NSZZ Policjantów: pozbawienie wolności za każdą czynną napaść na funkcjonariusza

24 września 2020, 11:35
fot policja pl 342
Fot. policja.pl

Zapowiedź zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko policjantom to krok w dobrym kierunku - ocenił przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. W jego ocenie każdy, kto podniesie rękę na policjanta powinien trafiać do więzienia.

W połowie września szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom. Zapowiedź zaostrzenia kar pojawiła się po ataku dwóch mężczyzn na funkcjonariuszy policji, do którego doszło na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Według zapowiedzi ministra SWiA sądy miałyby m.in. obligatoryjnie orzekać dodatkową karę finansową dla sprawców ataków na funkcjonariuszy.

Zdaniem szefa NSZZ Policjantów Rafała Jankowskiego propozycja zaostrzenia kar to krok w dobrą stronę, o co - jak zaznacza - od lat postulował związek. Jak jednak podkreśla, najważniejsza jest nieuchronność kary oraz to, by sądy wobec osób, które dopuściły się przestępstw przeciwko funkcjonariuszom nie orzekały wyroków w zawieszeniu, ale kary bezwzględnego więzienia.

"Ten, kto atakuje funkcjonariusza policji na służbie godzi generalnie w państwo polskie i w prawo, które ten policjant reprezentuje. Tutaj najważniejsza jest bezwzględność kary, w tym sensie, że bez żadnego zawieszenia wyroku, po prostu pozbawienie wolności za każdą czynną napaść na funkcjonariusza" - zaznacza Jankowski. Dodaje, że dobrym rozwiązaniem są również proponowane kary finansowe.

16 września premier Mateusz Morawiecki poinformował o podjęciu decyzji dotyczącej znaczącego umocnienia bezpieczeństwa policjantów, zaś szef MSWiA Mariusz Kamiński zadeklarował, że do końca miesiąca przedstawi premierowi projekt zaostrzający kary za przestępstwa przeciw funkcjonariuszom. Kamiński zaznaczył, że każdy funkcjonariusz, który dozna obrażeń w związku z wykonywaną służbą, zostanie otoczony troską i pomocą zarówno swoich przełożonych, jak i MSWiA. Zapowiedział także nagrody dla policjantów za odwagę i profesjonalizm w swych interwencjach. Projekt ma również wprowadzić obligatoryjne dla sądu orzeczenie dodatkowej kary finansowej w wypadku stwierdzenia tego typu przestępstwa.

Według danych resortu w latach 2015-2020 doszło do ok. 20 tys. przypadków naruszenia nietykalności osobistej funkcjonariuszy. 1,5 tys. przestępstw dotyczyło czynnej napaści na funkcjonariusza, zaś ok. 50 tys. przestępstw dotyczyło znieważenia funkcjonariusza.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński zaostrzenie kar za napaść na funkcjonariuszy policji i za ich znieważanie zapowiadał jeszcze w grudniu 2019 roku. Resort pracować miał również nad przepisami chroniącymi funkcjonariuszy przed pomówieniami przestępców.

PAP/IS24

image
Reklama

 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Młody
czwartek, 24 września 2020, 15:27

Wystarczy żeby było dwa razy więcej policjantów na ulicy to by wszystko było dobrze.

?
piątek, 25 września 2020, 12:09

Skąd ich wziąć? Co prawda niedorzecznik co chwile powtarza, za 100 000 policjantów codziennie naraża się na polskich ulicach, ale ponad połowa tylko w drodze do lub ze służby. No chyba, że mówimy o zagrożeniu oblaniem się kawką w klimatyzowanym gabinecie...

Tweets InfoSecurity24