Stanisław Żaryn: Marek W. usłyszał zarzuty dotyczące działalności szpiegowskiej

26 marca 2018, 14:34
840_472_matched__oz56br_e77c2a0ac7fbc5355298828f66bfbb91
fot. ABW
  • Zatrzymany Marek W. usłyszał zarzut szpiegostwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, sprawą zajmie się Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Jak pisze w swoim komunikacie Rzecznik Prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych, zatrzymany dziś mężczyzna utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji. Marek Opioła poinformował, że Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych wniesie o przedstawienie posłom komisji informacji na temat sprawy i zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa Marka W.

W dniu 23 marca 2018 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Marka W., urzędnika zatrudnionego w jednym z resortów gospodarczych. Zatrzymany jest podejrzany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi. Mężczyzna usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa opisanego w artykule 130 kodeksu karnego, tj. zarzuty dotyczące działalności szpiegowskiej przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. 24 marca sąd przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie 3-miesięcznego aresztu wobec zatrzymanego mężczyzny. 

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. utrzymywał kontakty z oficerami służb specjalnych Federacji Rosyjskiej i przekazywał im informacje na temat istotnych z punktu widzenia interesów Rzeczypospolitej Polskiej inwestycji.

Marek W., urzędnik jednego z resortów gospodarczych, w ramach swoich zawodowych obowiązków zajmował się strategicznymi dla infrastruktury energetycznej Polski projektami oraz pozyskiwaniem środków unijnych na potrzeby programu dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji.

Z materiałów ABW wynika, że Marek W. przekazywał funkcjonariuszom rosyjskich służb specjalnych informacje dotyczące planowanych działań rządu Rzeczypospolitej Polskiej wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Komunikat Rzecznika Prasowego
Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

Do sprawy odniósł się także przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnch Marek Opioła. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP, Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych wniesie o przedstawienie posłom komisji informacji na temat sprawy i działań urzędnika jednego z ministerstw gospodarczych Marka W. zatrzymanego przez ABW pod zarzutem szpiegostwa.

Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na pierwszą połowę kwietnia. Prawdopodobnie wtedy komisja będzie chciała zająć się tą sprawą - zaznaczył w Opioła. 

Sprawę skomentował też wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Podkreślił, że jeśli informacje się potwierdzą, to będzie to duży sukces polskiego państwa.

Jeżeli potwierdzą się informacje, że zatrzymany przez ABW urzędnik Marek W. szpiegował na rzecz Rosji, to jego zdemaskowanie i zatrzymanie będzie dużym sukcesem polskiego państwa, które wreszcie potrafi radzić sobie z takimi problemami.

Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
kzet69
wtorek, 27 marca 2018, 17:50

Zatrzymanie szpiega jest dowodem porażki a nie sukcesu państwa panie Jaki, sukcesem byłoby przejęcie i wykorzystanie szpiega do dezinformacji przeciwnika, logiczne jest że na miejsce tego zatrzymanego pojawią się nowi, ale nieznani służbom.

Hans Kloss
wtorek, 27 marca 2018, 12:12

Były szef podkomisji smoleńskiej, dr Berczyński, uzyskał dostęp do niejawnej dokumentacji przetargu na śmigłowce Caracal, wbrew stanowisku SKW. Uzyskał go na polecenie ministra ON Macierewicza. To jest podobna sytuacja, tyle że w przypadku Baczyńskiego mamy do czynienia z lobbingiem na rzecz USA. Czy osoba, która dopuściła dr Baczyńskiego do tajemnic przetargu, powinna stanąć przed sądem?

bbb
wtorek, 27 marca 2018, 11:41

Zatrzymanie to dopiero początek.Trzeba jeszcze osądzić.Żeby nie było sytuacji jak z Piskorskim który siedzi 2 lata i nasze służby nie mogą się zdecydować czy szpiegował dla Rosji,Chin czy Iranu.

PiotrEl
wtorek, 27 marca 2018, 11:23

Przecież każdy \"polityk\" i \"przedsiębiorca od nafty, gazu\" w Polsce kłapał od TVi do najmniejszej gazety w pipidówie co MY zrobimy z tym NS2 i jak wybudujemy BS. O czym tu donosić? \"GRU-szniki\" nie umieją czytać i słuchać tego słowotoku w polskich mediach????

Marek1
wtorek, 27 marca 2018, 11:10

Na całym świecie aresztowanie obcego agenta jest raczej porażką służb, niż sukcesem. No, ale wszak my żyjemy w świecie równoległym, gdzie wszystko jest na odwrót i gdy politycy zażądają ogłoszenia w mediach jakiegokolwiek \"sukcesu\", to rozwala się prowadzoną od wielu m-cy/lat grę kontrwywiadowczą, by elektorat mógł zobaczyć kolejny \"sukces\" władzy.

Patcolo
środa, 28 marca 2018, 16:28

Jakby tak było jak piszecie że to porażka to nigdy by żadnego agenta by nie zatrzymali. No i wymian na mostach by nie było

Tweets InfoSecurity24