Stanowcza reakcja Wielkiej Brytanii po ataku na Siergieja Skripala

13 marca 2018, 12:50
London-BigBen_(27038026452)
  • Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji w sprawie otrucia byłego pracownika GRU Siergieja Skripala, który miał być poddany działaniu rosyjskiej broni chemicznej "nowiczok";
  • Dla Rosjan cała debata w Izbie Gmin i wystąpienie premier May to "cyrkowe przedstawienie";
  • Wyrazy solidarności i wspracia dla Brytyjczyków płyną ze strony Stanów Zjednoczonych oraz UE. 

Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji, w sprawie ataku na byłego pracownika GRU Siergieja Skripala. Rosjanie nazywają całą sprawę "cyrkowym przedstawieniem", zaś Stany Zjednoczone oraz UE wyrażąją wsparcie dla władz brytyjskich. Niemiecki "Die Welt" już pisze o nowej "epoce lodowcowej", i to nie tylko w relacjach brytyjsko-rosyjskich.

Premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że Wielka Brytania zażądała wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią broń chemiczna została użyta na terytorium Zjednoczonego Królestwa. Dodała, że czas na odpowiedź minie we wtorek o północy. Jednak rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa nazwała "cyrkowym przedstawieniem" debatę w brytyjskim parlamencie, która poświęcona była właśnie zamachowi na byłego podwójnego szpiega Siergieja Skripala.

Wsparcie dla Brytyjczyków ze strony USA i UE

Amerykański Sekretarz Stanu, Rex Tillerson, powiedział w poniedziałek, że Biały Dom uważa za uzasadnione podejrzenia Wielkiej Brytanii, jakoby za otruciem byłego pracownika GRU Siergieja Skripala, stała właśnie Rosja. Tego rodzaju stanowisko pojawiło się w komunikacie agencji Reuters. Sekretarz Stanu zaznaczył, że "pociągnie to za sobą reakcję". Jednocześnie również wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zapewnił Wielką Brytanię o solidarności UE w związku z próbą otrucia byłego rosyjskiego podwójnego agenta Siergieja Skripala za pomocą środka paralityczno-drgawkowego.

Niemiecki "Die Welt" wskazuje, iż może nadejść "nowa epoka lodowcowa" w stosunkach brytyjsko-rosyjskich, a to wpłynie tym samym na postawę całego "zachodu" wobec Rosji.

Stanowcze wystąpienie premier May w Izbie Gmin

Premier T. May w poniedziałek ujawniła w Izbie Gmin, że w ataku na Skripala użyto broni chemicznej typu "nowiczok", która była w przeszłości produkowana i używana przez Związek Radziecki i Rosję. Nie doprecyzowała jednak, w jaki sposób została ona podana ofiarom.

Na podstawie pozytywnej identyfikacji użytego środka chemicznego (...), naszej wiedzy na temat uprzedniej produkcji tego środka przez Rosję i tego, że nadal byłaby w stanie go wyprodukować, historii dokonywanych przez Rosję zabójstw, a także naszej oceny, że Rosja uznaje niektórych ze zbiegów za uzasadnione cele prób zabójstwa, rząd uznał, że jest wysoce prawdopodobne, iż Rosja jest odpowiedzialna za działania przeciwko Siergiejowi i Julii Skripalom

Premier Wielkiej Brytanii T. May

Podkreśliła, że "istnieją jedynie dwa możliwe wyjaśnienia tego, co się stało w Salisbury 4 marca: albo było to bezpośrednie działanie Rosji przeciwko naszemu państwu, albo rosyjski rząd stracił kontrolę nad potencjalnie katastrofalnie szkodliwym środkiem paralityczno-drgawkowym i pozwolił na to, aby wpadł w ręce innych osób".

May potwierdziła, że w poniedziałek popołudniu brytyjski rząd zażądał pilnych wyjaśnień od Rosji dotyczących tego, w jaki sposób produkowana przez nią wojskowa broń chemiczna została użyta na terytorium Wielkiej Brytanii.

Rosyjska broń chemiczna "niwczok"

May poinformowała, że szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson pilnie wezwał rosyjskiego ambasadora i zażądał od niego wyjaśnień, a także "natychmiastowego przekazania pełnych informacji na temat programu rozwoju broni chemicznej "nowiczok" dla Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" z siedzibą w Hadze. Termin na złożenie wyjaśnień mija o północy z wtorku na środę.

Brytyjska premier podkreśliła, że w środę jej rząd "szczegółowo rozpatrzy odpowiedź Rosji", ale zastrzegła: "jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi, to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii". Wtedy wrócę do parlamentu i przedstawię pełny zakres działań, jakie podejmiemy w odpowiedzi" - zapowiedziała, dodając, że jej rząd rozpocznie także w tej sprawie konsultacje w ramach ONZ i NATO oraz z najbliższymi sojusznikami.

