Straż Ochrony Kolei z dodatkowymi zadaniami w czasie epidemii

3 kwietnia 2020, 16:04
SOK, fot. kgsok.pl
Fot. kgsok.pl

Zabezpieczanie pociągów w ramach akcji powrotu Polaków do domu, przeprowadzanie kontroli badania temperatury na granicach, współpraca ze służbami sanitarnymi i Strażą Graniczną to niektóre dodatkowe zadania Straży Ochrony Kolei w czasie epidemii koronawirusa - informuje SOK. Jak dodano, funkcjonariusze formacji, wyposażeni są w niezbędne środki ochrony indywidualnej zgodne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego i na bieżąco uczestniczą w akcjach zapobiegającym zakażeniom koronawirusem.

Jak informuje Mirosław Tkaczyk, rzecznik prasowy SOK, jednym z pierwszych dodatkowych zadań Straży Ochrony Kolei było prowadzenie kontroli temperatury podróżnych w pociągach wjeżdżających na teren Polski z terenu Niemiec, Czech i Słowacji. Procedura odbywała się na polecenie wojewodów. W działaniach, do czasu wstrzymania ruchu międzynarodowego na zachodniej i południowej granicy Polski funkcjonariusze SOK skontrolowali ponad 5 000 podróżnych.

Funkcjonariusze SOK wykonują też kontrolne badania temperatury u pracowników obsługi pociągów towarowych wjeżdżających na terytorium Polski. Te działania podejmowane są od 15 marca na południowych i zachodnich kolejowych przejściach granicznych, przy współpracy ze Strażą Graniczną.

Z informacji przekazanej przez rzecznika SOK wynika, że ramach operacji rządowej, umożliwiającej powrót do domu Polaków oraz cudzoziemców m.in. pociągami specjalnymi, Straż Ochrony Kolei zabezpiecza pociągi na trasie i stacjach postoju. Jak dodaje rzecznik, "funkcjonariusze SOK współpracują, w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa na obszarze kolejowym, ze Strażą Graniczną, Policją, służbami sanitarnymi".

Straż Ochrony Kolei jest umundurowaną i uzbrojoną formacją działającą na podstawie ustawy o transporcie kolejowym. Warto też przypomnieć, że od kilku lat w Polsce toczy się dyskusja nad zmianami w SOK. Jakiś czas temu przygotowano nawet projekt ustawy, który zakładał m.in. przekształcenie SOK w służbę mundurową podległą MSWiA. Jednak dokument ostatecznie nie został przestawiony na posiedzeniu rządu, gdyż - jak informował w odpowiedzi na interpelację ówczesny wiceszef MSWiA Krzysztof Kozłowski - decyzją premiera został on "zdjęty z porządku posiedzenia". 

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Hubert
poniedziałek, 21 września 2020, 00:32

Straż Ochrony Kolei powinna być służbą

Polak
poniedziałek, 18 maja 2020, 14:16

Wykonują swoją pracę ale z tego co wiem SOK jest w jakimś dziwnym zawieszeniu,komu na tym zależy służby w czasach kryzysu powinny być silne bo kto jak nie one będą dbać o życie i zdrowie obywateli.

Polak
niedziela, 5 kwietnia 2020, 11:07

Jak coś się dzieje to SOK jest potrzebny ,a później traktowany po macoszemu . Bardzo mało mówi się w mediach o pracy Solistów . Przecież było euro, śdm , zabezpieczenia innych imprez , nikt albo prawie nikt o nich nie mówi . Pozdrawiam mam nadzieję że ktoś z rządu dostrzeże tą najstarszą formację.

Oddo
niedziela, 5 kwietnia 2020, 10:45

Szkoda, że Ustawa upadła. Funkcjonariusze SOK są formacją umundurowaną i uzbrojoną i w rzeczywistości mogliby przejąć obowiązki Policji na obszarach kolejowych. Niestety z racji braku uprawnień, które posiada tylko Policja ich działania dublują się. Wykonują bardzo odpowiedzialną pracę. Niestety w większości ich dokonania (np. zatrzymanie osoby poszukiwanej udaremnianie kradzieży, itp) są przejmowane przez Policję. Bo i tak muszą to zgłosić i czekać na przyjazd Policji.

Tobias
poniedziałek, 21 września 2020, 00:33

Policja to Policja

Funkcjonariusz SOK
piątek, 3 kwietnia 2020, 22:14

Jako jedna z pierwszych formacji mundurowych ruszyliśmy na walkę z COVID-19 dla dobra naszych Obywateli. Na pierwsze służby wysyłali nas na granice bez konkretnych wytycznych. Informacja z twittera Ministra Infrastruktury wskazywała jedynie że to nie jest samowola. Bez środków ochrony indywidualnej poza rękawiczkami i maseczką którą mogliśmy wówczas użyć jedynie z polecenia służby dyżurnej. Ludzi ogrom. Dopiero teraz ktoś zadbał o bezpieczeństwo funkcjonariuszy wydając większą liczbę maseczek, płynów odkażających i kombinezony z goglami. Media o nas milczą. Do niedawna również rzecznicy. Dzięki portalowi InfoSecurity24 za publikację. Wszyscy jesteśmy na froncie. Zdrówka wszystkim!

Tweets InfoSecurity24