Kamiński "czyści" służby i wojsko. Prace straci kilkanaście tysięcy osób?

16 maja 2019, 13:25
Mariusz Kamiński, fot. premier.gov.pl
Fot. premier.gov.pl

Byli pracownicy komunistycznych służb specjalnych, funkcjonariusze służb wojskowych i ich współpracownicy przed 1989 r. nie uzyskają poświadczeń bezpieczeństwa. Dostęp do informacji niejawnych stracą tysiące urzędników i pracowników prywatnych firm - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jak wynika z informacji przekazanych przez DGP, dotyczyć to będzie także tych osób, które zostały pozytywnie zweryfikowane na początku lat 90-tych. Nowe regulacje ma forsować minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Według dziennika regulacja, która idzie dalej niż weryfikacja przeprowadzona w służbach na początku lat 90., zapisana jest w projekcie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Pomysłodawcą zmian, ma być minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński. 

Gazeta pisze, że Kamiński 26 kwietnia skierował pismo do sekretarza Stałego Komitetu Rady Ministrów, w którym przekazuje do rozpatrzenia projekt ustawy "z pominięciem pozostałych etapów procesu legislacyjnego określonych Regulaminem Pracy Rady Ministrów".

Powodem ma być „pilne dostosowanie obecnych rozwiązań do obserwowanych w ostatnim okresie zmian i występowania nowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa, w tym dla informacji niejawnych" - czytamy.

"DGP" wskazuje, że nowe rozwiązania mają dotyczyć m.in. odmowy wydania poświadczenia bezpieczeństwa, które umożliwia dopuszczenie do pracy lub służby związanych z dostępem do informacji objętych klauzulą "poufne" lub wyższej. Taka odmowa ma być automatyczna, gdy "osoba sprawdzana była zatrudniona lub współpracowała z organami bezpieczeństwa, o których mowa w art. 2. ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa wewnętrznego państwa z lat 1944–1990".

"Oznacza to, że byłym pracownikom komunistycznych służb specjalnych automatycznie nie będzie przedłużane poświadczenie dopuszczające do państwowych tajemnic. Nawet jeśli zostali pozytywnie zweryfikowani po upadku PRL i dostali pracę np. w policji, Urzędzie Ochrony Państwa innych organach bezpieczeństwa państwa czy dyplomacji" - wyjaśnia "DGP. Brak dostępu do informacji klauzulowanych może pozbawić stanowisk nawet kilkanaście tysięcy osób.

Jak zauważa dziennik, istotne jest też zawarte w zapisie sformułowanie "lub współpracowała", ponieważ poszerza ono - jak czytamy - "krąg osób, które dotknie ustawa".

Według "DGP" projekt ma być procedowany w trybie pilnym, a osobą odpowiedzialną za jego wprowadzenie ma być sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Wąsik. "Nie wiadomo, jaki ostateczny kształt przyjmie ustawa, ale projekt zakłada również m.in. rozbudowanie ankiety bezpieczeństwa osobistego. Zakładana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2019 r." - podaje "DGP".

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 49
say69mat
czwartek, 16 maja 2019, 19:30

Nie jestem do końca przekonany, czemu miałaby tego typu dekomunizacja służyć??? Skoro ten ruch był do przewidzenia i jego konsekwencje również. W tym dla zainteresowanych sytuacją w naszym kraju służb obcych. Tym bardziej, że z reguły służby niezbyt przyjaznych naszemu krajowi państw rekrutują swoich TW spośród osób odrzuconych v/s negatywnie zweryfikowanych przez widzimisizm rzeczywistości politycznej.

autor komentarza
piątek, 17 maja 2019, 00:23

to zapytaj Niemców, dlaczego Stasi zlikwidowano z dniem połączenia państw niemieckich, a jej członków i współpracowników objął zakaz sprawowania funkcji publicznych. Zapytaj też Czechów, dlaczego zlikwidowali wszystkie komunistyczne służby specjalne i zbudowali je od zera - i dobrze na tym wyszli. Dla ciebie widzimisię, dla innych podstawa bezpieczeństwa państwa.

say69mat
piątek, 17 maja 2019, 12:36

Porównaj sytuację geostrategiczną Niemiec, Czech i Polski, który z w.w. krajów mógł sobie pozwolić na opcję zerową w służbach??? Po drugie, tradycja historyczna, czyli proces odbudowy struktur państwa polskiego i służb po pierwszej wojnie światowej. Po trzecie doskonale że odwołałeś się do przykładu Niemiec. Organizację Gehlena, filar późniejszej BDN tworzyli ministranci i skauci piwni??? Dalej Irak, początkowo amerykanie zastosowali opcję zerową w służbach, aby następnie plując sobie w brodę sięgnąć po filar służb Saddama.

Avalon
czwartek, 16 maja 2019, 18:15

Tak trzymać.

Bartosz
czwartek, 16 maja 2019, 18:06

Bardzo dobrze, mimo że o 30 lat za późno.

hermanaryk
czwartek, 16 maja 2019, 17:40

No wreszcie!

wp
czwartek, 16 maja 2019, 16:55

w końcu!

Tweets InfoSecurity24