(...) ta próba zabójstwa przy użyciu wojskowej broni chemicznej w brytyjskim mieście jest nie tylko przestępstwem przeciwko rodzinie Skripalów, ale jest pozbawionym skrupułów i zuchwałym aktem wrogości wobec Wielkiej Brytanii, zagrażającym życiu niewinnych cywili

Premier Wielkiej Brytanii T.May

Odmawiając podania szczegółów możliwej odpowiedzi brytyjskiego rządu, May zaznaczyła jednak, że "musimy być gotowi do podjęcia znacznie bardziej rozległych działań" niż sankcje i ograniczenia, które zostały nałożone na Rosję po zabójstwie innego byłego rosyjskiego agenta, który zdecydował się na współpracę z Brytyjczykami, Aleksandra Litwinienki.

Stany Zjednoczone wspierają Wielką Brytanię 

Administracja prezydencka w Stanach Zjednoczonych zaznacza, że  monitoruje sprawę próby otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i zdecydowanie ją potępia. Tym samym zapewnia, że "stoi u boku swego najbliższego sojusznika”, czyli Zjednoczonego Królestwa - podał w poniedziałek w ramach oficjalnego komunikatu Biały Dom. "Ufamy brytyjskiemu śledztwu" - powiedział Sekretarz Stanu Rex Tillerson. "Zgadzamy się, że osoby odpowiedzialne - zarówno ci, którzy popełnili przestępstwo, jak i ci, którzy je zamówili - muszą ponieść odpowiednie, poważne konsekwencje" - dodał.

PAP/jr

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 70
starajacy sie myslec
sobota, 17 marca 2018, 13:39

dzien dobry, zgadam sie z \'przedmowcami\'...pytanie, ktore mozna zadac to- czy i jaki wplyw na to wszytsko miala kilka dni wczesniej \'wypowiedziana\' wojna ekonomiczna na drugim froncie ? ;-)

PiotrEl
środa, 14 marca 2018, 14:27

Pytanie: gdzie żyje twórca \"nowinka\" - gazu użytego w zamachu? Odpowiedź: oczywiście w USA.... Ujawnił wszystkie tajemnice sowieckiej broni chemicznej, opublikował książki na ten temat i mieszka od 20-tu paru lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Maciek
środa, 14 marca 2018, 13:35

Stanowcza reakcja: niech zgadnę, po raz kolejny wyrażą zaniepokojenie? Stosunek UK do Rosji, wcześniej ZSRR, a jeszcze wcześniej carskiej Rosji zasadniczo się nie zmienia. To jest polityka appeasmentu. Prowadzona w obawie o wpływy w Europie Francji i Niemiec. To z tego powodu angole byli gotowi nas sprzedać w 1920r., potem wmanewrowali nas w bezsensowną wojnę w 1939, a potem jeszcze łatwiej nas sprzedali w latach 1943-45. Nie wspomnę nawet o wrogiej wobec Polski działalności UK w XIXw. Nie miejmy złudzeń - oni nie wejdą w otwarty konflikt z bolszewią, bo musieliby postawić na nas. Będą ględzić, prowadzić śledztwo, wyrażą oburzenie i na tym się skończy.

genotyp
środa, 14 marca 2018, 12:48

Po malezyjskim boeingu, gdzie taka Holandia powinna w ogóle zerwać stosunki z Rosją, ci drudzy nadal bezczelnie zaprzeczają swojej winie, a Holendrom pozostaje tylko zaścisnąć zęby. Po niszczeniu wraku, fałszowania czarnych skrzynek tupolewa, Polska może udawać, że już kazdy zapomniał, że wrak nadal rdzewieje na płycie lotniska. O Donbasie czy Krymie już w ogóle nie wpsominając, każdy woli milczeć i nie zadawać kolejnych kłopotliwych pytań. Władimir śmieje sie z Europy i w dokumencie niemieckiej telewizji - \"Ja Putin\", nawet tego specjalnie nie ukrywa. Wcalę się nie zdziwię, jak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin, po kolejnym płaczliwym oświadczeniu brytyjskiej premier, para tyypchonów będzie podrywana do przechwycenia Tu-95.

kapa
środa, 14 marca 2018, 23:50

Pozwolili rozwydrzonemu bandycie już dosłownie na wszystko więc nie dziwota że gość się przyzwyczaił i teraz dostaje szału kiedy mu się czegoś zabrania. Reakcje dalej symboliczne więc w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Politycy zachodu generacją Chamberlainów.

Jan
środa, 14 marca 2018, 12:01

Poproszę dowody na to że Rosja maczała tam palce bo jak do tej pory żadnych dowodów Angole nie przedstawili a w Rosji zbliżają się wybory więc więc możliwe że to prowokacja życie ludzi się nie liczy jest ich i tak zbyt dużo trzeba trochę zredukować populacje mieszkam w Anglii i widzę jak lekarze leczą ludzi tutaj nie ma tutaj leczenia przekonałem się na sobie i mojej rodzinie chcąc się leczyć trzeba lecieć do kraju gdyż tutaj to tylko paracetamol jest lekiem.na wszystko Miłego Dnia .

bender
czwartek, 15 marca 2018, 15:45

Myślę, że MI5 wyposażyło premier May w jakieś dowody. Zamach na Skripala jest bardzo podobny do próby otrucia Juszczenki czy zamachu na Litwinienkę. Oba te przypadki dało się powiązać z Putinem. Histeryczna, wręcz arogancka reakcja Rosji i brak jakiejkolwiek deklaracji współpracy tylko zwiększają podejrzenia.

Tweets InfoSecurity24