Prezydent podpisał ustawę budżetową. Mundurowe podwyżki do końca przyszłego tygodnia realne

30 marca 2020, 20:48
Andrzej Duda, fot. Andrzej Hrechorowicz KPRP
Fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2020 rok. I choć formalnie musi ona zostać jeszcze opublikowana w Dzienniku Ustaw, to wydaje się, że nic nie stoi już "na przeszkodzie", by do funkcjonariuszy służb mundurowych trafiły obiecane jesienią 2018 roku podwyżki. Jak zapewnić miał podczas niedawnego spotkania z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, pieniądze mają trafić na konta funkcjonariuszy przed 10 kwietnia, a więc za maksymalnie 1,5 tygodnia.

Wydaje się, że temat obiecanych podwyżek w służbach mundurowych już za chwilę będziemy mogli uznać za zamknięty, przynajmniej z formalnej strony. Po parlamentarnych perturbacjach, ostatecznie w ubiegły piątek, podczas nocnego posiedzenia Sejmu, posłowie odrzucili senackie poprawki do budżetu na ten rok, a dokument przesłano do podpisu przez prezydenta. Uchwalenie budżetu było niezbędne by podwyżki mogły trafić na konta mundurowych, bowiem to właśnie w tej ustawie podniesiono kwotę bazową, której nowa wartość stała się ich częścią składową. Jednak w związku z tym, że samo podniesienie kwoty bazowej nie wystarczyłoby na sfinansowanie wzrostu uposażeń o obiecane (przeciętnie) 500 złotych brutto, dodatkowo trzeba było zmienić rozporządzenia dotyczące wielokrotności kwoty bazowej oraz szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia funkcjonariuszy.

Rozporządzenia Rady Ministrów dot. wielokrotności kwoty bazowej w Dzienniku Ustaw opublikowano na początku marca (oprócz rozporządzenia, które dotyczy funkcjonariuszy Służby Więziennej). I choć drugi "pakiet" dokumentów, określających szczegółowe zasady otrzymywania i wysokości uposażenia funkcjonariuszy, nie pojawił się jeszcze w najważniejszym polskim dzienniku urzędowym, to wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju. Jeszcze na początku roku wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewniał podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, że resort będzie gotowy na wypłatę podwyżek, a warunkiem jest jedynie uchwalenie budżetu. Ostatnio Wąsik podczas spotkania ze związkowcami miał nawet zapewnić, że pieniądze trafią na konta funkcjonariuszy do 10 kwietnia.

Z informacji jakie podczas niedawnej rozmowy z InfoSecurity24.pl przekazał Michał Wójcik, wiceszef resortu sprawiedliwości, wynika, że powodów do niepokoju nie mają też raczej funkcjonariusze Służby Więziennej. "Ostatecznie niebawem zostanie przyjęta ustawa budżetowa i rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie współczynnika wielokrotności kwoty bazowej. Mam nadzieję, że w tym samym dniu zostanie podpisane rozporządzenie ministra sprawiedliwości, a podwyżki staną się faktem" – mówił w połowie marca Wójcik. Z nieoficjalnych informacji wynika, że funkcjonariusze SW podwyżki - podobnie jak formacje podległe MSWiA - także otrzymają do 10 kwietnia.

Podwyżki jakie niebawem powinny zostać wypłacone mundurowym są ostatnimi, które literalnie zapisano w porozumieniu z listopada 2018 roku, kończącym największy od lat mundurowy protest. Czy funkcjonariusze w najbliższym czasie mogą liczyć na kolejny wzrost uposażeń? Wydaje się, że wszystko zależy od tego jak szybko postępować będą prace nad projektami kolejnych ustaw modernizacyjnych (nazywanych też rozwojowymi), bowiem to właśnie w tych ustawach (planowanych zarówno dla SW jak i służb podległych MSWiA) znaleźć mają się przepisy, dzięki którym kolejny wzrost uposażeń w służbach mundurowych mógłby stać się faktem. Problem jednak w tym, że projekty tych aktów prawnych nie ujrzały jeszcze światła dziennego, a moment ich publikacji – ze względu na trwającą pandemie koronawirusa - może się opóźnić. Taki wniosek wysnuć można z lektury komunikatu wydanego po niedawnym spotkaniu wiceszefa MSWiA z przedstawicielami FZZ SM. "Na spotkaniu poruszono również te tematy, które ze względu na epidemię będą musiały poczekać na rozwiązanie dłużej niż to zapisano w Porozumieniu. Na pierwszym planie pojawiły się takie kwestie, jak art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, czy program rozwoju na lata 2021 – 2024, gdzie w obecnej sytuacji trudno rozmawiać o rozwiązaniach konkretnych, zwłaszcza w kontekście finansowym, nie wiedząc w jakiej sytuacji znajdzie się gospodarka naszego kraju po zakończeniu epidemii” – czytamy. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 66
Maria
środa, 1 kwietnia 2020, 12:57

