Superustawa "w prezencie" na Święto Policji. Duże poparcie w Sejmie

24 lipca 2020, 11:23
50145017412_ead469c392_k
Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Jak życzyło sobie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak też się stało. Sejm uchwalił bowiem 24 lipca, w Święto Policji, ustawę o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych, które znajdują się pod nadzorem MSWiA oraz Służby Więziennej. "Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy projekt został przyjęty w takim konsensusie" - podkreślił w Sejmie minister Mariusz Kamiński. Za uchwaleniem dokumentu głosowało bowiem 440 posłów, przeciw - 3.

Przypomnijmy, że proponowane przepisy zakładają wprowadzenie m.in. dwustopniowych dodatków motywacyjnych. Zgodnie z rządową propozycją funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej, który zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Jak wielokrotnie podkreślali autorzy projektu, rozwiązanie dotyczące dodatku motywacyjnego ma charakter eksperymentalny. Jeśli się sprawdzą, to zostaną wprowadzone także w innych służbach i formacjach, także wojskowych. Sprawa ta nie zostanie więc zamknięta wraz z przyjęciem dokumentu. Jak podkreślał wiceminister Maciej Wąsik, zarówno podczas obraz plenarnych, a także komisji, system dodatku motywacyjnego, zaprojektowany przez resort, musi się sam finansować. Według wiceministra, ocena jego działania i skuteczności zajmie ok. pół roku. 

Oprócz wprowadzenia dodatków motywacyjnych - zgodnie z rządową propozycją - funkcjonariuszowi będzie przysługiwać również zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone. Projekt reguluje również kwestię ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy - za wiek, staż i trudne warunki służby, a także proponuje wprowadzenie przejrzystych zasady i procedur prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Ujednolica też przepisy dotyczące wyżywienia formacji mundurowych. Szczegółowo określa także warunki otrzymywania tzw. wyżywienia w naturze oraz wprowadza możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia w naturze.

Regulacje mają zacząć obowiązywać od 1 października 2020 r. z wyjątkiem części przepisów, które mają wejść w życie z dniem 30 listopada 2020 r. oraz 1 stycznia 2021 r. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy na mównicę wyszedł minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Szef MSWiA dziękował parlamentarzystom za - jak mówił - niezwykle merytoryczną dyskusję i powagę państwową, jaka towarzyszyła pracom nad projektem ustawy. Wdzięczność wyraził m.in. dla przewodniczącego Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Wiesława Szczepańskiego. 

Pragnę wyrazić wielką radość, że ten ważny i oczekiwany przez funkcjonariuszy służb mundurowych projekt został przyjęty w takim konsensusie.

Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Kamiński złożył też przy tej okazji życzenia mundurowym z okazji Święta Policji. "Przekazuję serdeczne pozdrowienia wszystkim funkcjonariuszom i życzenia spokojnej służby" - podkreślił.

Warto podkreślić, że sejmowe prace nad dokumentem prowadzone są w ekspresowym tempie. Pierwsze spotkanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznej, podczas którego posłowie rozpoczęli rozmowy o dokumencie, odbyło się bowiem 14 lipca, a już po 10 dniach ustawa została uchwalona przez Sejm. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 43
Zajc
sobota, 25 lipca 2020, 15:37

Mam 21 lat służby, więc dodatku nie dostanę, bo jestem za młody stażem no i niedoświadczony bo na powiacie od zawsze. Podpisał : oficer młodszy. Ps. a te 15a to co, psu pod ogon...

LUBUSKIE
wtorek, 28 lipca 2020, 15:27

15A miało być dogadane do końca 2019 roku i cisza....Ci co.maja.15 lat plus mogą odejść, bo są "bezużyteczni ". Tylko pogratulować pomysłów.

x666
poniedziałek, 27 lipca 2020, 01:35

Mylisz się dostanie i to w całości 1500 za 4 lata, 2500 za 7,5 roku. Niestety Ci co mają ponad 25 lat służby już nigdy nie otrzymają za wcześniejsze lata. Jesteś wobec nich uprzywilejowany.

Olo
sobota, 25 lipca 2020, 15:22

Od października? a miało być od lipca.Znowu robią nas w CH.uja!!!

Qwert
sobota, 25 lipca 2020, 13:48

Wszystko spoko, jestem na Tak, ale jeszcze się chce zapytać co z 15a? Ponoć był to kluczowy temat, i pracę miały ruszyć odrazu od podpisania porozumienia...

Kkkk
sobota, 25 lipca 2020, 12:52

To teraz osoby na wyższych stanowiskach będą pracować do śmierci. Można powiedzieć że ich wyniosą z komendy nogami do przodu.

Riki
sobota, 25 lipca 2020, 12:07

Wreszcie coś dla starszych.Byle było to powszechne.Bo jak nie to przechwycą je ci co na stołkach w komendach a na komisariatach jak zwykle kopa w dupę

Tweets InfoSecurity24