Trzeci Black Hawk już w Policji. Umowa na kolejne w najbliższych dniach

27 marca 2019, 10:49
Black Hawk, Policja, PZL mielec, fot. Policja
Fot. Policja.pl

Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzeci policyjny śmigłowiec Black Hawk, na którego dostawę umowa podpisana została w listopadzie ubiegłego roku, został już formalnie przekazany mundurowym, a obecnie trwa szkolenie pilotów. Policja w najbliższym czasie ma też podpisać umowę na kolejne dwa śmigłowce. Już w lutym taką możliwość zapowiadał szef MSWiA Joachim Brudziński. Wczoraj w rozmowie z Radiem Maryja, szef MSWiA wyraził nadzieję, że podpisanie umowy na zakup dla policji kolejnych dwóch Black Hawków nastąpi w najbliższych dniach. 

Policja kupiła do tej pory łącznie trzy śmigłowce S-70i Black Hawk. Dwa z nich, dostarczono w listopadzie zeszłego roku, a wartość zamówienia opiewała na ponad 140 mln złotych. Umowa na trzecią maszynę podpisana została 19 listopada i jak informowaliśmy koszt jej zakupu to prawie 65 mln złotych. Zgodnie z zapowiedziami, w ręce policyjnych pilotów trzeci śmigłowiec powinien w marcu 2019 roku. Z informacji do jakich dotarł InfoSecurity24.pl wynika, że trzecia maszyna została w ubiegłym tygodniu formalnie przekazana policji, a obecnie trwa szkolenie pilotów. 

"Trudno sobie to wyobrazić, ale kiedy obejmowaliśmy rządy, to najstarszy śmigłowiec w polskiej policji liczył 47 lat. Nigdy polska policja nie otrzymała nowego śmigłowca, tylko zawsze były to już używane, np. z wojska. Dzisiaj do polskiej policji już w tej chwili trafiły trzy najnowocześniejsze Black Hawki. W najbliższych dniach – mam nadzieję – zostanie podpisana umowa na zakup kolejnych dwóch, czyli de facto będzie to już pięć najnowocześniejszych dzisiaj operujących śmigłowców na świecie" - powiedział wczoraj na antenie Radia Maryja szef MSWiA Joachim Brudziński. 

O tym, że kolejne Black Hawki będą trafiały do polskiej policji, szef MSWiA mówił już pod koniec lutego. Podkreślił wówczas, że maszyny zostaną rozlokowane w różnych regionach Polski. "Jeden będzie tutaj, na Warmii i Mazurach, drugi będzie w Zachodniopomorskiem, trzeci będzie na Dolnym Śląsku, czwarty będzie na Podkarpaciu, a piąty będzie w Warszawie" - zapowiedział w lutym podczas otwarcia posterunku policji w Dubeninkach.

Śmigłowce S-70i Black Hawk mają być wykorzystywane m.in. przez jednostki antyterrorystyczne, które potrzebują sprzętu do szybkiego desantu, ewakuacji i sprawnego przemieszczania się po kraju. Policja informuje, że będą także wykorzystywane w razie klęsk żywiołowych i do poszukiwania osób zaginionych. Przed dostarczeniem Black Hawków policja dysponowała 11 helikopterami, z których najmłodszy ma 13, a najstarszy 47 lat. 

Środki na zakup policyjnych Black Hawków pochodzą z programu modernizacji służb mundurowych. Zgodnie z nim, do służb podległych MSWiA do 2020 roku trafić ma ponad 9,2 mld złotych. Część z tych środków przeznaczona ma zostać na zakup sprzętu i wyposażenia dla funkcjonariuszy. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 44
Victor
piątek, 29 marca 2019, 09:27

"kiedy obejmowaliśmy rządy, to najstarszy śmigłowiec w polskiej policji liczył 47 lat" powiedział na antenie najbardziej opiniotwórczego radia szef MSWiA. Ciekawe ile lat ma teraz najstarszy policyjny śmigłowiec?

Gal
sobota, 30 marca 2019, 20:05

50 ;)

Rzyt
czwartek, 28 marca 2019, 20:49

W sumie po jednym na województwo + 1 dodatkowy na stolicę to niezły pomysł...jeszcze jakby w razie czego za medyczne mogłyby robić to już w ogóle super

Box123
sobota, 30 marca 2019, 10:01

Bez przesady. To co napisałeś tak ale na belle, a nie blackhawki. Tych 5 wystarczy

Rzyt
czwartek, 28 marca 2019, 20:40

A właściwie dlaczego wojsko i policja na 9 szt. Razem zamówienia nie złożyły? Chyba byłoby taniej i może offset na produkcję podwozia

jurgen
czwartek, 28 marca 2019, 15:34

docelowo powinno być 6 BH - 2 w Wawie i 4 w rogach PL

HAHAHA
czwartek, 28 marca 2019, 10:06

Już trzy dostarczone? Czyli faktycznie kupiliśmy, to co stało gotowe w Mielcu.

Artur
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 20:40

Nie nie są to stare są to całkiem nowe śmigłowce prosto z lini produkcyjnej aż chciało by się powiedzieć ze jeszcze cieple

Tweets InfoSecurity24