Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Siemoniak: projekt ustawy o likwidacji CBA jest praktycznie gotowy

Tomasz Siemoniak w trakcie sprawowania funkcji szefa MON. Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Tomasz Siemoniak w trakcie sprawowania funkcji szefa MON. Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego praktycznie jest gotowy. Do końca marca zostało kilka dni i przedstawimy ten projekt opinii publicznej rozpoczynając dyskusję – zapowiedział minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Część zadań CBA przejąć ma Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, które funkcjonować ma w ramach Policji.

Minister koordynator służb specjalnych był we wtorek gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o projekt ustawy o likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Ustawa jest praktycznie gotowa. Działa zespół, który powołał premier Donald Tusk. Do końca marca zostało kilka dni i przedstawimy ten projekt opinii publicznej rozpoczynając dyskusję, bo nie chcemy tak ważnej ustawy przepychać przez jeden wieczór w Sejmie” – powiedział Tomasz Siemoniak.

Reklama

Jak zaznaczył w specjalnym zespole, który ma się zająć przygotowaniem likwidacji Centrum pracują przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Finansów. „Zamiar jest taki, żeby powstało w Policji Centralne Biuro Zwalczania Korupcji na wzór Centralnego Biura Śledczego Policji. Korupcją na najwyższych szczeblach zajmowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, bo ona ma to wpisane. Jest starszą instytucją niż CBA. A oświadczeniami majątkowymi polityków i innych osób, które są zobowiązane je składać zajęłaby się Krajowa Administracja Skarbowa, która ma wszystkie narzędzia, żeby sprawdzać PIT-y, konta, przepływy” – wyjaśnił.

Czytaj też

„Oczywiście są tu różne szczegóły, które trzeba precyzyjnie opisać, bo główny cel jest taki, żeby bardziej intensywniej walczyć z korupcją na różnych szczeblach i zmienić co do tego narzędzia. Likwidacja (CBA – przyp. red.) nie oznacza, że ten ważny element działań państwa będzie jakoś umniejszony” – dodał Tomasz Siemoniak.

O powstaniu specjalnego zespołu, który powołał premier Donald Tusk InfoSecurity24.pl informowało na początku zeszłego tygodnia. Na czele międzyresortowego zespół do spraw Opracowania Koncepcji oraz Przygotowania Procesu Likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego stanął Radosław Kujawa, w przeszłości kierujący m.in. Służbą Wywiadu Wojskowego, a dziś minister w KPRM, sekretarz Kolegium do spraw Służb Specjalnych i bliski współpracownik Tomasza Siemoniaka.

Czytaj też

To właśnie pod przewodnictwem Kujawy zespół ma m.in. „przygotować analizy oraz opracowania koncepcji likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w tym określić proponowany projekt harmonogramu procesu likwidacji oraz niezbędnych działań organizacyjnych i prawnych”. Szef rządu oczekuje też, że członkowie nowego organu, wypracują rozwiązania „w zakresie bieżących zagadnień organizacyjnych i prawnych związanych z likwidacją Centralnego Biura Antykorupcyjnego”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze