Stan wakatów w Policji rośnie. W całej Polsce brakuje prawie 6 tys. mundurowych [AKTUALIZACJA]

22 maja 2019, 16:33
defilada, policja. fot. policja.pl
Fot. Policja

Sytuacja kadrowa Polskiej Policji wciąż nie napawa optymizmem. Pod koniec 2018 roku stan wakatów we wszystkich garnizonach policji wynosił 4294, a zgodnie z najnowszymi danymi wolnych etatów jest obecnie znacznie więcej. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że w Policji brakuje już 5947 mundurowych (stan na 1 kwietnia br.).

Według stanu na 31 grudnia 2018 roku w Polskiej Policji służyło 98711 policjantów, a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosiła 4294. Porównując dane z końca roku do tych z początku kwietnia, widać, że z Policji odeszło ponad 1600 funkcjonariuszy. Zgodnie ze stanem na 1 kwietnia, w formacji brakuje 5947 mundurowych. Warto przypomnieć, że w 2017 roku stan etatowy Polskiej Policji zwiększono o 1000 i wynosi on dziś 103309, a nie jak wcześniej - 102309. 

„Chętnych do Policji nie brakuje - stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>” – przekonuje insp. Ciarka. W podobnym tonie w rozmowie z InfoSecurity24.pl wypowiadał się w ubiegłym roku Komendant Główny Policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk. „Dzisiaj problem tkwi w liczbie wartościowych i spełniających nasze kryteria kandydatów, a nie w pieniądzach” – przekonywał szef KGP. Jak podkreśla Ciarka, „na dzień 31 grudnia 2018 roku statystycznie 4 kandydatów przypadało na jedno wolne miejsce”. 

Liczba kandydatów do służby w Policji jest i była duża (największe zainteresowanie było w latach tzw. kryzysu światowego). To ciekawy ale i bardzo odpowiedzialny zawód. Żeby zostać policjantem trzeba przejść procedurę doboru, która do łatwych nie należy.  

To między innymi test wiedzy, test sprawności fizycznej, test psychologiczny, rozmowa kwalifikacyjna, ustalenie stanu zdrowia i stopnia zdolności do służby kandydata oraz sprawdzenie poprawności danych w ewidencjach, rejestrach i kartotekach. Okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji 

Poseł pyta komendanta 

Z pytaniem o liczbę wakatów w Policji, m.in. do szefa stołecznych mundurowych, zwrócił się poseł Krzysztof Brejza. Z odpowiedzi jakie otrzymał wynika, że w Komendzie Stołecznej Policji przez 3 miesiące (od stycznia do kwietnia br.) liczba wakatów zwiększyła się o 119. Porównując dane ze stycznia 2015 roku okazuje się, że nieobsadzonych stanowisk jest aż o 682 więcej.

Na początku kwietnia najwięcej mundurowych brakowało w: Komendzie Stołecznej Policji – 248, warszawskim Oddziale Prewencji Policji – 124, oraz Komendzie Rejonowej Policji na warszawskim Mokotowie – 104.

Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego Policji, w 2019 roku do formacji ma zostać przyjętych prawie 4,5 tys. funkcjonariuszy. Jednak wydaje się, że nawet ta liczba może nie rozwiązać kadrowych problemów. Biorąc pod uwagę odejścia ze służby, trudno sobie wyobrazić, że KGP w tym roku zlikwiduje wszystkie wolne stanowiska.

AKTUALIZACJA

Dzień po publikacji tego materiału, Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Wielkopolskiego opublikował pismo dotyczące wakatów Policji, będące odpowiedzią Komendy Głównej Policji na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Zgodnie z tymi danymi, w całej Polsce mundurowych wakatów w Policji jest 5670. Co więcej, jak informuje KGP, od 1 stycznia do 1 kwietnia 2019 roku, z formacji odeszło 2145 policjantów, a 75 zrezygnowało w trakcie szkolenia podstawowego. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Kris
czwartek, 23 maja 2019, 22:52

W pionach wykonawczych brakuje w tej fabryce często ok 50 procent stanu. Są komendy do zamknięcia bo są niewydolne osobowo. Etaty w 100 procentach zapewnione są na stanowiskach kierowniczych . Tworzy się generałów i kolejnych ekspertów komendantów. Tym czasem instytucja upada choć obowiązków jest wciąż więcej.. Dla mnie to Titanic x którego trzeba uciekać

Autor fusz
czwartek, 23 maja 2019, 19:27

Czcze gadanie (choć ciśnie mi się na usta inne sformułowanie) widząc kto do roboty przychodzi... Na tych "nowoprzyjętych" narzekają nawet policjanci z kilkuletnim stażem (co dopiero mowa o przełożonych).

robotnik z KPP
niedziela, 22 grudnia 2019, 01:02

przecież wiadomo że w dużych miastach żeby nie oddziały prewencji to by wszystko padło od marszu po mecze piłkarskie .Reformy trzeba zaczynać od samego dołu od tzw. grup roboczych w od 1 do 5 a jeżeli chodzi o dodatek za staż czekamy czy sierżant i aspirant z 25 letnim stażem dostanie tak samo jak pan major czy pułkownik z Warszawy czy Wrocławia . Rodzi się pytanie kto zostanie za ten dodatek a kto pójdzie pracować i dorobi 2 tys. zł w cywilu .Myślę , że w dużych miastach koledzy po fachu mają 2 x ciężej i pozdrawiam ich.

bronek
niedziela, 15 grudnia 2019, 22:08

duży garnizon wiadomo roboty ful w najbliższych latach panowie będzie dziura ozonowa i kadrowa gdyż statystyka i dynamika zabija wszystko w tej firmie a to akcja błysk a to mecz a to marsz a to farsz za dużo kierowników jeżdżą sprawdzają policjantów w nocy niech przyjdą na noc garaże sprawdzą parkingi , pojadą z młodym policjantem na patrol . Na koniec ludzie jeden prosty raport z przestępstwa a nie biedny człowiek czeka na 10 kwitów z kradzieży roweru tu jest problem. Zastanawiam się czy nasza kochana Polska jest tylko na papierze- pozdrawiam

On
czwartek, 23 maja 2019, 18:19

Szykujcie się na jeszcze liczniejsze odejścia z tej formacji styczeń-luty 2020.

ww
czwartek, 23 maja 2019, 17:18

wakaty to jedno a tzw. powierzanie obowiązków gdzie przepis mówi że może to trwać max rok czasu a w praktyce jest to nieraz i dwa lata albo i dłużej ,człowiek wykonuje pracę przypisaną do wyższej grupy a pieniądze otrzymuje z niższej

Tom
czwartek, 23 maja 2019, 12:35

Dowództwo Policji wciąż jak mantrę powtarza slogan o przyjęciach mlodych, zamiast zrobic cokolwiek, żeby zostali ci co już pracują.

Tweets InfoSecurity24