Należy im się podwyżka,w końcu czekali na nią ,a niektórzy w tym czasie nieźle zarabiali lub dostawali kasę i wtedy było dobrze. A co niektórzy jak zazdroszczą ,to sami niech idą do Policji.

Nowy
czwartek, 2 kwietnia 2020, 10:02

Gdyby nie było policji, to balibysmy się wyjść na ulicę, oni są stróżami prawa, bez nich to byl by horror, należy im się

Pan Polak
środa, 1 kwietnia 2020, 01:45

Do cholery w sytuacji kiedy ci którzy zarabiają na państwo płacąc podatki nie wiedzą co będzie z ich przyszłością Duda rozdaje pieniądze z podatków. Jak chce zrobić prezent to niech płaci że swoich chociaż na te jego też podatnik musi zapraclwac

Elo
środa, 1 kwietnia 2020, 14:02

Do Pana Polaka.. Zapraszamyw nasze szeregi, Rajjjjj czeka!!! Podwyzka ta byla zaplanowana wczesciej to po primo!!! Jako sluzby mundurowenstoi tworzymy fundamentalne struktory Panstwa ktorybwplywaja na jego bezpieczenstwo!!! Jesli podwyzki by nie byly ustalone i zapisane w ustaleniach budzetowych juz od 2018 to jestesmy realistami, i gdyby to bylo np w pazdzierniku by zostaly byc moze zmniejszone albo zablokowane! Jesli tak zle Panu,i czuje sie taki poszkodowanym obywatelem, to jak napisalem wczesniej zapraszmy w nasze szeregi, dotknie wtedy Pan nieba i bedzie miec tak samo jak my niby'super!!!

T.M.
środa, 1 kwietnia 2020, 13:25

No tylko Ty płacisz podatki ? Służby też płacą i bez żadnych przekrętów. Ani z Ciebie pan ani Polak. Siedzisz w ciepełku i piszesz głupoty. Popilnuj trochę granic, porządku w mieście albo zbójów w więzieniu i pogadamy. "Wojsko nic innego nie jest, tylko wyciągnięta siła obronna i porządna z ogólnej siły narodu. Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony. Wojsko winno narodowi strzeżenie granic i spokojności powszechnej: słowem winno być jego najsilniejszą tarczą." Nie pozdrawiam.

Swój
środa, 1 kwietnia 2020, 00:30

Te podwyżki to już były zaplanowane dawno. Czekano tylko na zatwierdzenie i wypłatę. Proszę nie krytykować. Są wakaty proszę wstąpić w szergi. Zobaczymy kto się nadaje i co potrafi.

Monika
środa, 1 kwietnia 2020, 17:47

Dokladnie, służba czeka na chętnych Zapraszamy także do SW POZDRAWIAM WSZYSTKICH, KTORYM SERCE PĘKA Z POWODU DOBROBYTU LUDZI W MUNDURZE

Bbdemokratpl
wtorek, 31 marca 2020, 23:53

Firmy zapowiadają obniżki plac aby utrzymać stanowiska pracy. A tu podwyżki... Pewnie żeby mogło do nich dojsc będzie trzeba więcej ściągnąć z tych którzy jeszcze będą uczciwie pracować.

Kiełbasa wybiórcza
wtorek, 31 marca 2020, 23:18

Mundurówka...kpuna. podwyżki teraz to dla pielęgniarek powinny być a nie dla byków w mundurach co siedzą z dziećmi na opiekuńczym by rozkazu nie dostać

bakoma031082
czwartek, 2 kwietnia 2020, 16:46

Chyba Ty siedzisz a tym opiekuńczym bo masz czas na takie durne komentarze. Zresztą zapraszamy, zawsze możesz ubrać dostojny mundur, być bykiem i iść na opiekuńcze. Każdy jest kowalem swego losu!

Tweets InfoSecurity24