Generalnie "na nie", czyli związkowa krytyka ministerialnych propozycji w sprawie art. 15a

21 czerwca 2021, 11:19
Kamiński Mariusz, fot. MSWiA
Fot. policja.pl

"W zakresie, w którym uwzględniony został postulat umożliwiający funkcjonariuszom skorzystanie z prawa wyboru, Zarząd Główny NSZZ Policjantów pozytywnie ocenia tę część projektu" – czytamy w piśmie, w sprawie ministerialnego projektu dotyczącego zmian w art. 15a, jakie policyjni związkowcy skierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To jednak jedyny element, który mundurowym w dokumencie przygotowanym przez resort spraw wewnętrznych i administracji się podoba. Można się więc spodziewać, że batalia o kształt zmian dopiero przed nami.

Zdania nie zmieniamy - tak najkrócej można opisać stanowisko NSZZ Policjantów w sprawie projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Od dłuższego czasu wiadomo było, że propozycje przygotowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji nie do końca wychodzą naprzeciw oczekiwaniom mundurowych. Teraz wiemy, że pozytywnie oceniają oni tylko jeden element zawarty w projekcie. Co z resztą? Jak czytamy, "NSZZ Policjantów podtrzymuje swoją wcześniejszą opinię w zakresie w jakim projekt nie uwzględnia propozycji zawartych w tej opinii". Takie stanowisko jest z pewnością w pewnym sensie problematyczne dla kierownictwa resortu, które liczyło zapewne na to, że temat uda się "załatwić" relatywnie bezproblemowo.

Odpowiedź na pytanie czy ostateczny kształt projektu jest już przesądzony nie jest wcale taka prosta. Po pierwsze, mundurowi – o czym otwarcie mówi zarówno szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, jak i przedstawiciele NSZZ Policjantów – liczą na to, że do wprowadzenia korekt w przygotowanym przez MSWiA projekcie, uda im się przekonać posłów i senatorów już na etapie prac parlamentarnych. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak bez wątpienia – by móc wprowadzić poprawki – potrzebna będzie wola polityczna, wyrażona np. poprzez aprobatę resortu spraw wewnętrznych i administracji. Z drugiej strony – jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Krzysztof Oleksak, szef Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych – mundurowi nie zamierzają projektu blokować, "bo prawda jest taka, że nawet w tym kształcie, (...) jest on jakimś rozwiązaniem problemu". Poza tym związkowcy, mimo że zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to "projekt doskonały" nie chcą "doprowadzić do sytuacji, w której zostanie on wycofany z prac legislacyjnych". Sławomir Koniuszy, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, mówił w rozmowie z redakcją, że nie wyobraża sobie jednak takiej sytuacji by MSWiA w ogóle wycofało się z pomysłu uregulowania tej sprawy. "Wyglądałoby to jak szantaż ze strony resortu" – mówił policjant.

Drugi bieg 

Projekt zmian przygotowany w MSWiA, po dość długim oczekiwaniu, nabiera tempa. Można się spodziewać, że niedługo po zakończeniu konsultacji i uzgodnień międzyresortowych, dokument trafi pod obrady rządu. Wydaje się, że zarówno funkcjonariuszom jak i resortowi zależy na tym, by najszybciej jak to możliwe rozpoczęły się prace w Sejmie i wiele wskazuje na to, że stać się to może już w najbliższym czasie. Warto też przypomnieć, że jeszcze na etapie uzgodnień międzyresortowych do dokumentu wprowadzone mają zostać zmiany zakładające włączenie w projektowane rozwiązania funkcjonariuszy Służby Więziennej. Takie zapewnienie złożył, w piśmie do wiceministra sprawiedliwości, wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Jednocześnie informuję, że przesyłany do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy zawierać będzie nową propozycję (art. 15ab) dającą funkcjonariuszowi możliwość wyboru ustalania emerytury na zasadach dotychczasowych, określonych w art.15a, lub nowych przedstawionych w art. 15aa.

Ponadto z uwagi na upływ czasu zaproponowano, aby ustawa wchodziła w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, a nie z dniem 1 lipca 2021 r. Propozycja ta nie powoduje żadnych zmian w realizacji postanowień tej ustawy.

fragment pisma Macieja Wąsika, sekretarza stanu w MSWiA do Michała Wosia, sekretarza stanu w resorcie sprawiedliwości

Jeśli MSWiA i tak zamierza dokonywać zmian w przepisach na etapie uzgodnień międzyresortowych to – teoretycznie – można by wprowadzić też korekty, o których mówią związkowcy. Jest to jednak raczej mało prawdopodobne i wiele wskazuje na to, że kolejna runda batalii o kształt projektu obędzie się w Sejmie. A jej wynik, biorąc pod uwagę determinację obu stron, nie jest jeszcze przesądzony.

