Szybsze mianowanie na wyższy stopień służbowy w SCS?

31 marca 2021, 13:42
scs fot kas
Fot. KAS

Sejmowa Komisja ds. Petycji zajmie się propozycją skrócenia do trzech lat maksymalnego okresu pełnienia przez funkcjonariusza służby Celno-Skarbowej służby w stopniach: szeregowych, podoficerów i aspirantów. 

Petycja w sprawie zmiany ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej do Sejmu trafiła w styczniu br. Modyfikacja wprowadzona ma zostać dokładnie w art. 197 ust. 1 tego dokumentu. Autor petycji proponuje bowiem skrócenia do trzech lat maksymalnego okresu pełnienia służby w danym stopniu służbowym w korpusie szeregowych, podoficerów i aspirantów tej formacji.

Mianowanie na wyższy stopień służbowy następuje odpowiednio do zajmowanego stanowiska służbowego, posiadanych kwalifikacji zawodowych oraz opinii służbowej i nie może nastąpić później niż po odbyciu 3 lat służby w stopniach: szeregowych, podoficerów i aspirantów, z wyłączeniem stopnia starszego aspiranta, i nie wcześniej niż po odbyciu służby w stopniu:

Nowe brzmienie art. 197 ust. 1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej proponowane w petycji

Obecnie przepis ten mówi o wymaganych pięciu latach i, jak podkreśla autor petycji, gwarantuje funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej "obligatoryjne wyróżnienie w postaci mianowania na wyższy stopień służbowy w przypadku pięciu lat nienagannej służby". Co więcej, regulacja ta nie zmieniła się od czasu utworzenia KAS w 2016 roku, a zmienić miały się "istotne okoliczności mające wpływ na status prawny funkcjonariuszy". Autorowi chodzi mianowicie o objęcie funkcjonariuszy z SCS mundurowym zaopatrzeniem emerytalnym. Pojawienie się możliwości wcześniejszego odejścia na emeryturę sprawić miało, że przepis ten utracił swoją funkcję motywacyjną, by jak najdłużej pozostać w służbie. Ma również "skutkować brakiem możliwości osiągnięcia przez funkcjonariusza wysokiego stopnia służbowego przed nabyciem uprawnień do emerytury policyjnej". 

"Skrócenie - wymaganego do obligatoryjnego mianowania na wyższy stopień służbowy - okresu służby z 5 do 3 lat będzie miało pozytywny, motywacyjny wpływ na funkcjonariusza" - podkreśla na koniec autor propozycji.

Jeszcze w połowie lutego br. petycja skierowana została do sejmowej Komisji do Spraw Petycji. Posłowie nie zdążyli się nią jednak jeszcze zająć.

Analizę ścieżki kariery w formacji zapowiadała w grudniowej rozmowie z InfoSecurity24.pl Magdalena Rzeczkowska, Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Jednym z rozważanych rozwiązań, nad którego wprowadzeniem trwały już prace legislacyjne, był obligatoryjny awans w stopniu po ukończeniu służby przygotowawczej. "Chcemy docenić pracę tych funkcjonariuszy już na samym początku ich drogi" - podkreślała.   

MR

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Johny
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 20:47

Pośrednio zahaczę o temat stopni i skorzystam z faktu, że na stronie wypowiadają się funkcjonariusze/-szki SCS. Moje pytanie jest następujące: czy w SCS po zakończeniu służby przygotowawczej otrzymuje się najniższy w hierarchi służbowej stopień, czy też "wysokość" nadanego stopnia zależy od jakichś konkretnych czynników (wykształcenie, przebieg służby przygotowawczej, kompetencje zawodowe itp.)? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zoll
piątek, 16 kwietnia 2021, 10:29

Nie otrzymałem nic, teraz podobno awans w stopniu bez podwyżki uposażenia.

Rrrro
poniedziałek, 12 kwietnia 2021, 22:40

Słuchaj w scs faktycznie nie istnieje coś takiego jak polityka kadrowa czy ścieżka kariery. A więc po zakończeniu Służby przyg. Zostajesz z najniszym stopniem, praktyka jest taka że awans co 5 lat bo to wymusza ustawa. Zwalniani z obowiązku służby przygot. Oraz awansowani z miejsca na wyższy stopień są tylko pracownicy Urzędów skarbowych.

Radek
wtorek, 6 kwietnia 2021, 19:33

Na dzień dzisiejszy, najlepiej zatrudnić się w urzędzie skarbowym i przenieść do SCS, na wejście dostaje się podoficera i służbę stała. Nie trzeba się męczyć z psychotestami, lekarzami a potem egzaminami w przygotowawczej.

Szkieł
czwartek, 1 kwietnia 2021, 23:51

Czy przy awansie na aspiranta trzeba mieć odpowiednią grupę uposażenia (stanowisko), czy tak jak w Policji na referencie można tylko do sierżanta sztabowego.

123
piątek, 2 kwietnia 2021, 13:56

Nie, nie trzeba. W tej służbie można być kierownikiem dużego oddziału granicznego mając stopień rewidenta, czyli starszego kaprala. Przed KASem trzeba było mieć odpowiedni stopień (min. Aspiranta) i staż aby być kierownikiem.

1234
niedziela, 11 kwietnia 2021, 18:25

Przed KASem można było zostać Kierownikiem Oddziału mając 3 letni staż w służbie i awansować na podinspektora.

Qwerty
środa, 31 marca 2021, 23:53

Zwykły funkcjonariusz SCS awansuje na wyższy stopień po 4 lub 5 latach. Po 4 latach awansuje bo są pieniądze w budżecie IAS na awanse. Po 5 latach awansuje bo muszą go już awansować. Kierownictwo UCS, IAS i KAS awansuje zwykle o dwa stopnie co roku.

dim
środa, 31 marca 2021, 16:56

Ale zdaje się, mamy i kapłanów w stopniu generała ?

Tweets InfoSecurity24