Straż Graniczna przegrupowała siły. Powodem zamknięcie granic

7 maja 2020, 12:38
fot. bieszczadzki osg
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych oraz zamknięcie niektórych przejść spowodowało przegrupowanie sił formacji - poinformowała rzecznik prasowa SG por. Agnieszka Golias. Od początku epidemii do wsparcia innych oddziałów oddelegowano łącznie ponad 300 funkcjonariuszy.

Chodzi o tymczasowe przywrócenie kontroli granicznych na granicy wewnętrznej z UE, a także zamknięcie niektórych przejść na granicy zewnętrznej. Na skutek tych zmian oddziały Straży Granicznej przy granicy wewnętrznej otrzymały wsparcie z pozostałych oddziałów i ośrodków szkolenia SG oraz z innych służb.

Wsparcie otrzymały Nadodrzański i Morski Oddział SG. Delegowani funkcjonariusze zostali podzieleni na dwie grupy. Nadodrzański jest wpierany przez oddziały: Bieszczadzki, Nadwiślański, Warmińsko–mazurski oraz przez Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Natomiast Morski Oddział SG wspierają funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG, ośrodków szkolenia w Koszalinie i Kętrzynie oraz z Komendy Głównej SG.

por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej

Jak zaznaczyła, w Nadodrzańskim Oddziale SG przebywa obecnie na oddelegowaniu prawie 130 funkcjonariuszy, a w Morskim Oddziale SG – 50. Golias dodała, że przegrupowania odbyły się w ramach tych oddziałów, m.in. z placówek obsługujących lotniska na utworzone w wyniku przywrócenia kontroli przejścia graniczne.

"Podobne rotacje miały miejsce w oddziale śląskim i karpackim. Zadania związane z kontrolą ruchu granicznego oraz ochroną zielonej granicy realizują tam funkcjonariusze z tzw. Nieetatowych Pododdziałów Odwodowych, komend, oddziałów i placówek" - informuje rzecznik. Dodała, że przegrupowanie nastąpiło także w ramach pozostały oddziałów, które oprócz granicy zewnętrznej ochraniają odcinki z państwami strefy Schengen, w Podlaskim i Bieszczadzkim Oddziale SG.

Delegowania funkcjonariuszy SG prowadzone są od 19 marca i odbywają się na okres od 2 do 4 tygodni. Do tej pory wsparcia Morskiemu Oddziałowi SG i Nadodrzańskiemu Oddziałowi SG udzieliło w sumie ponad 300 funkcjonariuszy SG.

Jak informowało pod koniec ubiegłego tygodnia MSWiA, "kontrola graniczna na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją zostaje przedłużona o kolejne 10 dni – od 4 do 13 maja br. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach". 

Na granicy wewnętrznej kontrola przeprowadzana będzie w 42 wyznaczonych miejscach na granicy lądowej: na granicy z Czechami – 18, ze Słowacją – 5, z Niemcami – 16, z Litwą – 3. Kontrola graniczna jest też prowadzona w 4 portach morskich oraz na 17 lotniskach. "Tak jak dotychczas kontrola graniczna będzie prowadzona przez Straż Graniczą, której działania wspierają policjanci, strażacy i żołnierze" - informowało MSWiA.

Jak wynika z informacji, jakie przekazała dziś SG, tylko wczoraj skontrolowano 18 tys. osób wjeżdżających do Polski, w tym 14,4 tys. na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej.

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets InfoSecurity24