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 168
Pies
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:35

Grunt że przeszły dodatki 25+ , zz się cieszą, oprócz Pana Koniuszego który jako jedyny według mnie zasługuje na szacunek i mówi w imieniu zwykłych Policjantów.

pp
piątek, 25 czerwca 2021, 12:08

Pan przewodniczący jako doświadczony policjant z pierwszej linii też ma balkonikowe, pytanie tylko od ilu lat nie wykonuje roboty policyjnej.

sermater
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:02

Chyba każde rozwiązanie poza usunięciem art.15a jest tylko wprowadzeniem jeszcze większego bałaganu w ustawie. Usunąć i zapomnieć o tym bublu.

Logiczny
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:45

Modernizację należy rozpocząć od likwidacji 15a. Brak likwidacji spowoduje odejście wielu doświadczonych funkcjonariuszy, żeby w spokoju wypracować drugą emeryturę. A u tych co zostaną będzie rosła frustracja i emocje. Dla rocznika 2003-2012 można wprowadzić jakieś kryteria, które ich zatrzymają w służbie np. doliczanie cywila na starych zasadach po 20 latach służby lub osiągnięciu 55 roku życia zakładając, że funkcjonariusz ma co najmniej 15 lat służby. Funkcjonariusze będą mieli jasny wybór, albo zostają i pracują na jedną emeryturę albo będą odchodzić żeby pracować na drugą, ale to już będzie mniej opłacalne. Teraz nikt nie wie jak planować swoją przyszłość. Myślę, że wtedy zdecydowana większość zdecyduje się zostać w służbie żeby wypracować emeryturę z jednego koszyka, oczywiście przy założeniu, że ergonomia służby na pierwszej linii będzie się poprawiać. Uważam, że powyższa propozycja jest rozsądna, funkcjonariusze będą mieli motywację, żeby być w służbie jak najdłużej, wybór należy do nich, a służba i budżet zyska.

123
piątek, 25 czerwca 2021, 12:12

To jest to co zaproponowano w 2016 roku, świetne rozwiązanie prosty system motywacji. Kłania się zasada że czasami proste rozwiązania są najlepsze. Co z tego skoro to rozumie tylko garstka ludzi.

Jerzy
środa, 23 czerwca 2021, 13:09

Nie zgadzam się z Pana opinią, a co z osobami które z różnych , nie zawsze zależnych od nich przyczyn musieli odejść ze służby nie mając nawet 20 lat w mundurze, ale mieli sporo lat z cywila, które mogliby doliczyć jak ich koledzy przyjęci na starych zasadach? , i mowa tu o przyjętych w okresie 1999-2003, na których wielce krzywdząco prawo zadziałało wstecz .

Zibi
środa, 23 czerwca 2021, 12:11

Daj spokój Logiczny, marzenia to jedno, życie to drugie, myślisz że po drugiej stronie siedzą nieoduczeni dyletanci, przecież specjaliści rządowi mają wszystko policzone, znają metodykę i algorytmy działania w takich przypadkach. Zgadzam się z Tobą, dobrze żeby 15a zniknął na zawsze dla 99-12, ale jestem realistą, za długo tu jestem

Abus
środa, 23 czerwca 2021, 10:07

Witam Logiczny mądrze prawisz jeszcze wyrównanym służbę ZSW z kandydacką SG i Policji tylko nikt Nas nie słyszy ZZ robią jak sami uważają niby Nas reprezentują ale sami decydują nie pytając Nas - członków. Rząd wiadome jak każdy inny tym bardziej Na as nie słyszy potrzebni jesteśmy tylko przed wyborami. Z modernizacją będzie tak samo jak z 15a i innymi sprawami ZZ nic nie wynegocjują oni swoje już osiągnęli +25,+28,5. Także czas pożegnać się z członkostwem ZZ. Pozdrawiam brać mundurową.

123
piątek, 25 czerwca 2021, 12:14

prawdę mówisz

Jeden z Was
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:37

Co z poprawą naszego wspólnego bytu, obiecano nam podwyżki pensji, dodatków, wdrożenie modernizacji na lata 21-24, mamy prawie lipiec i cisza. Co z budżetem na 2022 ??

Turek
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:45

Powiedzmy, że silna, skuteczna policja nie każdemu "tam" pasuje. SOP, Straż Marszałkowska nie narzeka.

Fazi
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:13

Myślę że nie wyciśniecie już więcej, dostaniecie prawo wyboru, to jest oczywisty profit bo wielu z Was nie ma lat z cywila i będzie wolała 15a, inni wezmą zwrot cywila. Sprawa zasadniczo zakończona, szkoda mi kolegów którzy się nie załapali, ale to już sprawa związków, niepotrzebne były te puste obietnice. Modernizacja drodzy Państwo, tutaj gramy do jednej bramki a ten mecz to mecz o wszystko, jak przegramy to zapomnijcie przez długie lata o podwyżkach

Tweets InfoSecurity24