Straż Graniczna na zakupach. Na koncie jeszcze ponad pół mld złotych

25 października 2018, 10:12
SG
Fot. Straż Graniczna/Facebook

Straż Graniczna jest już bliska podpisania umowy, dotyczącej wielozadaniowego, dwusilnikowego, turbinowego śmigłowca wyposażonego w system obserwacji technicznej. Maszyna do SG trafić ma w 2019 roku - poinformował płk Bogusław Sawicki, Radca Biura Techniki i Zaopatrzenia Komendy Głównej Straży Granicznej, podczas trwającej w Lublinie Wschodniej Konferencji i Targów Ochrony Granic „GRANICE”.

Pułkownik Bogusław Sawicki, który podczas spotkania w Lublinie mówił o praktyce modernizacji Straży Granicznej, podsumował co udało się zorganizować w zakresie realizacji założeń ustawy modernizacyjnej z 2016 roku. Jak przypomniał pułkownik, SG dysponuje przede wszystkim środkami z budżetu państwa oraz funduszy zagranicznych, czyli FAMI (Fundusz Azylu, Migracji i Integracji) i FBW (Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Podstawowym źródłem pozostaje jednak ustawa modernizacyjna „Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020”.

Straż Graniczna na zakupach 

Jak poinformował płk Bogusław Sawicki, Straż Graniczna ma do wydania w roku 2019 prawie 286 mln złotych oraz ponad 223 mln złotych w roku 2020. Najważniejsze inwestycje, które pokryte zostaną przez te środki, to m.in. statki powietrzne, jak wielofunkcyjny śmigłowiec. W roku 2019 Straż Graniczna planuje bowiem zakup wielozadaniowego, dwusilnikowego, turbinowego śmigłowca wyposażonego w system obserwacji technicznej. Jak informował na początku bieżącego miesiąca InfoSecurity24.pl, SG wybrała ofertę złożoną przez Heli Invest, a więc śmigłowiec H135, za który planuje zapłacić ponad 46 mln złotych.

Przedstawiciel Straży Granicznej zwrócił także szczególną uwagę na plany doposażenia śmigłowca W-3AM Anakonda w system obserwacji lotniczej średniego zasięgu oraz pozyskania patrolowej jednostki pływającej z funkcją ratowania życia na morzu. Kolejny przetarg na dostawę jednostki pływającej o długości 15,0 – 20,0 m z wyposażeniem ogłoszono na początku miesiąca. To już druga próba zakupu łodzi, która ma być wykorzystywana do prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione z powodu przekroczenia ceny przez najkorzystniejszą ofertę. Jeśli tym razem uda się wyłonić zwycięzcę, łodzie powinny trafić do MOSG do końca listopada 2019 roku. Do funkcjonariuszy SG trafić mają również karabinki 5,56x45 mm oraz pistolety maszynowe.

Plany zakupowe Straży Granicznej obejmują także samochody patrolowe, terenowe, ciężarowe, do przewozu osób zatrzymanych, pojazdy ATV, skutery śnieżne, pojazdy logistyczne o pojemności DMC powyżej 3,5 t, motocykle lub motorowery, shengenbusy oraz autobusy. Pułkownik zaznaczył jednak, że katalog zakupowy SG na lata 2019-2020 nie jest zamknięty, i mogą pojawić się w nim nowe pozycje.

Granicznicy z nowym sprzętem

Jak podsumował płk Bogusław Sawicki, ostatecznie Straż Graniczna wydała w roku 2017 ponad 23 mln złotych na inwestycje budowlane, ponad 19 mln złotych na sprzęt transportowy, ponad 2 mln złotych na sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, ponad 57 mln złotych na sprzęt informatyki i łączności oraz ponad 17 mln wyposażenie osobiste i ochronne funkcjonariuszy. Na dokładnej rozpisce znajdziemy takie pozycje, jak 75 samochodów transportowych, 35 samochodów terenowych, trzy jednostki pływające, ponad tysiąc kamizelek kuloodpornych czy 350 kompletów karabinków automatycznych. 

Z kolei 2018 rok to ponad 84 mln złotych na inwestycje budowlane, ponad 26 mln na sprzęt transportowy, ponad 49 mln złotych na sprzęt uzbrojenia i techniki specjalnej, ponad 33 mln złotych na sprzęt informatyki i łączności, a także ponad 15 mln na wyposażenie osobiste i ochronne funkcjonariuszy. Duży nacisk płk Sawicki położył na trwające pozyskiwanie 23 Przewoźnych Jednostek Nadzoru nowego typu, wyposażone w kamery termowizyjne, kamery CCD oraz dalmierze laserowe. Na liście najważniejszych, tegorocznych zakupów znajdziemy również pistolety samopowtarzalne (ponad 2 tys.), kamizelki kuloodporne (prawie 2 tys.), czy maski przeciwgazowe (ponad 700).

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
zły
piątek, 26 października 2018, 17:29

Ponadto SG kupiła 44 karabiny Zastava M48 (odpowiednik Mausera wz. 98k) dla Wydziału Odwodowego "uwagi na wykorzystywanie jej przez Wojska Korpusu Ochrony Pogranicza w latach 1924-1939". Na zakup karabinów zarezerwowano 124 476 zł.

ribik
piątek, 26 października 2018, 13:10

Ja się pytam gdzie są autonomiczne drony z uzbrojeniem. Czyżby kogoś gryzło sumienie? Maszyny nie mają sumienia, bezwzględnie wykonują zadania.

strażnik graniczny
piątek, 26 października 2018, 10:16

kupują śmigłowiec za górę kasy, który będzie stał bo nie będzie na paliwo, kupują kolejne łodzie, które będą stał - tak jak stoją te co już kupili - bo nie ma kasy na paliwo. tymczasem funkcjonariusze latają w spranych mundurach, ze zdezelowanymi walterami, w zajechanych samochodach. nie mam pojęcia na co jest wydawana realnie ta kasa ale na granicy jej nie widać. na nic nie ma pieniędzy.

Grredo
piątek, 26 października 2018, 10:10

Najlepiej kupić typ śmigłowca, który jest już w eksploatacji - np ten sam Ci go ma LPR. Trzeba obniżać koszty szkoleń i eksploatacji.

SG
czwartek, 25 października 2018, 19:57

Ta kasa gdzieś idzie ale na pewno nie na funkcjonariuszy z pierwszej linii,którzy chodzą w zużytym umundurowaniu i jeżdżą wyeksploatowanym isamochodami.Więc pytam się gdzie ta kasa jest?

Tweets InfoSecurity24