KGP publikuje dane o wakatach. W Policji wciąż brakuje ponad 4 tys. mundurowych

14 stycznia 2020, 15:23
1-333777
Fot. policja.pl

"Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej Policji służy 98 820 policjantów (...), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 (...)" – poinformowała Komenda Główna Policji. KGP chwali się też, że liczba wakatów jest mniejsza, "niż w tym samym czasie w 2018 roku". Co ciekawe, jak zauważa NSZZ Policjantów, „tak naprawdę  wakatów jest 4489 bo odjęto wakaty w szkołach policji, których jest 207”. Czy Policji uda się zmniejszyć stan wakatów w 2020 roku?

W 2019 roku do służby przyjęto 4655 policjantów. Jak informuje KGP to o 155 mundurowych więcej niż pierwotnie planowano. Dodatkowo Policja przekonuje, że gdyby nie ograniczenia szkoleniowe (liczba miejsc w szkołach policyjnych, możliwości kadry nauczającej i infrastruktura szkoleniowa) "formacja byłaby w stanie przyjąć o wiele więcej kandydatów". 

Aby rzetelnie porównać stan etatowy Policji na przestrzeni lat należy przyjąć konkretną datę - najwłaściwszym wydaje się koniec lub początek roku, na przykład dzień 31 grudnia. Unikniemy wówczas sytuacji "wyrywkowego" i nierzetelnego przedstawiania danych np. porównywania stanu z lipca ze stanem ze stycznia roku poprzedzającego. Unikać należy również socjotechniki - liczba 4 tys. może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że obecne 4 tys. wakatów w formacji liczącej 103309 policjantów to tak jakby np. w firmie 100 osobowej brakowało jedynie 3 osób.

fragment komunikatu KGP

Komenda Główna Policji przedstawiła dane dotyczące zatrudnienia od 2012 roku. "(...) w 2012 roku odnotowaliśmy zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby jak i najniższy stan zatrudnienia. Nie są więc prawdziwe sugestie, że Policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (...) od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem" - przekonuje KGP.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia na przestrzeni ostatnich lat (zgodnie z danymi przedstawionymi przez KGP), najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938).

Policja przekonuje, że "liczba kandydatów do służby (...) jest i była duża", jednak "okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów". 

(...) stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>. W zeszłym roku było prawie 4 kandydatów na jedno wolne miejsce, jedynie co 5 kandydat dostał sie do służby, jednak przyjeto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. W 2020 roku planujemy przyjąć do służby 4,5 tys nowych policjantów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka odniósł się też do zatrudnienia w samej komendzie głównej. "Warto wyjaśnić również mity na temat stanu zatrudnienia policjantów w Komendzie Głównej Policji liczącego rzekomo kilka tysięcy etatów policyjnych. Otóż w Komendzie Głównej Policji jest 832 etatów funkcjonariuszy Policji. Zdecydowanie większość z nich jest w służbie kryminalnej i prewencji, gdzie wykonywane są czynności stricte o charakterze roboczym" - tłumaczy.

Warto przypomnieć, że jak co roku, w Policji szykuje się fala odejść, głównie związanych z przejściem funkcjonariuszy na emeryturę. Większość mundurowych ze służby odchodzi właśnie na początku roku, gdyż - jak mówią - to zwyczajnie "bardziej się opłaca". Trend ten potwierdzał w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji. "Początek roku to czas, kiedy funkcjonariusze decydują się na odejście na emeryturę. Zawsze tak było i to jest pewna naturalna kolej rzeczy" - mówił w lipcu insp. Mariusz Ciarka. Czy stan zatrudnienia w policji zwiększy w tym roku? Biorąc pod uwagę plany związane z przyjęciami do służby - jeśli zostaną zrealizowane, a liczba mundurowych, którzy zdecydują się odejść z formacji będzie podobna - jest to raczej niemożliwe. Otwartym pytaniem pozostaje też ilu mundurowych zdecyduje się opuścić policyjne szeregi. Biorąc bowiem pod uwagę możliwości KGP, nawet jeśli poprawiona zostanie infrastruktura i baza noclegowa szkół policyjnych - co zapowiada formacja - to właśnie liczba odejść może okazać się kluczowa jeśli chodzi o tegoroczny poziom wakatów.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
GOŚĆ
czwartek, 16 stycznia 2020, 13:23

