MD/JS

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Marekcukerberek
środa, 3 sierpnia 2016, 20:35

Proponuję zdalnie odpalic te bomby. Najlepiej w momencie gdy Putek przybędzie na spotkanie z wielki Kalifem. Bum i 2 psycholi z glowy. Wyjatkowa rentowność działań.

pkp
środa, 3 sierpnia 2016, 13:02

Niezła wolta, nowa koalicja turecko(islamsko?)-rosyjska vs nato?

Jan
środa, 3 sierpnia 2016, 19:01

Chodzi o to, że wyszło na jaw, że zamach zorganizowali wspólnie Erdogan i USA. To jest powodem aktualnych ataków pozorowanych na bazy USA.

mekongdelta
czwartek, 4 sierpnia 2016, 01:44

sa jeszcze jacys chetni na Turcje w EU ?

dvcsdv
czwartek, 4 sierpnia 2016, 15:47

"Project Syndicate" czyli ludobójstwo?

Tweets InfoSecurity24