Szef MSWiA: kary za napaść na funkcjonariusza będą zaostrzone

11 października 2019, 14:47
kajdanki, kodeks karny, fot. śląska policja
Fot. Śląska Policja

Przygotowujemy przepisy dot. zaostrzenia kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie - powiedział w piątek w Polskim Radiu 24 szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał, że resort przygotowuje też przepisy chroniące funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

Mariusz Kamiński, zwrócił uwagę na statystyki, które pokazują, że coraz częściej dochodzi do czynnych napaści na funkcjonariuszy i zapowiedział, że tu przewidziana jest nowelizacja przepisów. "Nie może być sytuacji, że polecenia wydawane przez policjanta w trakcie wykonywanych czynności służbowych nie są respektowane" - mówił Kamiński.

"Przygotowujemy też przepisy dotyczące zaostrzenia kar za czynną napaść na funkcjonariuszy policji i za znieważanie funkcjonariuszy, a także przepisy, które będą chroniły funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców" - podkreślił minister.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił w piątek w Polskim Radiu 24 także m.in. o zmianach w policji oraz o przyjętym projekcie ustawy, znoszącym wymóg ukończenia 55 lat przy przejściu na emeryturę funkcjonariuszy.

"Policjanci niezwykle ciężko pracują i ten zawód musi być atrakcyjny, też dla młodych ludzi, którzy będą dokonywali wyboru drogi życiowej, więc znieśliśmy ten wymóg. Takie było też oczekiwanie funkcjonariuszy, związków zawodowych, z którymi zawarliśmy porozumienie w tym zakresie" - stwierdził Kamiński. W jego ocenie, zmiany te mogą jednak powodować "pewne straty dla policji", dlatego jak podkreślił szef MSWiA, resort stworzył założenia i ma gotowe projekty ustaw dot. specjalnego dodatku motywacyjnego dla funkcjonariuszy.

Kamiński odniósł się też do policyjnych pensji. "Uposażenia funkcjonariuszy są ważne. One muszą być podstawową troską ministra i rządu, tak żeby funkcjonariusze, a zwłaszcza ich rodziny miały poczucie pewnej satysfakcji materialnej" - zaznaczył Kamiński. "Już od 1 stycznia 2020 wejdzie w życie kolejna podwyżka. To będzie 500 zł na każdy etat funkcjonariusza. Te pieniądze są już zapisane w budżecie" - zapewnił szef MSWiA.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Polak
piątek, 18 października 2019, 16:52

A kto ochroni zwykłych obywateli przed funkcjonariuszami? Robią co chcą! Zero kontroli i odpowiedzialności! Policja miała służyć Obywatelom! Służyć! A nie być narzędziem w rękach chorych polityków! Każdy musi odpowiadać za to co robi, jak robi i ponosić tego konsekwencje! Pamiętajcie Panowie Policjanci służcie Obywatelom a nie polityką ! Po to zostsliscir powołani! I obywatele płacą wam za waszą służbę nie politycy! Tylko obywatele! Pozdrawiam

polak
czwartek, 17 października 2019, 22:07

Jaka kara będzie za pomówienia przez policjantów. Policja ma na wyposażeniu najnowsze i największe dywany

Olo
piątek, 11 października 2019, 23:00

Wystarczy tylko docenić finansowo policjantów, którzy mają kilkanaście lat służby na ulicy. Oni nie dostaną konkretnej podwyżki ani nie mogą awansować. Sierżant sztabowy, trzecia grupa i śmieszny dodatek za ciągłe narażanie się jest nieco demotywujące. A tymczasem szykują się jakieś dodatki dla ważnych oficerów zajmujących się słupkami i podkręcaniem statystyk tym fizycznym

Daro
sobota, 12 października 2019, 21:29

Obiecanki to dobra rzecz ale ma krótkie nogi. Tak jestem oficerem staż to prawie 3 dekady od 18 lat ta sama grupa od 4 lat nie mogę awansować bo nie ma etatu mówiąc jaśniej dla mnie go brak dla młodych lub pracujących za młodu w ZOMO tak tak w ZOMo etaty są. Czy to ma sens . Odpowiedź jest oczywista. Pan minister pogada tak jak poprzedni i tak jak następny i nic się nie zmieni bo i po co

Plis
sobota, 12 października 2019, 07:29

Dokładnie,w samo sedno!

ZŁY
piątek, 11 października 2019, 22:06

A kto ochroni funkcjonariuszy przed pomówieniami, innych funkcjonariuszy ?. VIDE angela SPAP.

Tweets InfoSecurity24