Szanowni Państwo, jestem policjantem z dość długim stażem służby to co dzieje się w chwili obecnej nie nastraja optymizmem. Uważam, że jako formacja robimy wielki błąd zaniżając kryteria przyjęcia do Policji. Wróćmy do starych zasad - W-F - wcześniejsze kryteria, psycholog, lekarz. Po co te testy wiedzy. W Policji potrzeba ludzi do pracy a nie naukowców, potrzeba ludzi do patrolowania ulic (początki służby) a nie do pisania wierszy. Zapominamy o mentalności Polaków - jak coś łatwo przychodzi to niezbyt to szanujemy. Nie patrzmy na etos, etosem nie nakarmisz rodziny. Mamy sporo przyjęć a ludzie w trakcie szkolenia lub na początku służby uciekają. Tracimy pieniądze. Jeśli początkujący policjant nie otrzyma na rękę te 5000, to zapomnijmy, że przyjmiemy fachowców i ludzi, którzy oddadzą serce za tę robotę. Policjant po 10 latach powinien zarabiać około 8000, po 15 latach 10000. Nikt wtedy nie będzie uciekał na emeryturę. Zdaje sobie sprawę, że wielu czytających to napisze co ja wymyślam, ale patrzmy realnie na to ile roboty,zdrowia,czasu rodzinnego policjant wkłada w pracę. Nie róbcie płatnych godzin, nie róbcie płatnych dojazdów. Zapłacicie dobrze za wykonywaną robotę.

qwerty
czwartek, 23 stycznia 2020, 18:56

Jak przewidywałem w Policji nie ma nadgodzin odkąd stały się płatne.

glina cd
czwartek, 16 stycznia 2020, 22:20

Powiem ci tak: do nas dochodzeniowców przychodzą młodzi policjanci z patrolu.Zazwyczaj z łapanki. Po miesiącu piszą raporty, że chcą wrócić z powrotem do patrolu. Nie wytrzymują fizycznie i psychicznie. A przecież my dochodzeniowcy pracujemy za biurkiem. To jak to jest, że młodzi, silni i zdrowi policjanci, twierdzą, że u nas jest za ciężko? Po miesiącu krzyczą na cały korytarz, że odwołują wszystko co mówili o lekkiej pracy za biurkiem i pierdzeniu w stołek i proszą, żeby pozwolono im wrócić do patrolu. Posłuchaj mnie uważnie. Nie masz pojęcia co to stres i odpowiedzialność. Nie dziel policjantów na tych lepszych i gorszych, bo to głupie i infantylne. Wszyscy Polacy zarabiają za mało. Popatrz sobie ile zarabiają pielęgniarki czy nauczyciele. Nie jesteśmy lepsi czy ważniejsi od innych zawodów. Wszyscy są potrzebni. Każdy, kto uczciwie i ciężko pracuje zasługuje na godną pensję. Nas Polaków gubi zazdrość. Bogaty jest zawsze zły, bo ma więcej. Nikt nie widzi jak doszedł do swojego bogactwa, ale już go nie lubimy, bo ma więcej niż my. Dajemy się też zbyt łatwo napuszczać jedni na drugich. Skłóconymi ludźmi łatwiej się rządzi, a już tymi bez wykształcenia najłatwiej. Każdy kit można im wcisnąć.

