Spotkanie ostatniej szansy zakończone. Jaką podwyżkę zaproponowano mundurowym?

20 września 2021, 14:45
Maciej Wąsik, sejm. fot. MSWIA
Fot. MSWiA

Zakończyło się spotkanie przedstawicieli resortu spraw wewnętrznych i administracji z władzami związków zawodowych formacji podległych MSWiA, które miało być finalnym i decydować o losach działań protestacyjnych. Jak informuje strona rządowa, mundurowym zaproponowano m.in. podwyżkę 677 zł brutto wraz z nagrodą roczną, co daje kwotę 500 zł "na rękę" od 1 stycznia 2022 roku. Dowiedzieliśmy się również, ile w tym oraz w przyszłym roku wyniesie fundusz nagród. Resort zaproponował także podpisanie porozumienia dotyczącego ustaleń z 20 września.

Zgodnie z dzisiejszą propozycją strony rządowej, wszyscy funkcjonariusze służb MSWiA otrzymają od 1 stycznia 2022 roku podwyżkę uposażenia w przeciętnej miesięcznej kwocie 677 zł brutto na etat (wraz z nagrodą roczną). Daje to kwotę 500 zł netto. Co więcej, wiceminister Maciej Wąsik poinformować miał związkowców, podczas poniedziałkowego spotkania, że "od 2023 roku waloryzacje uposażeń funkcjonariuszy służb podległych MSWiA będą obejmowane wskaźnikiem przewidzianym dla całej sfery budżetowej". "Przypominamy, że w 2022 roku w ramach podwyżki w wysokości 677 zł brutto ujęta jest kwota waloryzacji o 4,4 proc." - czytamy w komunikacie (217 złotych brutto). Jak podkreślała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych w opublikowanym niedawno stanowisku, wysokość podwyżek w trakcie obowiązywania nowego programu modernizacji (ruszyć ma w styczniu 2022 roku i potrwać 4 lata) nie powinna być niższa niż 1155 złotych. O taką kwotę bowiem wzrosły uposażenia mundurowych w trakcie trwania poprzedniej "edycji" tego programu.

To oczywiście nie koniec propozycji, które resort złożył mundurowym. MSWiA zapewnić ma również awanse w ramach podwyższenia grup zaszeregowania dla funkcjonariuszy na najniższych etatach. Oznacza to, że mundurowi dotychczas zaszeregowani w grupie 2 zostaną automatycznie przeniesieni do grupy 3. Z kolei funkcjonariusze z 3. grupy otrzymają awanse do grupy 4., a ci z grupy 4. do 5. Zmiany dotyczące funkcjonariuszy z grup 2-4 wejść mają w życie od 1 stycznia 2022 roku. Natomiast osoby zaszeregowane w grupie 5. będą przenoszone do grupy 6. na przestrzeni czterech lat (co roku ma to być 25 proc. funkcjonariuszy). W samej policji awans otrzymać ma, jak szacuje resort, około 64 tys. funkcjonariuszy, w Państwowej Straży Pożarnej – prawie 11 tys., a w Straży Granicznej – prawie 9 tys. funkcjonariuszy.

MSWiA zaproponowało również zniesienie limitów etatowych w jednostkach organizacyjnych Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz wprowadzenie możliwości awansowania do wyższych grup uposażenia zasadniczego. Wcześniej wynegocjowano także odmrożenie funduszu nagród zarówno w 2021, jak i w 2022 roku. W tym roku fundusz nagród wyniesie 5,4 proc., natomiast w roku 2022 - 2,7 proc.

Strona rzadowa i społeczna zgodzić miały się również co do tego, że nalezy powołać zespół, który zająć miałby się analizą ustaw pragmatycznych oraz systemu uposażeń, modyfikacją zasad naliczania dodatku służbowego i funkcyjnego oraz dodatku stażowego. "Nadal zależy nam na wypracowywaniu wspólnych rozwiązań, które będą zachęcały doświadczonych funkcjonariuszy do jak najdłuższego pozostawania w służbie. Jest to korzyść zarówno dla formacji, jak i dla bezpieczeństwa obywateli" – podkreślić miał wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik. Zespół zajmie się m.in. analizą świadczeń socjalnych i mieszkaniowych w poszczególnych służbach.

Zgodnie z zapewnieniami MSWiA, najpóźniej do 1 marca 2022 roku wejdzie w życie zmiana w zakresie artykułu 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Chodzi o zmianę zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Jak pisze MSWiA, nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną związkową. Związkowcy zapowiadali już jednak wcześniej, że choć nie będą blokować prac, to od modyfikacji oczekują więcej, niż proponuje mundurowym resort. "Walka" o ostateczny kształt dokumentu ma więc trwać już na etapie prac w Sejmie i Senacie.

Niedługo dowiemy się co o propozycjach MSWiA, przedstawionych 20 września, myślą związkowcy. Jak zapowiadali, to spotkanie finalne i dłużej z decyzjami już czekać nie mogą. Innymi słowy, niedługo dowiemy się więc, czy oferta resortu wystarczy, by powstrzymać funkcjonariuszy przed rozpoczęciem działań protestacyjnych na dużą skalę i masowego przechodzenia na L4.

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 293
Moni
wtorek, 21 września 2021, 12:50

A co ze Służbą Więzienna???Bo o niej nic się nie wspomina

Korek
środa, 22 września 2021, 11:27

Siedzi w więzieniu

Hhgt
wtorek, 21 września 2021, 16:39

A służba więzienna to chyba pod ministerstwo sprawiedliwości podlega A nie mswia, więc jak ma się wspominać?

bb
środa, 22 września 2021, 23:24

Gadajcie z Ziobrą ha ha

B
wtorek, 21 września 2021, 14:13

A co mają wspominać, jak to MSWiA? Przecież nasze związki nic nie robią w tym zakresie. Nawet na stronie nie ma info o klepaniu się po plecach 16.09.2021.

fgy
wtorek, 21 września 2021, 13:30

Poczytaj na forum SW, jak to cudownie odnosicie się do policjantów że gnębią ludzi. Upadliście poniżej dna.