glina
czwartek, 16 stycznia 2020, 21:56

Głupoty wypisujesz. W policji potrzeba ludzi myślących , a nie fizoli. To nie milicja. Nikt Ci nie każe wierszy pisać, ale także w patrolu powinien znać podstawowe zasady ortografii polskiej. Zasób słownictwa też powinieneś mieć na średnim poziomie. Nie ma czegoś takiego jak "mentalność Polaków". Każdy człowiek stara się sobie polepszyć, a nie pogorszyć i wybiera korzystne dla siebie rozwiązania. O etosie nie pisz, bo to nie dla Ciebie. Nadgodziny muszą być płatne, bo inaczej nikt nie będzie szanował pracy policjantów. Od czasu porozumienia nikt pieniędzy z nadgodziny nie dostał, ale przełożony zastanawia się dwa razy zanim ściągnie policjanta na wolnym do pracy. I o to chodzi: policjant to nie jest tani siła robocza, którą można szastać do woli. Policja potrzebuje reformy , na którą czekamy od upadku komuny. Potrzebujemy jasnej ścieżki kariery, żeby chcieli przychodzić do nas ci najlepiej wykształceni,a ci, których nikt inny nie przyjął do pracy, bo mają żadnych kwalifikacji. Zarzuty i akty oskarżenia będziesz pisał mięśniami? Materiał dowodowy też zgromadzisz napinając mięśnie? Kondycja fizyczna jest bardzo ważna, ale w policji liczy się przede wszystkim wykształcenie i inteligencja. To te dwie rzeczy pozwolą Ci poradzić sobie nie tylko z przestępcami na ulicy, ale także z takimi rzeczami jak mobbing i wszechobecny nepotyz. Mądry policjant sobie poradzi, prostak będzie sięgał po alkohol. Potrzebujemy zmiany przepisów, taka żeby kursy oficerskie były dostępne dla wszystkich, którzy ciężko pracują, a nie tylko dla rodzin komendantów i naczelników. Będziemy mieć kadrę na poziomie, to i policja będzie na poziomie. Pozdrawiam.

Dd
środa, 15 stycznia 2020, 21:34

Może wreszcie ktoś w tej instytucji dostrzeże także inne niż finansowe problemy bo kasa wszystkiego nie załatwi dosypywania choćby łopatą

Sid
piątek, 17 stycznia 2020, 08:34

Co z tego, że jest tylu policjantów jak struktura zatrudnienia jest taka, że dwóch robi a ośmiu sprawdza czy tych dwóch dobrze to robi. Stado oficerów kontrolnych i statystyków. W patrolówce masakra. W wielu KP nie wystawiane są wogóle patrole na dzień a społeczeństwo się dziwi, że na interwencję jedzie się pół godziny jak dyżurni pożyczają sobie załogi które jeżdzą od jednego końca powiatu na drugi. No ale w tabelkach czasy reakcji napewno git bo po co ktoś ma widzieć że jest źle.

Zenon
środa, 15 stycznia 2020, 12:10

Dobrze to jest jedynie w biurach tam wakatów nie ma bo i grupy wysokie a niewolników brakuje!! Za dużo kierownictwa i wszelkiego rodzaju nieroboów typu prezydialne , logistyki transport itp po co tam policjanci???? To jest pytanie?!! Po to żeby swoim dać ciepłe posadki !!!!!

rzisamu
środa, 15 stycznia 2020, 12:00

Wizja vs rzeczywistość. Czym kierują się ludzie wstępując do Policji? Z pewnością mają swoją wizję i niestety ta wizja w starciu z rzeczywistością. Już nie mówię tu o pieniądzach ale o atmosferze w pracy, jasnej ścieżce rozwoju i awansów, samorealizacji, docenianiu kreatywnych i aktywnych. To moim zdaniem bardzo ważne. Ale przykład musi przyjść z góry. Nie może być mowy o kolesiostwie, pomijaniu przy awansach zdolnych ludzi i jednoczesnym nagradzaniu osób niezasłużonych, blokowaniu przeniesienia na własną prośbę zarówno wewnątrz jednostki jak i poza komendę czy garnizon (oczywiście według kompetencji), delegowaniu do innych wydziałów bez końca (wykonywanie obowiązków na wyższym/innym szczeblu a stanowisko dotychczasowe).. Ułatwianie/pomoc przez przełożonych pracownikom w różnych sytuacjach (sprawy mieszkaniowe, rodzinne, godziny pracy itp..) Należy też zrobić porządek ze statystyką, która moim zdaniem jest potrzebna ale wymaga odpowiedniego podejścia. Oczywiście problemów jest więcej ale moim zdaniem (prawie 15-letniego funkcjonariusza) te, które wymieniłem mają szczególne znaczenie.

m@rio
środa, 15 stycznia 2020, 11:39

Należy zastanowić się dlaczego policjanci odchodzą z pracy po kilku-kilkunastu latach służby

Tweets InfoSecurity24