Ppp
wtorek, 21 września 2021, 18:21

Chyba coś Ci się pomyliło albo celowo bzdury piszesz. Żaden ze znanych mi funkcjonariuszy SW nigdy nic złego o Policji nie powie, bo wie że podwyżki głównie im zawdzięcza SW. Poza tym to mundurowi tak jak SW....chyba, że taki troll jak ty działa na stronie SW i piszę bzdety na Policję żeby skłócić mundurowych

Olo
wtorek, 21 września 2021, 12:59

To niech protestuje!!!

Siena palona
wtorek, 21 września 2021, 12:12

Z całym szacunkiem ale mogę się zgodzić o przesunięcie ludzi z drugich grup na trzecią. ...to jeszcze rozumiem. Likwiduje my drugie grupy dla młodych i zachęcamy do wstepowania to jeszcze mogę zrozumieć .ale podnoszenie kolejnych grup aż do grupy piątej jest dla mnie nie porozumieniem. ..przecież zrobi się ferment wśród ludzi. .bo jeden tyral dziesięć lat na wyższą grupę a drugi dostanie ją bez wysiłku

.
wtorek, 21 września 2021, 15:26

Zrzeknij się 5, to dostaniesz z automatu wyższą. Wsiądź w radiowóz, jeździj na interwencje

krym
wtorek, 21 września 2021, 20:23

Wsiądź w radiowóz - bardzo dobrze powiedziane. A kiedy Wy szanowni Panowie i Panie z OPI chodziliście z "buta". Jak wielkie kolejki są do np. kryminalnego bo ja ich jakoś nie widzę. Jeździcie na interwencje ? A Ci z kryminalnego łacznie z kierownictwem do 9 włącznie siedzimy w gabinetach i myślimy którą kawę wypić ? Wszyscy, a przynajmniej większość, cięzko pracowała na to by znaleźć się na tym a nie innym stanowisku. I co - wszyscy z urzędu dostają a reszta to co, trędowaci ? Przyjdź do kryminalnego zobaczysz jaki to jest miód. Tam nie rzucisz notatnikiem po 8 godzinach czy nie napiszesz bzdurnej notatki z którą my się potem bujamy. Wy nie macie terminów więc nie pisz mi o OPI. Macie ciężką pracę o ile sa interwencje. Pamiętaj jednak, że Policja na OPI się nie kończy

RR
środa, 22 września 2021, 14:30

Kończyć, nie kończy. Ale opiera. Jak kiedyś robiłeś w patrolu to się wróć, zrób parę interwencji, nagrają cie, potłumaczysz się to zmiękniesz. Zadbaj o zdrowie jak Ci zależy

Kris
wtorek, 21 września 2021, 22:49

No nie ale się zaczyna a początek jest najtrudniejszy i najbardziej ryzykowny.Pozatym jak tam siedzicie to tylko przez duże znajomości i koneksje lub nienadawanie się do opi.Nie udaj już takiego wielkiego psa w wk po jakbyś musiał w opi robić w dużym mieście to byś zobaczył co to policja bananie z wk.

Żenua
wtorek, 21 września 2021, 16:45

Nooo...teraz to takie straszne jeździć na interwencję! Ludzie wojska nie mają i myślą że ich levele są takie jakby świat zbawić mieli.... żenada, sami "bohaterzy"...jak w sklepie budowlanym

Maćko
wtorek, 21 września 2021, 12:02

Proszę niech mi ktoś wytłumaczy czy wg Ministra te 500 netto już ma wliczoną podwyżkę z ewentualnym przeskokiem na grupie? Czy może najpierw dadzą podwyżkę a potem będą przenosić w grupach? Bo nagle może się okazać że te 500 netto to tak naprawdę na 3 grupie jakieś 270 brutto... aha PRZECIĘTNIE!!!

Harry
wtorek, 21 września 2021, 11:59

Traktujcie równo wszystkie grupy, wszyscy ciężko latami pracujemy na to żeby wspinać się na wyższe szczeble a tutaj 5 i 6 grupa będzie bardzo preferencyjna i uznaniowa. Potrzebne są konkretne kryteria, jasne zasady, żeby nie było konfliktów i kwasów w środowisku, naprawdę warto się nad tym pochylić.

Jan
wtorek, 21 września 2021, 23:41

Teraz do wydziałów kryminalnych wcale nie będzie chętnych, a ludzi podzielą bo kto dostanie jako pierwszy awans na 6 grupę przydupasy .Tu jest sprawiedliwość jak ludzi wykonujących tą samą pracę można tak podzielić.

Olo
wtorek, 21 września 2021, 15:27

Dziel i rządź. Taka polityka

Oskar
wtorek, 21 września 2021, 11:55

Znowu policja wywalczyła a teraz nagle znajdą się wszyscy pozostali którzy do tej pory nie istnieli w tym sporze. Najzabawniejsze że wojsko, które ma kilkakrotnie wyższe świadczenia, uposażenia, odprawy pewnie dostanie tyle samo, ich PKB nasze PKB, ich pensje, dodatki nasze pensje i dodatki, że też tyle lat nikt nawet podjął próby zrównania nas z MON-em, może czas wyrównać te szanse?, może czas choćby odprawy zrównać cokolwiek, bo pracy mamy więcej a zarobki znacznie niższe

Tweets InfoSecurity24